Radziwiłł pytany o Marsz Niepodległości szukał odpowiedzi. Okazało się, że na Mazowszu nie jest tak źle

Konstanty Radziwiłł pytany w poniedziałek rano na antenie RMF FM o to, czy pozwoliłby na organizację Marszu Niepodległości, stwierdził, że wszelkie manifestacje to okazja do transmisji wirusa. Zaraz jednak dodał, że "na Mazowszu w ostatnich dniach zakaziło się 1000 osób mniej niż w poprzednich dniach".

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł pytany w poniedziałek rano na antenie RMF FM o to, czy pozwoliłby na organizację Marszu Niepodległości, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach odpowiedział:

Proszę, pamiętać, że masowe demonstracje na ulicach sprzyjają transmisji wirusa.
Zobacz wideo Tak wyglądał Marsz Niepodległości. Okrzyki "PiS, PO - jedno zło"

Strajk Kobiet a wirus

W dalszej części rozmowy, Robert Mazurek zwrócił jednak uwagę na dwugłos rządzących w sprawie demonstracji. Prawo i Sprawiedliwość oskarża uczestników Strajku Kobiet o masowe rozprzestrzenianie się wirusa. Natomiast były szef resortu zdrowia podkreślał, że sytuacja na Mazowszu nie jest taka zła.

Marsz Niepodległości w WarszawieCo z Marszem Niepodległości? Bąkiewicz: W tym roku będzie zmotoryzowany

Obserwujemy w ostatnich kilku dniach stabilizację. Na przykład na Mazowszu w ostatnich dniach zakaziło się 1000 osób mniej niż w poprzednich dniach

- mówił Konstanty Radziwiłł.

Proszę pamiętać, że informacje o zakażonych mamy ze sporym opóźnieniem, bo wirus ma kilka dni, a nawet tydzień na rozwijanie się w człowieku. Nie mam co do tego żadnej wątpliwości, że choroba, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową w takich warunkach, kiedy jest dużo ludzi wokół siebie rozprzestrzenia się szybciej. Nie ma co do tego wątpliwości i rekomendowałbym każdemu, żeby unikać takiej sytuacji.

Marek WłodarczykMarek Włodarczyk: Do muru berlińskiego miałem 20 minut piechotą

Ochrona zdrowia a koronawirus

Wojewoda mazowiecki podkreślił, że wbrew medialnym sugestiom zabiegi w szpitalach nie są wstrzymane. Radziwiłł mówił, że diagnostyka i terapia, która nie jest konieczna do przeprowadzenia teraz nie jest przeprowadzana. Na pytanie jak system ochrony zdrowia radzi sobie ze zwalczaniem efektów pandemii koronawirusa były szef NFZ odpowiedział:

Polska służba zdrowia zaskakująco dobrze przechodzi ten test.

Słowa te szybko wywołały komentarze, odniosła się m.in. posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz:

Pan wojewoda Radziwiłł chyba stracił przytomność w trakcie wywiadu w RMF - mówił, że polska służba zdrowia zaskakująco dobrze przechodzi test skuteczności pandemii...
Więcej o: