Radziwiłł podczas obrad Komisji Zdrowia szedł w zaparte. Jego zdaniem winni są lekarze

W środę odbyło się specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia w związku z dramatyczną sytuacją w szpitalach. Minister Konstanty Radziwiłł szedł w zaparte i twierdził, że nic się nie dzieje, a jeśli już się dzieje, to z winy lekarzy. "Chowa pan głowę w piasek" - odpowiedzieli mu medycy.
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

"Lekarze nie chcą z panem rozmawiać"

Przewodniczący Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz rozpoczął posiedzenie od wymienienia szpitali, które muszą zamykać oddziały z powodu braku personelu. - Obiecywał pan, że kolejki się zmniejszą, a jest odwrotnie - mówił do ministra Radziwiłła. - W dodatku zmusza pan lekarzy, żeby dyżurowali jednocześnie na kilku oddziałach. Jak pan to sobie wyobraża? Większość z nas tu na sali jest lub była lekarzami, wiemy, czym to się skończy. Lekarze już nie chcą z panem rozmawiać, wolą rozmawiać z Morawieckim - mówił Arłukowicz. Zapytał ministra zdrowia, czy spotkał się z dyrektorami szpitali, które mają problemy i o to, czy szukał pomysłów na rozwiązanie kryzysu razem z pozostałymi ministrami.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z POSIEDZENIA KOMISJI

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Minister Radziwiłł szedł w zaparte

Minister Radziwiłł szedł w zaparte. - Nie ma chaosu w służbie zdrowia - mówił. Szef resortu zdrowia stwierdził, że klauzule opt-out wypowiedziało "tylko 4 proc. lekarzy".

Konstanty Radziwiłł mówił o "ustawkach" dziennikarzy, którzy jego zdaniem pokazywali przychodnię, która była zamknięta, "a to była tylko jedna przychodnia i już zamknięta nie jest" - przekonywał minister.

Konstanty Radziwiłł winą za obecną sytuację obarczył media. - Nie mamy do czynienia z sytuacją krytyczną, a używanie słowa chaos można odnieść tylko do medialnego świata, który nie ma odbicia w rzeczywistości. Chaos służby zdrowia jest kreowany w mediach - powiedział minister.

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zdaniem ministra problemów nie ma

Minister Radziwiłł zamiast dyskutować na temat możliwych rozwiązań, zaczął wymieniać swoje sukcesy. Mówił o "podwyżkach bez precedensu" dla lekarzy rezydentów. Konstanty Radziwiłł nie wspomniał jednak, że protestującym lekarzom nie chodzi tylko o podwyżki, a przede wszystkim o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

Zdaniem ministra w szpitalach problemów nie ma. - Kilka szpitali dokonało niewielkich ograniczeń, nie mających wpływu na bezpieczeństwo pacjentów - stwierdził Radziwiłł, mimo że media codziennie informują o problemach w kolejnych placówkach. Zdaniem szefa resortu zdrowia rezydenci powinni wspierać rząd, a nie protestować.

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

"Chowa pan głowę w piasek". Lekarze odpowiadają ministrowi

Jak na przemówienie ministra zareagowali obecni w sali lekarze? - Pan chowa głowę w piasek, zrzucając całą odpowiedzialność i kłopoty na dyrektorów szpitali - powiedział przedstawiciel prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Stefan Sobczyński.

- Cieszę się, że wzrastają nakłady na służbę zdrowia. Ale bardziej mnie interesuje, kto będzie realizował te świadczenia. Rada Dialogu zwraca się z apelem do rządu - każdego, nie tylko tego - by długofalowo planować potrzeby - powiedziała z kolei Urszula Michalska z OPZZ.

Juliusz Jakubaszko ze związku medycyny ratunkowej: - Nie ma współpracy z rządem, resort nie odpowiada na nasze postulaty. O projektach rządowych, nawet tych dotyczących medycyny ratunkowej, dowiadujemy się jako ostatni. Młodzi ludzie zdobywają papiery, a potem natychmiast wyjeżdżają za granicę - powiedział.

Głos zabrała też przedstawicielka Związku Pielęgniarek i Położnych, Krystyna Ptok. - Inwestowaliśmy w szpitale, niektóre są piękne. Ale nie inwestowaliśmy w ludzi. System rzeczywiście opiera się na wyzysku, a wszystko trwa od protestu do protestu. Starzejące się społeczeństwo i starzejący się personel medyczny to tykająca bomba. I czekam, kiedy polegniemy. W ciągu czterech lat - do 2022 roku - zabraknie 50 tysięcy pielęgniarek - powiedziała.

- Doszło w służbie zdrowia do sytuacji krytycznej. I musimy się z tym zmierzyć. Cały czas widzę ten upływ krwi, lekarze uciekają za granicę. I musimy wszystko zrobić, żeby lekarze tu zostali. To jest kryzys, punkt zwrotny - dodał Stefan Sobczyński z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, 03.01.2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Rezydenci: "Minister nie reagował na nasze prośby"

Po przerwie, krótko po 17, głos zabrał przedstawiciel Porozumienia Rezydentów, Marcin Sobotka.

- Nasza akcja wypowiadania klauzuli opt-out jest konsekwencją wielu lat zaniedbań i tuszowania patologii systemu zdrowia w Polsce. To nie jest wina tylko obecnego ministra, ale ten minister nie reagował adekwatnie na prośby o podjęcie dialogu z nami. A te prośby kierowaliśmy do ministra Radziwiłła jeszcze przed podjęciem protestu głodowego. Minister Zdrowia - jeśli w ogóle się z nami spotkał - to przedstawił swoje sukcesy i ogłosił, że wszystkie nasze postulaty zostały załatwione - powiedział Marcin Sobotka. I przypomniał, że zgodnie z danymi Porozumienia Rezydentów, pięć tysięcy lekarzy, a nie jak twierdzi ministerstwo, trzy i pół tysiąca, wypowiedziało klauzule opt-out.

- W wielu szpitalach są problemy z zapełnieniem grafików dyżurów. A wszystkie działania ministra są pozorne. Skoro minister Radziwiłł mówi, że pozostajemy w ciągłym dialogu, to dlaczego żaden z aktów prawnych, przyjętych w ostatnim czasie przez ministerstwo, nie był konsultowany z Ogólnopolskim Związkiem Lekarzy? Ostatnie rozporządzenie (pozwala na to, aby lekarz równocześnie dyżurował na kilku oddziałach - przyp. red.) sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo na pacjentów. Jak spojrzymy na ustawę o zwiększeniu nakładów na zdrowie, którą chwali się minister, to realne nakłady mają wzrosnąć za pięć, sześć lat. Do tego czasu czeka nas zamykanie oddziałów szpitalnych! - alarmował Sobotka.

Więcej o: