Marsz Niepodległości 2021. Wojewoda polecił Trzaskowskiemu uprzątnięcie trasy. Znikną kosze i ławki

Jak informuje Radio ZET, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał polecenie prezydentowi Warszawy. W skierowanym piśmie prosi o "uprzątnięcie" trasy Marszu Niepodległości 2021. Chodzi o ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery.

Radio ZET we wtorek 9 listopada wieczorem podało, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał polecenie prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak ustalił dziennikarz śledczy Mariusz Gierszewski, wojewoda chce, by urząd do jutra zlecił uprzątnięcie materiałów budowlanych, ławek, koszy na śmieci czy stojaków na rowery od Ronda Dmowskiego do Ronda Waszyngtona.

Więcej informacji o obchodach święta 11 listopada na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Arłukowicz o Marszu Niepodległości: To są ludzie kierujący się złem

Marsz Niepodległości 2021. Konstanty Radziwiłł wydaje polecenie o uprzątnięcie centrum Warszawy

Polecenie wydane zostało na podstawie ustawy z 2009 roku i dotyczy trasy Marszu Niepodległości 2021. Wojewoda Radziwiłł napisał:

[...] wobec braku konkretnych działań ze strony Urzędu m.st. Warszawy w zakresie uprzątnięcia przedmiotów, mogących stanowić potencjalne zagrożenia dla uczestniczących w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, w celu zapobieżenia zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, wydanie przedmiotowego polecenia Prezydentowi m.st. Warszawy na podstawie art. 25 ust. z dnia 23 stycznia 2009 r. należy uznać za uzasadnione.

Wojewoda Mazowiecki uzasadnił w piśmie skierowanym do warszawskiego ratusza, że w poniedziałek 8 listopada zlecił przeprowadzenie lustracji trasy przemarszu. Wówczas okazało się, że w centrum stolicy trwają prace budowlane i takie też materiały znajdują się na ulicach.

Ławki i kosze w Warszawie "mogą doprowadzić do konfrontacji między uczestnikami odmiennych manifestacji?"

Konstanty Radziwiłł napisał, że zdaniem policji pozostawienie tych materiałów "może doprowadzić do konfrontacji między uczestnikami odmiennych manifestacji". W piśmie poza materiałami budowlanymi wymieniono także inne przedmioty, z których mieszkańcy korzystają na co dzień - chodzi o ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery.

Warszawski ratusz, jeszcze po pierwszym apelu wojewody odpowiedział, że z centrum Warszawy zostaną uprzątnięte materiały budowlane. We wtorek 9 listopada przeprowadzono też wizje lokalne z policją.

Marsz Niepodległości, który ma odbyć się 11 listopada w Warszawie będzie miał charakter państwowy więc nie podlega przepisom o zgromadzeniach. Marsz ma zorganizować Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Więcej o: