Jarosław Gowin: To, że europosłowie PiS nie wstali do hymnu UE, to błędna decyzja

- Jeśli to była świadoma decyzja, to moim zdaniem była to decyzja błędna - powiedział Jarosław Gowin, komentując zachowanie europosłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie wstali na pierwszym posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego, gdy odegrano "Odę do radości".
Zobacz wideo

Wicepremier Jarosław Gowin był gościem programu #Newsroom na antenie Polsat News. Został zapytany m.in. o zachowanie europosłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy podczas wtorkowej inauguracji nowego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu nie wstali z krzeseł podczas odgrywania "Ody do radości", która jest hymnem Europy, przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską.

- Jeśli to była świadoma decyzja, to moim zdaniem była to decyzja błędna, z całym szacunkiem dla prawa poszczególnych europosłów do wyrażania swojego takiego bądź innego stosunku do tego, co na wyrost jest nazywane hymnem Unii Europejskiej - powiedział Jarosław Gowin. Wiceminister zaznaczył, że europosłowie powinni byli wstać "ze względów kulturowych". 

Anna Zalewska i Witold Waszczykowski nie wstali, gdy w PE odegrano "Odę do radości"

Przypomnijmy, że podczas pierwszego posiedzenia Parlamentu Europejskiego, które rozpoczęło się od odegrania "Ody do radości", przewodniczący PE poprosił wszystkich o powstanie. Dwóch polskich reprezentantów nie wstało - byli to Anna Zalewska i Witold Waszczykowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Była minister edukacji narodowej oznajmiła w rozmowie dla TVN 24, że jej zachowanie było "po prostu nieporozumieniem, a nie demonstracją". Anna Zalewska tłumaczyła także, że Polska nie podpisała deklaracji numer 52 Traktatu lizbońskiego, która stwierdza, że "Oda do radości" to pieśń wspólnotowa.

- W związku z tym mogę tylko wyrazić ubolewanie, że różnorako zostało to odczytane. Każdy, kto poczuł się w jakikolwiek sposób dotknięty, niech poczuje się przeze mnie przeproszony - skomentowała Zalewska.

Zachowanie Witolda Waszczykowskiego tłumaczył z kolei Joachim Brudziński, mówiąc, że były minister spraw zagranicznych ma kontuzję nogi.

- Przez ostatnie dni towarzyszyłem panu ministrowi Witoldowi Waszczykowskiemu, wiem, że dla niego to nie jest temat przyjemny i nawet się irytuje, jeżeli się o tym mówi, ale ma olbrzymie problemy z poruszaniem. (...) Wiem, jakim bólem okupuje każdy ruch - słowa Joachima Brudzińskiego cytuje "Rzeczpospolita"

Więcej o:
Komentarze (66)
Jarosław Gowin: To, że europosłowie PiS nie wstali do hymnu UE, to błędna decyzja
Zaloguj się
 • marikfox

  Oceniono 29 razy 27

  Jak bym nie wstawal w kosciele bo wyrazal bym swoja pogarde dla tej instytucjii to bym tam nie poszedl. Ale swinia do koryta zawsze pojdzie.

 • siwywaldi

  Oceniono 30 razy 26

  Gdy grano hymn Unii
  Zgrzyt zdarzył się mały,
  Barany się odwróciły,
  A osły siedziały.... :-))

 • andzialak

  Oceniono 24 razy 22

  Gdyby Szydłowej zagrali disco-polo na pewno by wstała

 • hilux_ie

  Oceniono 23 razy 21

  Waszczu taki dzielny, wow. Nóżka boli, ból taki ogromny ale po euro do Brukseli podreptał. Order mu dajcie.

 • cezaryk

  Oceniono 23 razy 21

  > - Jeśli to była świadoma decyzja, to moim zdaniem była to decyzja błędna
  Jestem przekonany, że nie wiedzieli co robili.
  Yyyyy, yyyy jestem w parlamencie nikt mi nie powiedział co robić, jestem niedorozwinięty, kasę jednak wezmę bo pecunie nie oletują.

 • awojli55

  Oceniono 17 razy 17

  rozumiem, że diety unijne wezmą. Czy sie stoi czy się siedzi kupa euro sie należy

 • wojnis1979

  Oceniono 19 razy 17

  pisożyty nie wstają do hymnu bo go nie uznają ale przelewy w euro już tak. Tusek powinien im zablokować wypłaty to by nawet zaczęli tańczyć i pląsać jak na urodzinach w belzebuba z Torunia:)

 • batura3

  Oceniono 18 razy 16

  Pissowskie matołki kompromitują Polskę - alleluja.

 • dante_waw

  Oceniono 19 razy 15

  A ten znowu... diete poselska bierze... ale sie nie cieszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX