Witold Waszczykowski o reakcji Izraela na nowelizację Kpa: Nie powinniśmy ulegać szantażowi

- Prawo polskie i międzynarodowe jest po naszej stronie - stwierdził były szef MSZ Witold Waszczykowski. Polityk skomentował w ten sposób postępowanie Izraela w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. W odpowiedzi na polską ustawę Tel Awiw zdecydował się na obniżenie rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Nowela dotyczy reprywatyzacji mienia. Ruch prezydenta spotkał się z ostrą reakcją Izraela. "Polska przyjęła dziś antysemickie, niemoralne prawo" - stwierdził Yair Lapid, szef izraelskiego MSZ. Tel Awiw wezwał pełniącego obowiązki ambasadora w Polsce na bezterminowe konsultacje do Izraela. Zarekomendował również ambasadorowi Polski w Izraelu, Markowi Magierowskiemu, który przebywa w kraju na urlopie, aby pozostał w Polsce. 

Zobacz wideo Lipiec 2021 r. Posiedzenie senackich komisji ws. Kpa. Stanowisko strony izraelskiej

Witold Waszczykowski o działaniach Izraela: To szantaż 

Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie wywołała falę komentarzy. Witold Waszczykowski, europoseł i były minister spraw zagranicznych, skomentował działania Tel Awiwu w krótkiej rozmowie z Onetem

Naftali BennettPremier Izraela oburzony podpisaniem przez Dudę nowelizacji Kpa

Nie powinniśmy ulegać szantażowi. Zarówno w sprawie Kpa, jak i TVN prawo polskie i międzynarodowe jest po naszej stronie

- powiedział Waszczykowski. 

W sobotę wieczorem na działania Izraela zareagowało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie resortu pojawił się komunikat, w którym stwierdzono, że kroki Tel Awiwu "bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom". 

"MSZ RP negatywnie ocenia postępowanie MSZ Izraela i bezpodstawną decyzję o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie. Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom. Rząd RP podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych" - czytamy w komunikacie MSZ. 

SejmByły ambasador o "głębokim niezrozumieniu" reakcji Izraela i błędach Polski

Sejm znowelizował KPA. "Zakończenie stanu niepewności"

Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego została przyjęta przez Sejm w minioną środę (11 sierpnia). Przeciwko nowelizacji Kpa, zarówno w Sejmie, jak i Senacie, nie opowiedziało się żadne z ugrupowań politycznych.  

Nowe przepisy przewidują, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej w zakresie nacjonalizacji mienia, nawet wydanej z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat. 

"W mojej ocenie jest to zakończenie stanu niepewności, kiedy to nabyte w dobrej wierze mieszkania i nieruchomości, mogły zostać odebrane zwykłą decyzją administracyjną, gdy znalazł się ich właściciel sprzed ponad 70 lat. Praktyka pokazała, że często właściciele ci byli fikcyjni, a kosztem dziesiątek tysięcy ludzi wyrzucanych na bruk bogaciły się grupy przestępcze" - napisał prezydent Duda w oświadczeniu.

Prezydent podkreślił także, że zapoznał się z treścią apeli pochodzących z zagranicy. "Ich autorzy często podnosili argument, jakoby nowa ustawa wymierzona była w szczególną grupę - w Żydów ocalałych z niemieckiej Zagłady. Jednoznacznie odrzucam tę retorykę i mówię to z całą mocą, nie tylko jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ale również jako osoba, dla której sprawy Zagłady, również z przyczyn osobistych, nigdy nie pozostawały obojętne. Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw" - napisał Andrzej Duda.

Więcej o: