Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro przyszedł na świat w Krakowie w roku 1970. To polski prawnik i polityk, który już dwukrotnie piastował zarówno stanowisko ministra sprawiedliwości, jak i prokuratora generalnego (najpierw został powołany na tę funkcję w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, potem - Beaty Szydło.

Ziobro jest posłem na Sejm IV, V, VI i VIII kadencji, piastował także stanowisko europosła. To absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aplikację prokuratorską odbywał w Katowicach, w tamtejszej prokuraturze okręgowej, nie rozpoczął jednak nigdy pracy na stanowisku asesora czy prokuratora. Po studiach podjął pracę w Generalnym Inspektoracie Celnym, a następnie był między innymi doradcą Marka Biernackiego, który sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wraz z początkiem nowego tysiąclecia zaczął pełnić funkcję sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, później podsekretarza stanu.

W 2001 roku brał udział w tworzeniu się partii Prawo i Sprawiedliwość, wtedy też zaczęła się jego kariera poselska - został wybrany do Sejmu z okręgu krakowskiego. Był jednym z członków komisji śledczej do spraw tak zwanej afery Rywina. Jego raport został przyjęty przez Sejm jako ten kończący jej prace. W wyborach samorządowych w 2002 roku starał się o stanowisko prezydenta Krakowa, nie dostał się jednak do drugiej tury. Trzy lata później w wyborach parlamentarnych uzyskał 120 188 głosów i mandat posła.

W czasie kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego był szefem jego sztabu. Kariera polityczna Zbigniewa Ziobry nierozłącznie związana jest z jego wykształceniem. Jeśli sprawuje on już jakieś ważniejsze funkcje, to niezmiennie łączą się one z jego wiedzą i doświadczeniem prokuratorskim.

W 2005 roki Ziobro został mianowany ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego sprawował tę funkcję. Jest bohaterem słynnej afery związanej z lekarzem, Mirosławem G., oskarżonym o śmierć pacjenta. W czasie konferencji związanej z wyjaśnieniem okoliczności zatrzymania tegoż z ust Ziobry padły słynne słowa :”już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie”, z których musiał później gęsto się tłumaczyć i publicznie przepraszać rzeczonego lekarza. W wyborach parlamentarnych z 2007 roku skutecznie ubiegał się o reelekcję, a rok później został wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

W 2011 roku był jednym z członków założycieli partii Solidarna Polska, jednakże w wyborach parlamentarnych z 2015 startował z powodzeniem z list PiS i został mianowany ministrem sprawiedliwości. Od roku 2016 pełni także funkcję prokuratora generalnego.

Pozostali:

Zbigniew Ziobro - Andrzej Adamczyk - Andrzej Halicki - Andżelika Możdżanowska - Anita Czerwińska

Zbigniew Ziobro

Więcej o:

Zbigniew Ziobro