Warszawski ratusz zaskarżył decyzję wojewody ws. Marszu Niepodległości. "Niezgodna z prawem"

"Ta decyzja jest po prostu niezgodna z prawem" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który zaskarżył do sądu decyzję wojewody mazowieckiego o wydaniu zgody na Marsz Niepodległości.

Marsz Niepodległości otrzymał status wydarzenia cyklicznego w 2017 r. na 4 lata. W tym roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł ponownie nadał wydarzeniu ten status. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

We wtorek prezydent Warszawy zaskarżył decyzję wojewody. Takiej decyzji można się było spodziewać, gdyż Trzaskowski wielokrotnie podkreślał, że do marszu nie powinno dojść.

Mamy doświadczenia z poprzedniego marszu, jak się odbywał i co później się działo. Mieliśmy do czynienia z burdami

- mówił w radiu RFM FM. Przypomnijmy. W 2020 r. uczestnik marszu wrzucił petardę na balkon jednego z mieszkań, na którym wisiała tęczowa flaga. Spowodowało to groźny pożar. W centrum miasta doszło też do starć prawicowych bojówkarzy z policją, w których ranny został reporter "Tygodnika Solidarność".

Trzaskowski: Ta decyzja jest po prostu niezgodna z prawem

Rafał Trzaskowski o swojej decyzji poinformował na Twitterze. "Wojewoda wyraził zgodę na cykliczne organizowanie tzw. Marszu Niepodległości. To nie tylko kolejny przykład wspierania przez obecną władzę skrajnych nacjonalistów. Ta decyzja jest po prostu niezgodna z prawem. Jako prezydent Warszawy zwróciłem się do sądu o jej uchylenie" - napisał prezydent Warszawy.

Wcześniej o decyzji informowała rzeczniczka stołecznego ratusza.

Informowaliśmy już wcześniej pana wojewodę, że wydarzenie to nie odbywało się cyklicznie. W ubiegłym roku nie odbyło się ostatnie z cyklicznych zgromadzeń organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Prezydent wydał zakaz jego organizacji, który został utrzymany postanowieniami sądów dwóch instancji (Okręgowego i Apelacyjnego). Oznacza to, że to zgromadzenie nie miało kontynuacji w ciągu ostatnich trzech lat

- powiedziała Monika Beuth-Lutyk. Jak zaznaczyła Monika Beuth-Lutyk, "chcemy żeby to sąd przeanalizował tę kwestię z punktu widzenia przepisów prawnych".

Czym jest Marsz Niepodległości? 

Marsz Niepodległości, jako element świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości  zainicjowały Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Od 2011 organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Prezes Stowarzyszenia Masz Niepodległości Robert Bąkiewicz ogłosił, że tegoroczna demonstracja odbędzie się pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż".

Więcej o: