Waszczykowski wciąż ubolewa nad utratą ministerstwa? Publicznie skrytykował swojego następcę

Witold Waszczykowski, dziś europoseł, a dawniej szef MSZ, skrytykował kierunek podróży obecnego ministra spraw zagranicznych. Jego zdaniem Czaputowicz powinien być w Brukseli, a nie na wschód od Polski. Minister odparł jednak, że w Gruzji spotkał się ze swoimi odpowiednikami z wielu krajów.
Zobacz wideo

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zakończył wizytę w Mołdawii, wcześniej w gruzińskim Batumi uczestniczył w międzynarodowej konferencji poświęconej Partnerstwu Wschodniemu. Kierunek jego podróży nie podobał się jego poprzednikowi w resorcie spraw zagranicznych.

"Czy dziś, kiedy zabiegamy o nowe rozdanie w Unii, minister spraw zagranicznych powinien być w Mołdawii, czy raczej w Brukseli lub rozgrywających stolicach Unii Europejskiej? Ot taki dylemat" - napisał na Twitterze Witold Waszczykowski.

Jacek Czaputowicz, który stanowisko po Waszczykowskim zajął w styczniu 2018 roku, zapewnił, że Polska uczestniczy w rozmowach w Brukseli, a on sam reprezentuje rząd na posiedzeniach Rady do Spraw Zagranicznych. Podkreślił również znaczenie swojej wizyty w krajach Partnerstwa Wschodniego. Szef MSZ przypomniał, że na konferencji w Batumi pojawili się ministrowie spraw zagranicznych z wielu unijnych państw.

- Oni zebrali się właśnie nie w Brukseli, ale w Gruzji, w Batumi. Uczestniczyłem w panelu dyskusyjnym z ministrami spraw zagranicznych Bułgarii, Czech, Węgier, Szwecji, przecież był tam też przewodniczący Tusk. To nie jest tak, że wszystko się toczy w Brukseli, toczy się w tych miejscach, gdzie się coś dzieje, akurat ja jestem w tych miejscach, gdzie się coś dzieje - mówił o swoim pobycie w Gruzji Jacek Czaputowicz.

Polski MSZ o Ursuli von der Leyen: oceniamy pozytywnie

Szef polskiej dyplomacji dodał, że MSZ jest w stałym kontakcie z premierem w kontekście obsady unijnych stanowisk, w tym także polskiego komisarza. Trwa również procedura związana z nominacją szefa Komisji.
- Wyrażamy pozytywną opinię o propozycji Rady, jeśli chodzi o Ursulę von der Leyen. Teraz jest czas na konsultacje tej kandydatury w Parlamencie Europejskim, myślę i wiem o tym, że polscy parlamentarzyści aktywnie uczestniczą w tych konsultacjach, przedstawiają pewne oczekiwania, zastanawiają się nad poparciem w momencie udzielania wotum - zapewniał minister.

Jacek Czaputowicz oświadczył, że MSZ pozytywnie podchodzi też do kandydatury Josepa Borrella na funkcję szefa unijnej dyplomacji. Polski minister zadeklarował, że Warszawa zaoferowała hiszpańskiemu politykowi wsparcie, jeśli chodzi o wschodnią politykę Unii Europejskiej.

Więcej o: