Szydło broni "swojego" szefa MSZ po słowach Czaputowicza. Sam Waszczykowski kpi z "eksperymentu PiS"

Jacek Czaputowicz dwa tygodnie temu złożył rezygnację z kierowania MSZ. W ostatnim wywiadzie były minister chwali swoje działania na tym stanowisku. Według Beaty Szydło w wypowiedziach polityka można dostrzec krytykę jego poprzednika - Witolda Waszczykowskiego.

Jacek Czaputowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" chwalił swoje działania na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polityk podkreślał, że kierował się taktyką "robić swoje", co czasem kończyło się konfliktami. - Ci, którzy zajmują się polityką zagraniczną z doskoku, widzieli ją inaczej niż ja, który musiałem w tym tkwić głębiej - mówił polityk.

- Udało się mi wyprowadzić z kryzysu stosunki z UE, których przyczyną był spór o praworządność. Także z mojej inicjatywy doprowadziliśmy do zasadniczej poprawy stosunków z Niemcami, również gdy idzie o politykę historyczną. Podobnie byłoby z Francją, ale pandemia przerwała ten proces zbliżenia. Do swoich sukcesów zaliczam też wyciągniecie z głębokiego kryzysu stosunków z Ukrainą i Litwą - mówił Czaputowicz.

Zobacz wideo Expose Czaputowicza: duma z szopek i podświetlanych budynków

Beata Szydło krytykuje Jacka Czaputowicza: to nieprofesjonalne i krzywdzące 

Była premier, obecnie eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło widzi w wywiadzie byłego ministra krytykę poprzednika - Witolda Waszczykowskiego. Do wypowiedzi Jacka Czaputowicza polityk odniosła się na swoim Twitterze.

Minister Czaputowicz sugeruje w wywiadzie dla "Rz", jak wiele musiał naprawiać po swoim poprzedniku. Wydaje mi się to nieprofesjonalne i krzywdzące wobec Witolda Waszczykowskiego. Równocześnie dziwi mnie wyznanie min. Czaputowicza, że w swoich działaniach unikał prymatu interesu narodowego

- napisała Beata Szydło. To właśnie w rządzie byłej premier Waszczykowski pełnił funkcję szefa MSZ.

Witold Waszczykowski "gratuluje eksperymentu" PiS i Morawieckiemu

Do słów byłego ministra spraw zagranicznych odniósł się także sam Witold Waszczykowski. W poście na Twitterze polityk zwrócił się między innymi do premiera Mateusza Morawieckiego. "Gratulacje za udany eksperyment PiS i Mateusza Morawieckiego. Zaproszenia z KOD, TVN, Tok FM, GW, Batory Fund, Konf Ambasadorów i innych totalsów już zapewne w drodze dla Jacka Czaputowicza" - napisał [pisownia oryginalna - red.]. Polityk wrzucił też wpis, w którym komentuje złe relacje z Francją. "Beata Szydło dwa razy była podejmowana przez prezydentów francuskich w Pałacu Elizejskim" - napisał.

Waszczykowski, pisząc o eksperymencie, odniósł się najprawdopodobniej do słów Jarosława Kaczyńskiego, które padły w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie". - Z tego punktu widzenia kandydatura pana ministra Czaputowicza jest pewnym eksperymentem, ale wierzę, że udanym - mówił wtedy prezes PiS.

Więcej o: