Waszczykowski o polskiej zgodzie na kompromis: Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność

"Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność"- tak nieoficjalne informacje o porozumieniu między Polską, Węgrami i przedstawicielami Unii Europejskiej skomentował były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

W środę agencja Reutera poinformowała, że pomiędzy rządami Polski i Węgier oraz przedstawicielami Unii Europejskiej doszło do porozumienia. Anonimowy wysoko postawiony urzędnik rządowy zasugerował, że konsensus możliwy jest jeszcze przed rozpoczęciem szczytu. Wcześniej taką informację podawała korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.

Jarosław Kaczyński, Viktor Orban i Mateusz MorawieckiReuters: Polska i Węgry zaakceptowały propozycje UE. "Zgadzamy się"

"Przegraliśmy polską suwerenność"

Nieoficjalne informacje na temat kompromisu skomentował były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. "Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność" - napisał polityk na Twitterze.

Do kwestii porozumienia odniósł się także wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. "VETO jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem, a Polskę przed utratą części suwerenności" - podkreślił poseł Solidarnej Polski.

Art. 15 Traktatu o UE w ust. 1 stanowi, że 'Rada Europejska nie pełni funkcji prawodawczej'. Jeżeli zostanie utrzymany niemiecki mechanizm uznaniowości w rozporządzeniu Rady UE - to będzie obowiązujące 'bezprawne' prawo, a nie deklaracje polityczne. VETO!

- podkreślił w kolejnym twitterowym wpisie.

Czy Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska po tym jak nie będzie veta do budżety UE, a przyjęte zostanie rozporządzenie KE wraz z kompromisową klauzulą interpretacyjną wyjdą z rządu? Inaczej. Czy Zbigniew Ziobro będzie miękiszonem?

- zapytał dziennikarz Paweł Wroński.

Jeśli efektem tego cyrku w stosunkach z UE będzie doprecyzowanie tego, co jest krystalicznie jasne, to nie jest to happy end. Bo rząd już pokazał samotność Polski i swoją nieskuteczność. Mogliśmy zagrać o coś innego i coś ugrać

- napisał na Twitterze europoseł i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski

Ziobro ze swoimi giermkami rzucił hasło 'weto, albo śmierć'. To rozumiem, że teraz, jak tylko będzie kompromis, to i on i jego ludzie podadzą się do dymisji? Okaże się kto naprawdę jest 'miękiszonem'

- zaznaczyła posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei podczas konferencji prasowej Jarosław Gowin stwierdził, że Porozumienie odrzuca alternatywę "weto albo śmierć". - Przez cały czas możliwe jest osiągnięcie rozwiązań, które zagwarantują i suwerenność Polski i wspólną Europę - podkreślił wicepremier.

Zobacz wideo Bielan: Być może porozumienie zostanie ogłoszone przed szczytem
Więcej o: