Władimir Putin

Władimir Putin

Władimir Putin to rosyjski polityk, dwukrotny Prezydent Federacji Rosyjskiej, dwukrotny Premier Federacji Rosyjskiej, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa, urzędnik administracji prezydenta Borysa Jelcyna, pracownik administracji Petersburga, były funkcjonariusz KGB, prawnik. Zawiązany z partią polityczną Jedna Rosja. Za rządów Władimira Putina Federacja Rosyjska wdała się w konflikt militarny z Czeczenią, Ukrainą i Gruzją.

Działalność przed rozpadem Związku Radzieckiego

Władimir Putin urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie (obecnie Petersburg) jako drugi syn swoich rodziców. W 1975 roku ukończył studia prawnicze na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie. W tym czasie zainteresowała się nim służba KGB, a już w 1984 roku został wysłany do szkoły szpiegowskiej. Rok później wyjechał do Niemieckiej Republiki Demokratycznej jako oficer operacyjny. W 1990 roku wrócił do ZSRR, gdzie objął stanowisko na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie, a później w administracji miasta Petersburg. W czasie puczu moskiewskiego, który usiłował zatrzymać rozpad Związku Radzieckiego, odszedł z KGB.
Rola Władimira Putina w Federacji Rosyjskiej
Na początku lat 90. Władimir Putin zajmował stanowisko zastępcy mera Petersburga. W 1996 roku w Moskwie pracował w administracji prezydenta Borysa Jelcyna, zaś 1998 roku został szefem Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. w 1999 roku po raz pierwszy został powołany na stanowisko premiera, zaś po wyborach prezydenckich w 2000 roku został zaprzysiężony na 2. Prezydenta Federacji Rosyjskiej i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. W 2008 roku ponownie został szefem rosyjskiego rządu. W 2012 roku Władimir Putin po raz kolejny wystartował w wyborach prezydenckich, w których ponownie uzyskał największą liczbę głosów. Od tamtego roku pełni funkcję Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Władimir Putin

Więcej o:

Władimir Putin