We wtorek rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Polskę reprezentuje Andrzej Duda. Z polskim prezydentem miał okazję porozmawiać znany dziennikarz CNN Fareed Zakaria. Jak poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej, "ciekawa" wymiana zdań dotyczyła "sytuacji bezpieczeństwa i możliwych scenariuszy".
Marcin Przydacz zamieścił też zdjęcia tego momentu:
Do wpisu odniósł się były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. "Nie wątpię, że ciekawa. Proszę jednak pamiętać, że Fareed Zakaria to skrajny krytyk polskich władz. Już w pierwszych tygodniach rządu PiS porównywał Polskę do Korei Północnej" - napisał polityk.
Marcin Przydacz nie pozostawił tych słów bez odpowiedzi. "Jak Pan Minister wie - w dyplomacji nie zawsze ma się komfort rozmowy z kimś, z kim się w pełni zgadzamy" - podkreślił. "Nie jest to łatwa sztuka przekonywać krytyków, ale próbować wyjaśniać chyba czasami warto. Ta rozmowa głównie jednak dotyczyła spraw bezpieczeństwa" - dodał szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Do rozmowy odniósł się również szef gabinetu Andrzeja Dudy. "Redaktor Zakaria w 05/2022 miał wywiad z Prezydentem. Jest on oczywiście wybitną postacią liberalnej części świata mediów, ale Prezydent uznał, że wyjaśnienie sytuacji związanej z wojną i rolą Polski temu segmentowi opinii publicznej jest bardzo ważne" - wyjaśnił Paweł Szrot.
Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl
O transformacji energetycznej, inwestycjach w Polsce, a także o przywództwie w dobie wojny w Ukrainie będą mówić w środę w Davos przedstawiciele polskich władz. Na czele delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne stoi prezydent Andrzej Duda, który po południu wraz z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem weźmie udział w dyskusji "Przywracanie bezpieczeństwa i pokoju".
Środa w Davos to również oczekiwanie na dwa ważne wystąpienia przywódców - kanclerza Niemiec Olafa Scholza oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który połączy się z Kijowa. We wtorek jego żona Olena, obecna na Światowym Forum Ekonomicznym, mówiła o planie pokojowym autorstwa swojego męża. Specjalny list otrzymali prezydent Szwajcarii, szefowa Komisji Europejskiej i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, reprezentowany w Davos przez wicepremiera kraju.
W przypadku Olafa Scholza uczestnicy wydarzenia zastanawiają się, czy podczas wystąpienia niemiecki kanclerz ogłosi zgodę rządu federalnego na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. Nadzieję na taki ruch Berlina wyrażali prezydenci Polski i Litwy. - Mam nadzieję, że Niemcy również dołożą się do tego wspólnego - jak ja mówię nieraz - pudełka, czy - jak z uśmiechem mówię - kapelusza. My, Polacy, wyciągnęliśmy, mówimy: proszę bardzo, wrzucamy tutaj naszą kompanię czołgów Leopard i pytamy, kto jeszcze tutaj jest gotów włożyć swoje czołgi, żeby powstała przynajmniej ta pancerna brygada, którą będziemy mogli Ukraińcom przekazać z najnowocześniejszymi czołgami - podkreślił Andrzej Duda.