Waszczykowski krytykuje podział MSZ. "Grozi bałaganem. Który resort będzie nas reprezentował w UE?"

"Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osłabia to MSZ. Może prowadzić do bałaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie" - ocenia podział ministerstwa spraw zagranicznych były szef dyplomacji Witold Waszczykowski. Zaproponowane rozwiązanie krytykuje też Radosław Sikorski w TVN24.

Dopiero co Mateusz Morawiecki zaprezentował kandydatów na ministrów do nowego rządu PiS, a były szef dyplomacji w gabinecie Beaty Szydło już skrytykował jedno z rozwiązań. Chodzi o wydzielenie z MSZ odrębnego resortu - pionu europejskiego, którym ma pokierować dotychczasowy wiceminister Konrad Szymański.         

Witold Waszczykowski nie w jednym, a w trzech wpisach na Twitterze stawia pytania o przyszłość polskiej polityki zagranicznej w kontekście zaproponowanych zmian w MSZ.

Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osłabia to MSZ. Może prowadzić do bałaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie. Czy dla resortu europejskiego stworzy się odrębne placówki dyplomatyczne w państwach UE? Który resort będzie nas reprezentował w Europie?

- pisze Waszczykowski.

Były minister zastanawia się, kto teraz będzie nadzorował podejmowanie decyzji w sprawach  europejskich, które negocjuje się poza instytucjami europejskimi i czy będzie to minister Szymański:    

"Tylko część spraw europejskich negocjowana i decydowana jest w instytucjach europejskich. Większość spraw decyduje się w stolicach państw członkowskich. Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz będzie robił? Europejska dyplomacja Szymańskiego?"

I wreszcie, który resort będzie bronił Polski przed procedurą art. 7, przed atakami o brak praworządności - zastanawia się Witold Waszczykowski. 

"Czy to będzie nowy resort europejski, który w ramach MSZ nie był w stanie obronić nas przed atakami Timmermansa? Wiele pytań i wątpliwości wynika z tego podziału" - ocenia były minister spraw zagranicznych.

Sikorski jednym głosem z Waszczykowskim

Zdaniem europosła Radosława Sikorskiego decyzja o wydzieleniu pionu europejskiego z MSZ i podpięcie go do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, to "fatalna decyzja, której premier Morawiecki pożałuje".     

Były minister spraw zagranicznych, gość w "Faktach po faktach" w TVN24, mówi, że to tylko pozorne wzmocnieniem KPRM. - Uważam, że to jest fatalna decyzja, której premier Morawiecki pożałuje. To jest wprowadzenie brytyjskiego modelu relacji z Unią Europejską. To znaczy zarządzanie wszystkiego przez premiera, co oczywiście nie tylko wzmacnia jego rolę nie tylko wobec MSZ, tylko wobec wszystkich ministerstw, bo sprawy europejskie to jest też sposób na kontrolowanie ministerstw, bo wiele z tego, co resorty robią, ma swój aspekt europejski - wyjaśnia Sikorski.

Więcej o:
Komentarze (64)
Waszczykowski krytykuje podział MSZ. "Grozi bałaganem. Który resort będzie nas reprezentował w UE?"
Zaloguj się
 • cwaniakzpksu

  Oceniono 29 razy 27

  Wydzielić jeszcze oddział rosyjski. Z bazą na Żoliborzu.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 24 razy 24

  Jedynie 6 mandatów dzieli PiS od odsiadki. Tylko 6 mandatów i cała Nowogrodzka będzie siedzieć...

 • hipo krater

  Oceniono 29 razy 19

  San Escobar jeszcze s?ę nie zorientował , ze politykę zagraniczną ustali nam Putin, w emailu?

 • camka

  Oceniono 16 razy 16

  Jeszcze wiecej ministerstw. Może starczy jeszcze dla żony i szwagierki

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 14 razy 14

  Polski będzie bronił sam Trybunał Konstytucyjny i Ministerstwo Obrony. I Banaś. I Kamiński.

 • cezar85

  Oceniono 16 razy 14

  ten gamoń mówi o kompetencjach?

  haha

  idź coś zjeść waszczu, bo ci garnitur wisi

 • szela81

  Oceniono 11 razy 11

  Przecież to jest normalne. Roszady, zmiany, reformy, transformacje, podziały, połączenia, wydzielenia, likwidacje, reaktywacje. Wszystko ze stanowiskami, apanażami, mieszkaniami służbowymi (bo o samochodach nie ma co wspominać). A potem znowu się zrobi inaczej i wypłaci odprawy. Latami tak można bez normalnej roboty bo non stop jest coś do reformowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX