Polityka

 • 'Oko za oko'. Paweł Kukiz o tym, dlaczego zagłosował za komisją ds. badania rosyjskich wpływów
 • Hołownia zmienił zdanie o marszu 4 czerwca. 'Chcemy być z tymi, którzy pomogą odsunąć PiS od władzy'

  Hołownia zmienił zdanie o marszu 4 czerwca. "Chcemy być z tymi, którzy pomogą odsunąć PiS od władzy"

  - Warszawski marsz 4 czerwca to już w tej sytuacji nie jest wyłącznie manifestacja jednej partii politycznej. To jest dziś rzecz o bezpieczeństwie narodowym - mówił Szymon Hołownia na konferencji prasowej w kontekście podpisania przez prezydenta ustawy "lex Tusk". Lider partii Polska 2050 zapowiedział, że weźmie udział w marszu i zachęca do tego wyborców. Miesiąc temu polityk był sceptyczny.

  Izabela Alberczyk
 • Morawiecki przed komisją weryfikacyjną? Polaczek dla Gazeta.pl: Nie widzę powodów

  Morawiecki przed komisją weryfikacyjną? Polaczek dla Gazeta.pl: Nie widzę powodów

  - To nie jest komisja powołana na kilka miesięcy. Ma perspektywę co najmniej roczną i dwuletnią - tak o komisji weryfikacyjnej ds. badania rosyjskich wpływów mówił we wtorek w Porannej Rozmowie Gazeta.pl poseł PiS Jerzy Polaczek. Parlamentarzysta został też zapytany o to, czy powinien przed nią stanąć premier Mateusz Morawiecki.

  Joanna Zajchowska, Marcin Kozłowski
 • 'Niszczenie poparcia dla Tuska' i 'rozdźwięk między Polską a UE' - zagraniczne media piszą o 'lex Tusk'

  "Niszczenie poparcia dla Tuska" i "rozdźwięk między Polską a UE" - zagraniczne media piszą o "lex Tusk"

  "To jasny przykład tego, jak Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje prawo do swoich celów od czasu dojścia do władzy w 2015 roku" - pisze o ustawie "lex Tusk" amerykański dziennik "Washington Post". Zagraniczna prasa komentuje ustawę, która pozwala na powołanie specjalnej komisji z niezwykle szerokimi uprawnieniami. Zdaniem analityków jest to "niszczenie poparcia dla Tuska", a sama komisja i tryb jej powołania, łamiący zasady praworządności "może pogłębić rozdźwięk między Polską a Unią Europejską".

  Katarzyna Romik
 • Kwaśniewski o 'lex Tusk': Andrzej Duda okrutnie mnie rozczarował. Podpisał ustawę niezgodną z konstytucją

  Kwaśniewski o "lex Tusk": Andrzej Duda okrutnie mnie rozczarował. Podpisał ustawę niezgodną z konstytucją

  - Ja chciałbym, żeby ten prezydent zachowywał się w taki sposób, jak mówi o tym konstytucja, i jakie są oczekiwania ludzi, którym bliska jest idea demokracji, wolności - mówił w programie Kanału Sportowego były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Polityk komentował podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy ws. komisji do spraw badania rosyjskich wpływów.

  Joanna Zajchowska
 • Protest w Sądzie Najwyższym. Trzech sędziów złożyło rezygnacje

  Protest w Sądzie Najwyższym. Trzech sędziów złożyło rezygnacje

  Trzech legalnych sędziów SN złożyło rezygnacje z funkcji przewodniczących wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego. - Sam proces wyboru był tylko swoistą sztuką teatralną wyreżyserowaną uprzednimi zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym, w której zakończenie było znane już w momencie wyboru obsady aktorskiej - mówi jeden z nich, sędzia Jarosław Matras.

  Joanna Zajchowska
 • Nowe tropy ws. tajemniczego zaginięcia małżeństwa z Warszawy. Pojawiają się sprzeczne informacje

  Nowe tropy ws. tajemniczego zaginięcia małżeństwa z Warszawy. Pojawiają się sprzeczne informacje

  Służbom nadal nie udało się odnaleźć Anety i Adama Jagłów, którzy zostawili swoje dzieci w mieszkaniu w Warszawie i nagle zniknęli. Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że małżeństwo widziane było w mieście Wisła. Mieszkańcy Słowacji przekazali, że natknęli się na nich wcześniej w Dolinie Jaworowej. Z kolei słowackie służby są zdania, że zaginieni wrócili już do Polski.

  Joanna Zajchowska
 • Duda tłumaczy się z 'lex Tusk': Ja się nie boję. Nie mam ku temu powodu

  Duda tłumaczy się z "lex Tusk": Ja się nie boję. Nie mam ku temu powodu

  - Realizowałem, realizuję i będę realizować polskie interesy, zawsze, bez ustanku i nikt mnie w tym zakresie nie zatrzyma - oświadczył prezydent Andrzej Duda. - Ja się np. nie boję, bo nie mam ku temu żadnego powodu - dodał. Wcześniej przekazał, że zdecydował się podpisać ustawę dotyczącą powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Jednocześnie skierował ją także do Trybunału Konstytucyjnego.

  Joanna Zajchowska
 • Applebaum o ''lex Tusk'': Polska zmierza do autokracji. Rosyjscy agenci będą działać, jak dotychczas

  Applebaum o ''lex Tusk'': Polska zmierza do autokracji. Rosyjscy agenci będą działać, jak dotychczas

  Andrzej Duda w poniedziałek ogłosił, że podpisał ustawę "lex Tusk", która ma zbadać rosyjskie wpływy na bezpieczeństwo Polski od 2007 roku. - Partia rządząca wykorzysta ją (ustawę - przyp. red.) do wyeliminowania przeciwników pod pozorem likwidacji rosyjskich wpływów - ocenia dziennikarka Anne Applebaum. Jej zdaniem Polska zmierza w kierunku autokracji i buduje putinowskie instytucje.

  Joanna Zajchowska
 • Cudownej broni PiS wcale mieć nie będzie. Tylko sensacyjne haki mogłyby coś zmienić

  Cudownej broni PiS wcale mieć nie będzie. Tylko sensacyjne haki mogłyby coś zmienić

  Komisja do spraw rosyjskich wpływów nie będzie cudowną bronią PiS-u w walce z Donaldem Tuskiem. Owszem, może ona uparcie ścigać szefa Platformy, ale przez to scementować PO i zmobilizować jej elektorat. Tylko jakieś nowe sensacyjne materiały mogłyby pogrążyć Tuska. Ale czy po prawie ośmiu latach rządów PiS takowe mogą wyjść na światło dzienne?

  Jacek Gądek
 • Premier Morawiecki poleciał samolotem na mszę? 'Jeden z krótszych lotów z Radomia na Okęcie'

  Premier Morawiecki poleciał samolotem na mszę? "Jeden z krótszych lotów z Radomia na Okęcie"

  W niedzielę premier Mateusz Morawiecki odbył trzy loty samolotem, aby wziąć udział w mszach w Piekarach Śląskich (woj. śląskie) i Starej Błotnicy (woj. mazowieckie). Media zwracają uwagę, że loty te - zwłaszcza powrotny z Radomia na Okęcie - były bardzo krótkie. "Czy to ma ekonomiczne uzasadnienie, niech każdy sam rozsądzi" - skomentował Szymon Jadczak, dziennikarz Wirtualnej Polski.

  Karolina Mianecka
 • Skurkiewicz o ''lex Tusk'': Przed tą komisją powinno stanąć wielu dziennikarzy

  Skurkiewicz o ''lex Tusk'': Przed tą komisją powinno stanąć wielu dziennikarzy

  Andrzej Duda w poniedziałek ogłosił, że podpisał ustawę "lex Tusk", która ma zbadać rosyjskie wpływy na bezpieczeństwo Polski od 2007 roku. Do sprawy odniósł się w rozmowie z WP wiceszef MON. - Moim zdaniem również powinno wielu dziennikarzy stanąć przed komisją, którzy mają również w swojej działalności pewnego rodzaju naleciałołci prorosyjskie - stwierdził Wojciech Skurkiewicz.

  Joanna Zajchowska
 • Duda pogratulował Erdoganowi. Giertych wytknął mu błąd. 'Z całym szacunkiem, lecz...'
 • 'Lex Tusk'. Przeszukania, inwigilacja, przesłuchania. Jakie uprawnienia będą mieli członkowie komisji?

  "Lex Tusk". Przeszukania, inwigilacja, przesłuchania. Jakie uprawnienia będą mieli członkowie komisji?

  Andrzej Duda w wygłoszonym w poniedziałek rano oświadczeniu poinformował, że podpisał i skierował do Trybunału Konstytucyjnego "lex Tusk", czyli ustawę o powołaniu komisji do spraw wpływów rosyjskich. Wśród uprawnień dziewięcioosobowej komisji znajdzie się m.in. prawo do zarządzania przesłuchań, przeszukań i inwigilacji, czy decydowanie o zakazie pełnienia pewnych funkcji do 10 lat. Jakie jeszcze uprawnienia przewiduje ustawa?

  Jagoda Różycka
 • Arłukowicz: komisja do spraw rosyjskich wpływów przyczyni się do ostatecznego upadku PiS