Donald Tusk

Donald Tusk

Donald Tusk

Donald Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. Jest politykiem i historykiem. Był posłem i senatorem. W latach 2007-2014 pełnił funkcję premiera. Od 2014 roku jest przewodniczącym Rady Europejskiej.

Donald Tusk - kariera polityczna

Donald Tusk ukończył studia historyczne na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie studiów angażował się w działalność opozycyjną i uczestniczył w tworzeniu lokalnego Studenckiego Komitetu Solidarności. Był także współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a następnie Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich.

Na początku lat 90. Donald Tusk należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1994 został jednym z wiceprzewodniczącym Unii Wolności. W roku 2001, wspólnie z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim, Tusk założył partię PO.

W 2014 r. Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej i w związku z tym złożył dymisję ze stanowiska premiera w polskim rządzie. W 2017 r. Donald Tusk został ponownie wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, uzyskując poparcie rządów 27 państw, czyli wszystkich krajów członkowskich za wyjątkiem Polski, której kandydatem na to stanowisko był Jacek Saryusz-Wolski.

Donald Tusk

Więcej o:

Donald Tusk