Wiadomości

 • Wybory w Niemczech. Oficjalne wyniki: zwycięża SPD

  Wybory w Niemczech. Oficjalne wyniki: zwycięża SPD

  Wybory do niemieckiego parlamentu Bundestagu wygrali socjaldemokraci z SPD, uzyskując poparcie 25,7 procent wyborców. Na drugim miejscu znaleźli się chadecy z CDU/CSU, na których zagłosowało 24,1 procent wyborców. Trzecie miejsce zajęli Zieloni z niespełna 15-procentowym poparciem i najlepszym wynikiem w swojej historii.

  mk, IAR
 • Angela Merkel może nieprędko opuścić urząd. Wybory w Niemczech dają tyle samo pytań co odpowiedzi

  Angela Merkel może nieprędko opuścić urząd. Wybory w Niemczech dają tyle samo pytań co odpowiedzi

  Socjaldemokratyczna SDP niewielką przewagą wygrywa wybory w Niemczech, zaś centroprawicowa CDU ma najgorszy wynik od połowy ubiegłego wieku. Jednak sondażowe wyniki wyborów nie przyniosły odpowiedzi na to, kto zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerza. Teraz zaczną się negocjacje koalicyjne i Merkel może poczekać jeszcze długo na ich wynik - i ostateczne pożegnanie się z urzędem.

  IAR, oprac. Patryk Strzałkowski
 • Koronawirus w Polsce. Prof. Banach: Nie ma sensu wprowadzać lockdownu w całym kraju
 • Wyniki losowania Lotto 26.09.2021 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Super Szansa]
 • Szwajcaria. Głosujący w referendum za małżeństwami jednopłciowymi

  Szwajcaria. Głosujący w referendum za małżeństwami jednopłciowymi

  Większość Szwajcarów głosujących w niedzielnym referendum opowiedziała się za dopuszczeniem w tym kraju do zawierania małżeństw par jednopłciowych. Tak wynika z rezultatów plebiscytu, uwzględniających głosy oddane w 20 z 23 kantonów. 64 proc. głosujących opowiedziało się za rządową propozycją przy 52-procentowej frekwencji.

  IAR, oprac. Karolina Mianecka
 • Islandia. Kobiety większością w parlamencie. Po raz pierwszy w historii
 • Wybory w Niemczech. Który kanclerz najlepszy dla Polski? Prof. Byrt w Gazeta.pl rozwiązuje niemiecką łamigłówkę

  Wybory w Niemczech. Który kanclerz najlepszy dla Polski? Prof. Byrt w Gazeta.pl rozwiązuje niemiecką łamigłówkę

  Według wyników sondażowych wyborów w Niemczech, opublikowanych przez telewizję ZDF, socjaldemokraci uzyskali 25,8 proc. głosów. Partie CDU/CSU mogą liczyć na około 24 proc. poparcia. Wcześniej telewizja ARD mówiła o remisie ze wskazaniem na SPD. W Studiu Wyborczym Gazeta.pl sytuację polityczną po głosowaniu komentował Andrzej Jan Byrt, ekonomista, urzędnik państwowy i dyplomata. Ambasador RP w Niemczech w latach 1995-2001 i 2002-2006 oraz we Francji w latach 2015-2016.

  MA, karomian
 • Wybory w Niemczech. Są wyniki exit polls

  Wybory w Niemczech. Są wyniki exit polls

  O godz. 18:00 zakończyło się głosowanie w wyborach do Bundestagu. Chwilę później pojawiły się wyniki sondażu exit poll. Zgodnie z nimi, dwie największe partie - chrześcijańska demokracja CDU/CSU i socjaldemokratyczna SDP uzyskały po 25 proc. głosów. Przed godziną 20 stacja ZDF podała rezultat drugiego badania, którego daje minimalną przewagę SPD. Szacuje się, że partia ta uzyska 25,8 proc. głosów, a CDU/CSU 24 proc.

  IAR, oprac. Karolina Mianecka
 • Ciemna strona "Frau Kanzlerin". Nikt nie potrafi przymykać oczu i przeciągać jak ona

  Ciemna strona "Frau Kanzlerin". Nikt nie potrafi przymykać oczu i przeciągać jak ona

  Liderka Europy, żelazna kanclerz, postać niemal spiżowa. Angela Merkel jest powszechnie traktowana jako polityczka wybitna, która zapewniała stabilność i rozsądek w czasach chaosu. Jednak specjalizowała się też w pobłażliwym traktowaniu autokratów i przedkładaniu interesu niemieckich firm nad niemal wszystko.

  Maciek Kucharczyk
 • Gafa potencjalnego następcy Merkel. Laschet - wbrew zasadom - przypadkiem ujawnił, jak głosował

Wiadomości - z Polski i ze świata

Portal wiadomosci.gazeta.pl to strona, na której znajdziesz najnowsze newsy z Polski i ze świata. Interesujesz się polityką, gospodarką, sprawami lokalnymi? Trafiłeś w dobre miejsce. Na naszej stronie znajdziesz aktualizowane na bieżąco informacje o tym, co dzieje się w Polsce i zagranicą. Zostań z nami na dłużej i czytaj najnowsze wiadomości z kraju i ze świata.

Wiadomości gazeta.pl - najnowsze informacje z kraju i ze świata

Chcemy być jak najbliżej naszych czytelników, dlatego piszemy nie tylko o świecie wielkiej polityki i biznesu, ale także o sprawach lokalnych. Wiadomości z Warszawy, Krakowa, Łodzi oraz znacznie mniejszych miejscowości są dla nas równie interesujące, co informacje z Brukseli, Waszyngtonu i Moskwy. Na portalu wiadomosci.gazeta.pl znajdziesz bieżące informacje na temat wypadków, istotnych inwestycji, decyzji samorządów czy innych spraw, które mają znaczenie dla lokalnych społeczności.

Aby być na bieżąco, śledzimy polskie i zagraniczne media, obserwujemy poczynania najważniejszych polityków i czerpiemy z informacji przekazywanych przez największe agencje prasowe na świecie. Dbamy o to, aby nasi czytelnicy otrzymywali informacje jak najszybciej. Korzystamy z wiarygodnych źródeł i dbamy o fakt checking. Wszystko po to, aby podawane przez nas wiadomości z kraju i ze świata były rzetelne i przedstawiały prawdziwy obraz rzeczywistości. Tworzymy również autorskie treści, rozmawiamy z politykami i ekspertami, którzy komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia. Nasi dziennikarze dbają, aby każdy czytelnik znalazł w serwisie wiadomosci.gazeta.pl coś interesującego.

Portal wiadomosci.gazeta.pl - włącz powiadomienia i trzymaj rękę na pulsie

Lubisz czytać najnowsze wiadomości i być na bieżąco? Odwiedzaj regularnie stronę wiadomosci.gazeta.pl, aby wiedzieć, co dzieje się w Polsce i poza jej granicami. Obserwuj przedstawiane przez nas wiadomości na portalach społecznościowych jak Facebook i Twitter. Jeżeli chcesz, możesz także włączyć specjalne powiadomienia, dzięki którym będziesz otrzymywał informacje o najważniejszych wiadomościach ze świata i kraju, które pojawią się w naszym serwisie.