Kolejni Polacy ze stanowiskami w PE. Funkcje obejmują europosłowie Koalicji Europejskiej i PiS

Róża Thun, Janusz Lewandowski, Krzysztof Hetman, Zdzisław Krasnodębski i Witold Waszczykowski objęli stanowiska wiceprzewodniczących komisji w Parlamencie Europejskim.
Zobacz wideo

Róża Thun została wybrana na trzecią wiceprzewodniczącą komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów w Parlamencie Europejskim. Była kandydatką największej grupy - centroprawicy, do której należą europosłowie Platformy Obywatelskiej, a w głosowaniu poparli ją deputowani zasiadający w tej komisji.

Kandydatem tej samej grupy był Janusz Lewandowski, który został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. Wyboru Lewandowskiego dokonano przez aklamację.

Z kolei Krzysztof Hetman został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego. Na to stanowisko wysunęła go grupa chadeków, do której należą europosłowie PSL. Deputowani zasiadający w komisji wyboru dokonali przez aklamację.

Europosłowie PiS z trzema stanowiskami

Zdzisław Krasnodębski został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego. Na to stanowisko wysunęła go grupa konserwatystów, do której należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, a w głosowaniu uzyskał poparcie deputowanych zasiadający w komisji. Oznacza to, że zostały dotrzymane wcześniejsze ustalenia między grupami dotyczące podziału stanowisk zgodnie z metodą D’Hondta. Krasnodębski został wybrany przez aklamację.

Wcześniej Krasnodębski, mimo ustaleń, nie uzyskał poparcia większości europosłów i nie został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Trzecim wiceprzewodniczącym komisji petycji został Ryszard Czarnecki. Polityk PiS w latach 2014-2018 był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Został jednak odwołany z funkcji po wypowiedzi na temat Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Był to pierwszy w historii przypadek odwołania wiceprzewodniczącego PE. 

Również inny europoseł PiS Witold Waszczykowski został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Za głosowało 37 europosłów, przeciwko 24, natomiast 7 wstrzymało się od głosu.

Porażka Beaty Szydło

W głosowaniu przepadła natomiast kandydatura Beaty Szydło na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Ustalenia między grupami, dotyczącymi podziału stanowisk według metody D’Hondta miały zostać w ten sposób złamane. 

Więcej o:
Komentarze (63)
Kolejni Polacy ze stanowiskami w PE. Funkcje obejmują europosłowie Koalicji Europejskiej i PiS
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 49 razy 39

  Szydło jest już etatowym, seryjnym zwycięzcą, sromotnie skutecznym.

  p.s. nie ma tyle kwiatków w Polsce by prezes odpowiednio docenił :)

 • goldendeliceus

  Oceniono 39 razy 31

  Poseł Waszczykowski i sprawy zagraniczne.
  Jednak w UE mają poczucie humoru.

 • bacowa

  Oceniono 41 razy 29

  Krasnodębski dostał stołek by się PiS odwalił i ogłosił sukces 1 : 27

  ale i tak nic nie będzie znaczył

  Waszczykowski dostał dla picu bo wszyscy wiedzą że zaraz się zbłaźni (np zażąda wyjazdu do San Escobar samolotem pierwszej klasy) i zostanie wywalony

 • polak_k.prawy

  Oceniono 31 razy 23

  Jak można antyeuropejczyka, gardzącącego UE, jej hymnem, wybrać na stanowisko wiceprzewodniczącego największej komisji w PE? To tak jakby wybrać grabarza na stanowisko wicedyrektora szpitala.

 • obywalet

  Oceniono 25 razy 19

  Waszczyk to niewątpliwy orzełek dyplomacji świetnie przygotował zwycięstwo 27:1

 • 116av

  Oceniono 26 razy 16

  To ten od San Escobar.?

 • Marcin Wójcik

  Oceniono 23 razy 13

  To Beata znowu sromotnie wygrała. Widocznie trafiła na jakichś lewaków.

 • adamtko

  Oceniono 21 razy 13

  Krasnodębski do przemysłu i energii?
  SanEscobarski do spraw zagranicznych?

  Oni naprawdę chcą tę unię skasować.

 • zakrzyczny

  Oceniono 23 razy 13

  Waszczykowski na Głównego Kartografa. Oj, będzie się działo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX