Rząd mięknie przez protest rezydentów? Ten wywiad Radziwiłła daje nadzieję na poprawę sytuacji

Lekarze rezydenci walczą o 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia. Rząd do tej pory stał na stanowisku, że to możliwe, ale nie wcześniej niż w 2025 roku. Wygląda na to, że rządzący zaczynają brać sobie do serca postulaty rezydentów. 

- Na temat tego tempa (dochodzenia do 6% PKB przeznaczanych na służbę zdrowia) jeszcze się toczą dyskusje i być może będzie to nieco wcześniej niż w 2025 roku. Być może po analizach okaże się, że jest to możliwe trochę wcześniej - stwierdził w "Gościu Wydarzeń" Polsat News minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

Tymczasem protest rezydentów powoli się rozszerza i ma w najbliższych dniach objąć kolejne miasta. Rezydentów poparło ogólnopolskie Porozumienie Zawodów Medycznych. We wtorek do protestu dołączyli lekarze ze Szczecina, na razie siedmiu. Dowiedz się więcej na ten temat >>> 

Rezydenci od początku października prowadzą w Warszawie strajk głodowy. Część już musiała go przerwać, bo dalsza głodówka byłaby groźna dla ich zdrowia. 

Dlaczego rezydenci protestują?

Rząd chciał zaangażować rezydentów w prace specjalnego zespołu, który ma przeanalizować sytuację w służbie zdrowia i zaproponować rozwiązania. Rezydenci stoją jednak na stanowisku, że to politycy są odpowiedzialni za przygotowanie planu naprawczego. Przedstawili jednak swoje postulaty. Głównym jest "6,8% PKB na ochronę zdrowia do 2021 roku".

Ale młodym lekarzom chodzi też o zwrócenie uwagi na złe warunki pracy lekarzy, którzy dyżurują bez odpoczynku, ponad siły. Rezydenci chcieliby podwyżek. Zwracają też uwagę na trudny los pacjentów, którzy w długich kolejkach muszą czekać na wizyty. 

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Andrzeja Dudy, mówił w RMF FM, że prezydent mógłby włączyć się w mediacje między rezydentami a rządem, ale dopiero gdy obie strony uznają, że wyczerpały możliwości negocjacji.

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: