B. szef MSZ Witold Waszczykowski nazwał w radiu "oszołomem" najwyższego amerykańskiego dyplomatę w Polsce

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski komentował na antenie Polskiego Radia nominację Marka Brzezińskiego na stanowisko ambasadora USA w Polsce. Podczas rozmowy pochwalił ten wybór i jednocześnie odniósł się do działalności obecnego chargé d'affaires, który kieruje placówką. Nazwał go "oszołomem".

Biały Dom oficjalnie ogłosił w środę 4 sierpnia nominację Marka Brzezińskiego na stanowisko ambasadora USA w Polsce. Dzień później Witold Waszczykowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości i były szef resortu spraw zagranicznych, na antenie Polskiego Radia 24 wyraził swoje zadowolenie z tego powodu. 

Zobacz wideo Andrzej Duda wziął udział w szczycie przywódców krajów NATO

Witold Waszczykowski o nominacji Marka Brzezińskiego. "Zawodowy dyplomata"

- Mark Brzeziński ma wszelkie predyspozycje, żeby przyczynić się do dalszego rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej. Osobiście się cieszę z tego powodu, ponieważ jest to zawodowy dyplomata, umiarkowany i nigdy nie dał poznać po sobie, że ma jakieś skrajne poglądy - mówił w radiu europoseł Waszczykowski. 

Mark BrzezińskiBiały Dom ogłosił nominację Marka Brzezińskiego na ambasadora USA w Polsce

- Cieszę się też z tego powodu, że zastąpi obecnego oszołoma, który kierują tą ambasadą amerykańską w Polsce - dodał były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Prowadzący rozmowę Stanisław Janecki odpowiedział wówczas, iż polityk zapewne "ma na myśli" obecnego chargé d'affaires Bixa Aliu. - Ale spuśćmy zasłonę milczenia na tę postać - dodał dziennikarz. 

Nominacja Marka Brzezińskiego została oficjalnie ogłoszona w środę. Jego kandydatura musi teraz zostać zatwierdzona przez amerykański Senat. Dyplomata jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, który był doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera.

Bix Aliu niejednokrotnie krytykował działania partii rządzącej

Od momentu zakończenia kadencji ostatniej ambasadorki USA w Polsce Georgette Mosbacher, placówką kieruje charge d’affaires Bix Aliu. Najwyższy przedstawiciel USA w Polsce wiele razy krytycznie odnosił się do części działań podejmowanych przez partię rządzącą. Niedawno odnosił się m.in. do projektu ustawy o radiofonii i telewizji. "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej" - pisał w mediach społecznościowych. 

Wiele razy stawał również w obronie społeczności LGBT. - Wolność i równe szanse dla każdego, i prawa człowieka są podwalinami zdrowej demokracji. Także prawa środowisk LGBT. Afirmacja praw jednej osoby nie powinna nikogo obrażać. Osobiście uważam, że każdy z was powinien móc kochać, kogo chce i nie bać się prześladowań - mówił Bix Aliu. 

Chargé d'Affaires a.i. USA w Polsce Bix AliuDyplomata USA w Polsce: Ponownie z dumą wywiesimy tęczową flagę

Więcej o: