Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski urodził się 5 maja 1957 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Stosunków Międzynarodowych University of Oregon. Ukończył studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w Geneva Centre for Security Policy. Ma stopień doktora nauk humanistycznych, który uzyskał w 1993 roku.

Po studiach pracował przez 6 lat na Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie obejmował stanowisko asystenta. W roku 1992 podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Początkowo był starszym ekspertem w Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych i Departamencie Instytucji Europejskich, później obejmował stanowiska w Departamencie Instytucji Europejskich oraz Departamencie Polityki Bezpieczeństwa. W latach 1999 – 2002 był ambasadorem RP w Teheranie. W 2005 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pełniąc jednocześnie funkcję głównego negocjatora podczas rozmów Polski ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii tarczy antyrakietowej. W 2008 roku objął stanowisko zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, z którego 2 lata później złożył dymisję. W 2009 roku otrzymał odznaczenie Wielkiego Oficera Orderu Zasługi przyznawane w Rumunii. W 2010 roku kandydował na prezydenta Łodzi z listy Prawa i Sprawiedliwości, jednak przegrał w pierwszej turze wyborów.

Do Sejmu RP po raz pierwszy kandydował w 2011 roku. Wystartował z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu wyborczym nr 9 w Łodzi. Uzyskał mandat poselski, otrzymując 36 854 głosów. Wówczas został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Witoldowi Waszczykowskiemu powierzono funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W 2014 roku startował z ramienia PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie udało mu się wówczas uzyskać mandatu. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku uzyskał poselską reelekcję. Objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło.

Pozostali:

Witold Waszczykowski - Witold Zembaczyński - Władysław Kosiniak Kamysz - Zbigniew Ziobro - Adam Bielan

witold waszczykowski

Więcej o:

witold waszczykowski