Konstanty Radziwiłł

Konstanty Radziwiłł

Konstanty Radziwiłł przyszedł na świat we Wrocławiu w 1958 roku. Pochodzi ze znanego i cenionego w Polsce rodu książęcego Radziwiłłów herbu Trąby. Ze strony matki wywodzi się z rodu Czartoryskich. To polski lekarz, senator, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej oraz minister zdrowia w rządzie Beaty Szydło. Konstanty Radziwiłł jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Ukończył specjalność medycyna ogólna oraz medycyna rodzinna. Karierę naukową kontynuował na Uniwersytecie Warszawskim w czasie podyplomowego studium z ekonomiki zdrowia oraz bioetyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2011 roku otrzymał stopień doktora nauk medycznych w Wojskowym Instytucie Medycznym.

W czasie stanu wojennego brał udział w podziemnych działaniach prowadzonych przez NZS. Działał także w ruchu Wolność i Pokój. Po studiach pracował początkowo na Ursynowie, następnie w pogotowiu ratunkowym. W 1996 roku stworzył Przychodnię Medycyny Rodzinnej. Kontynuował także karierę naukową wykładając w dwóch uczelniach medycznych. Niemalże od początku lat 90. działał w samorządzie lekarskim. Piął się po lokalnych szczeblach, aż w końcu w 2001 roku został prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. Pełnił również zaszczytną funkcję prezydenta Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich.

Konstanty Radziwiłł był też ekspertem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz, po podjęciu współpracy z Jarosławem Gowinem w 2013 roku, ekspertem partii Polska Razem. W wyborach parlamentarnych z 2015 roku wystartował z list Prawa i Sprawiedliwości jako kandydat partii Polska Razem i uzyskał mandat senatora IX kadencji. Od 16 listopada 2015 roku pełni funkcję ministra zdrowia w rządzie Beaty Szydło. W tym czasie zasłynął wieloma kontrowersyjnymi wypowiedziami, zwłaszcza tymi dotyczącymi aborcji czy antykoncepcji. Rok później wstąpił do partii Jarosława Kaczyńskiego. W 2004 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a pięć lat później otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Pozostali:

Kornel Morawiecki - Kornelia Wróblewska - Krystyna Pawłowicz - Krzysztof Brejza - Krzysztof Czabański

konstanty radziwiłł