Kolejni Polacy ze stanowiskami w PE. Funkcje obejmują europosłowie Koalicji Europejskiej i PiS

Róża Thun, Janusz Lewandowski, Krzysztof Hetman, Zdzisław Krasnodębski i Witold Waszczykowski objęli stanowiska wiceprzewodniczących komisji w Parlamencie Europejskim.
Zobacz wideo

Róża Thun została wybrana na trzecią wiceprzewodniczącą komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów w Parlamencie Europejskim. Była kandydatką największej grupy - centroprawicy, do której należą europosłowie Platformy Obywatelskiej, a w głosowaniu poparli ją deputowani zasiadający w tej komisji.

Kandydatem tej samej grupy był Janusz Lewandowski, który został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. Wyboru Lewandowskiego dokonano przez aklamację.

Z kolei Krzysztof Hetman został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego. Na to stanowisko wysunęła go grupa chadeków, do której należą europosłowie PSL. Deputowani zasiadający w komisji wyboru dokonali przez aklamację.

Europosłowie PiS z trzema stanowiskami

Zdzisław Krasnodębski został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego. Na to stanowisko wysunęła go grupa konserwatystów, do której należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, a w głosowaniu uzyskał poparcie deputowanych zasiadający w komisji. Oznacza to, że zostały dotrzymane wcześniejsze ustalenia między grupami dotyczące podziału stanowisk zgodnie z metodą D’Hondta. Krasnodębski został wybrany przez aklamację.

Wcześniej Krasnodębski, mimo ustaleń, nie uzyskał poparcia większości europosłów i nie został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Trzecim wiceprzewodniczącym komisji petycji został Ryszard Czarnecki. Polityk PiS w latach 2014-2018 był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Został jednak odwołany z funkcji po wypowiedzi na temat Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Był to pierwszy w historii przypadek odwołania wiceprzewodniczącego PE. 

Również inny europoseł PiS Witold Waszczykowski został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Za głosowało 37 europosłów, przeciwko 24, natomiast 7 wstrzymało się od głosu.

Porażka Beaty Szydło

W głosowaniu przepadła natomiast kandydatura Beaty Szydło na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Ustalenia między grupami, dotyczącymi podziału stanowisk według metody D’Hondta miały zostać w ten sposób złamane. 

Więcej o: