Jak Polska kupiła Pegasusa? "NYT": Kolacja Beaty Szydło z premierem Izraela, a później zakup

W listopadzie 2016 roku odbyła się kolacja ówczesnych premierki Beaty Szydło i szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Niedługo po tym spotkaniu Polska miała zakupić Pegasusa - informuje "The New York Times".
Zobacz wideo Czy Polska posiada system Pegasus? Pytamy wiceministra obrony narodowej

"The New York Times" podkreśla, że ten system inwigilacji przyczynił się do ujęcia wielu przestępców i udaremnienia spisków terrorystycznych, ale odnotowano także nadużycia związane z jego wykorzystywaniem. Dla przykładu: Pegasus miał pomóc złapać El Chapo, ale meksykańskie władze używały go także do podsłuchiwania m.in. dziennikarzy. "NYT" zaznacza też, że system ten przyczynił się do umocnienia władzy prawicowych przywódców, którzy bez oporów inwigilowali swoich przeciwników politycznych.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Paweł Kukiz i Michał KołodziejczakKukiz już w 2019 r. wiedział, że służby inwigilują lidera Agrounii

Jak Polska zakupiła Pegasusa?

Amerykański dziennik opisuje, jak 21 listopada 2016 roku Sara i Benjamin Netanjahu powitali na kolacji w swoim domu premierkę Beatę Szydło i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Niedługo potem Polska zakupiła Pegasusa.

O tle zakupu narzędzia inwigilacji - zarówno przez Polskę, jak i przez Węgry - pisała również Wyborcza.biz. "W lipcu 2017 r. premier Beata Szydło spotkała się wraz z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu. Rozmawiali o "zacieśnieniu współpracy m.in. w obszarze innowacji i wysokich technologii" oraz o "kwestiach związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli". Dwa miesiące później CBA kupiło Pegasusa" - możemy przeczytać we wstępie artykułu. Jak pisał The Guardian, w 2017, po spotkaniach z Benjaminem Netanjahu Pegasusa miał również zakupić rząd Viktora Orbána.

"NYT" podkreśla, że Izrael nie wycofał się ze sprzedaży systemu, mimo nowelizacji ustawy o IPN ani słów Mateusza Morawieckiego o tym, że w czasie II wojny światowej "byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy".

Borys BudkaZadzwonili do żony Budki, że nie żyje. A on stał obok. Wszystko nagrali

Pegasus w Polsce

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba przekazali 19 stycznia, że przeprowadzili kontrolę w różnych instytucjach państwowych pod kątem zleceń dla spółki Matic, która - jak wynika z relacji medialnych - miała pośredniczyć w zakupie systemu Pegasus dla CBA od izraelskiej firmy NSO Group. Pegasus został zakupiony za 25 mln złotych, z czego prowizja dla spółki wynosiła 8 mln zł. - Jest rok 2017, mała spółka z.o.o. otrzymuje niejawne zlecenie od CBA na dostarczenie dla polskich służb Pegasusa - podkreślił Szczerba.

W grudniu 2021 roku agencja Associated Press, powołując się na ustalenia grupy Citizen Lab działającej przy Uniwersytecie w Toronto, przekazała, że za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowani byli senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza (wówczas szef sztabu wyborczego), mec. Roman Giertych oraz prok. Ewa Wrzosek.

W styczniu firma Citizen Lab ustaliła, że inwigilacji poddano również lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka i dziennikarza Tomasza Szwejgierta, zastępcę redaktora naczelnego portalu Służby Specjalne, współautora książki o szefie MSWiA i koordynatorze służb specjalnych Mariuszu Kamińskim.

Paweł KukizUjawniono rozmowę Kukiza i jego znajomego z Kukiz'15. "Nogi mi się ugięły"

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

>>> Zostań bohaterem powieści Remigiusza Mroza!

Więcej o: