Waszczykowski doradzał Dudzie przez zwykły telefon. Gen. Stróżyk: To wzbudza niepokój

Były szef MSZ Witold Waszczykowski doradzał prezydentowi Andrzowi Dudzie przez zwykły telefon. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie i ewentualnej eskalacji konfliktu Iran-USA. To, że rozmawiali przez zwykły telefon, wzbudza niepokój będącego w rezerwie generała Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Jarosława Stróżyka.

Kilka dni temu były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udzielił wywiadu dla Interii. Przyznał w nim, że prezydent Andrzej Duda zadzwonił do niego, aby zapytać o radę w sprawie Iranu i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Stwierdzenie to zaintrygowało generała Jarosława Stróżyka, który napisał na Twitterze: "Zapytałbym nieśmiało, przez jakie to telefony panowie rozmawiali o sprawach bezpieczeństwa?".

Witold Waszczykowski: Rozmawiałem z Andrzejem Dudą o Iranie, nie o bezpieczeństwie Polski

Zapytany o rozmowę z Andrzejem Dudą Witold Waszczykowski stwierdził, że rozmawiali przez zwykły telefon. Przyznał także, że czasem pisze z prezydentem SMS-y. Były szef MSZ, a obecny europoseł powiedział, że nie używają "tajnych telefonów", bo takich urządzeń nie ma, a każdy sprzęt elektroniczny można dziś podsłuchać. Wątpliwości gen. Stróżyka nazwał bezzasadnymi. Wyjaśnił, że rozmawiał z Andrzejem Dudą nie o bezpieczeństwie kraju, a o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

- Rozmawialiśmy o sytuacji w Iranie, nie o bezpieczeństwie narodowym. Pan prezydent zadzwonił i zapytał ogólnie o sytuację w regionie - jak te wydarzenia mogą wpłynąć na sytuację międzynarodową i też Polskę. To opinie, które wygłaszałem też publicznie, również dla mediów. Nie ma w tym żadnej tajności, bo przecież w tym momencie nie mam dostępu do żadnych tajnych informacji. Wyraziłem tylko opinie i obserwacje, bo przecież znam tematykę bliskowschodnią, bo byłem ambasadorem w Iranie - stwierdził Witold Waszczykowski w rozmowie z Interią.

>>> Premier Kanady: Dowody wskazują, że boeing ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony

Zobacz wideo

Gen: Stróżyk: Prezydent Andrzej Duda powinien zaprosić europosła do ambasady

Gen. Jarosław Stróżyk stwierdził, że zaistniała sytuacja wzbudza jego "daleko idący niepokój", bo najważniejsi politycy w kraju nie powinni rozmawiać przez zwykłe telefony. Przyznał, że nie ma dziś bezpiecznych urządzeń, ale nie należy ułatwiać zadania swoim przeciwnikom, którzy mogą chcieć podsłuchać rozmowy osób, które podejmują najważniejsze dla Polski decyzje.

- Dla mnie wyrażanie opinii na tak delikatny temat jest nieporozumieniem. Jeśli minister Waszczykowski mówi o tych sprawach publicznie, to po co jeszcze dzwoni do niego prezydent? Nie po to, by uzyskać bardziej szczegółowe informacje? Dla mnie takie rozmowy, w formie technicznej, są nie na miejscu. Powinna to być rozmowa szyfrowana lub w cztery oczy. Minister mówił, że doradzał prezydentowi. Nie wyobrażam sobie, w tak trudnej sytuacji, doradztwa przez telefon. Tym bardziej prywatny, jawny - skomentował gen. Stróżyk.

Były wojskowy stwierdził, że jeśli Witold Waszczykowski w dniu rozmowy z prezydentem był w Brukseli, gdzie pełni obowiązki europosła, Andrzej Duda powinien zaprosić go do ambasady. Stamtąd polityk mógłby porozmawiać przez telefon niejawny, dopuszczony do rozmów przez ABW.

Witold Waszczykowski: Radosław Sikorski korzystał z BlackBerry

Witold Waszczykowski zwrócił z kolei uwagę, że jego poprzednik na stanowisku ministra spraw zagranicznych Radosław Sikorski używał telefonu BlackBerry i namawiał ludzi ze swojego resortu, aby również z niego korzystali. W 2011 roku firma ta została oskarżona o szpiegowanie użytkowników.

- Serwerownie tego telefonu są w USA i Kanadzie. Dziwne, bo akurat ten telefon był kwestionowany oficjalnie przez ABW, a minister mimo wszystko zachęcał do korzystania z niego - powiedział Witold Waszczykowski. 

Więcej o:
Komentarze (75)
Waszczykowski doradzał Dudzie przez zwykły telefon. Gen. Stróżyk: To wzbudza niepokój
Zaloguj się
 • tani_dran

  Oceniono 41 razy 33

  A kto by chciał tych idiotów podsłuchiwać?
  Chyba żeby się pośmiać

 • szary-petent

  Oceniono 34 razy 30

  Obce służby wywiadowcze musiały mieć niezły ubaw podsłuchując te dwa tuzy intelektu.

 • y.y

  Oceniono 24 razy 24

  "Adrian, musimy *tszszsz* Adrain słyszysz mnie? Musimy nawiązać *tszszzzzz* Adrian??"
  "Tak Witek, słyszę, ale trzeszczy. Skąd Ty dzwonisz, a?"
  "Z San *tszzzzz* ...bar, no a skąd? Ale zasięg słaby"
  "To wam tam jeszcze nie zamontowali 4G?"
  "*Tszzz* No kak niet, szto da. *tszszzz*"

 • tempa-dzida2

  Oceniono 20 razy 16

  Luzik. Bezpiecznie jest.
  Jakby mógł coś mądrego doradzić, no to co innego.

 • jac_l_w

  Oceniono 17 razy 15

  Nie popadajmy w paranoję. Biorąc pod uwagę intelekt rozmówców, jedyne zagrożenie, to nagranie rozmowy przez jakieś obce służby i jej umieszczenie w sieci celem skompromitowania dwóch głupków.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 16 razy 14

  Prawdziwe wskazówki to Nowogrodzkiej i nie przez telefon a megafon.

 • syriusz.wila

  Oceniono 15 razy 13

  Siema Witek, ej no powiedz co te tam araby i jak to gadać?

 • rocznik59

  Oceniono 13 razy 11

  "Rozmawiałem z Andrzejem Dudą o Iranie, nie o bezpieczeństwie Polski". Ignorancja i głupota Waszczykowskiego poraża....

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 15 razy 11

  Co za różnica kto mu doradza, jak Adrian dyspozycje dostaje z Nowogrodzkiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX