Pierwsza o możliwych zmianach na stanowisku wojewody mazowieckiego pisała w lipcu "Gazeta Wyborcza". 10 października dziennik podał, że mazowiecki urząd wojewódzki przygotowuje się do dymisji Konstantego Radziwiłła. Od początku spekulowano, że były minister zdrowia może zastąpić na stanowisku ambasadorkę Litwy Urszulę Doroszewską, która pełniła tę funkcję od 2017 roku.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Od pojawienia się pierwszych informacji na temat przygotowywania Radziwiłła na stanowisko ambasadora Litwy nikt z kręgów rządowych nie chciał tego potwierdzić - podaje Onet.pl. Sam zainteresowany także ucinał spekulacje, tłumacząc, że jego kariera jest uzależniona od decyzji premiera i pozostaje do dyspozycji rządzących.
Teraz dziennikarze Onet.pl ustalili nieoficjalnie, że decyzja zapadła.
- Została już podjęta decyzja polityczna, że to Radziwiłł obejmie stanowisko ambasadora Polski na Litwie. Jest też agrément ze strony Litwy - podał informator portalu.
Pierwszym etapem zmiany na stanowisku ambasadora jest agrément (z fr. zgoda, aprobata). To ustalona w prawie dyplomatycznym wstępna zgoda danego kraju na przyjęcie wskazanej osoby w charakterze w charakterze szefa misji dyplomatycznej obcego państwa. Prośba o taką zgodę musi zostać wysłana z wyprzedzeniem. Towarzyszy jej życiorys proponowanego kandydata lub kandydatki. Cała procedura jest poufna.
Po tym etapie osoba ubiegająca się o stanowisko ambasadora musi otrzymać akredytację w postaci listów uwierzytelniających wydanych przez głowę państwa, w którym będzie pełnić tę funkcję. Ze strony Polski decyzja musi zostać zaakceptowana przez Komisję Spraw Zagranicznych.
- Wszystko wskazuje na to, że nie będzie problemu z akceptacją, bo nie ma kontrkandydata - przekazał informator Onetu. Radziwiłł funkcję ambasadora miałby objąć wczesną zimą.
Oficjalnie nie ma jeszcze potwierdzenia informacji o nowej funkcji Konstantego Radziwiłła. Wiadomo jednak, że na tym stanowisku nastąpi zmiana.
"Nazwisko kandydata do objęcia stanowiska Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Litewskiej zostanie podane do publicznej wiadomości podczas spotkania z Komisją Spraw Zagranicznych Sejmu RP" - przekazało dziennikarzom Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.
**********