Andrzej Halicki

Andrzej Halicki

Andrzej Halicki to polityk urodzony 16 listopada 1961 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest ekonomistą. Był posłem na sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Od 2014 roku był ministrem administracji i cyfryzacji, zajmował to stanowisko jedynie przez rok. Prywatnie mąż dziennikarki Agnieszki Sowy, z którą ma syna Armina. Andrzej Halicki wraz z żoną prowadzą hodowlę dogów niemieckich.

Andrzej Halicki jest absolwentem SGPiS w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Handlu Wewnętrznego na kierunku ekonomiki transportu lotniczego. Polityką zainteresował się w latach 80., kiedy działał w opozycji demokratycznej. Od 1986 do 1989 roku należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, był liderem tej organizacji w SGPiS. W latach 1990–1992 Halicki był rzecznikiem prasowym i członkiem władz krajowych Kongresu Liberalno–Demokratycznego oraz rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego KLD. W latach 90. pełnił również funkcję szefa działu spraw publicznych amerykańskiej agencji Burson–Marsteller, której następnie został dyrektorem. W 1993 roku Andrzej Halicki został doradcą Janusza Lewandowskiego – ministra przekształceń własnościowych. Kiedy KLD połączył się z Unią Demokratyczną i powstała Unia Wolności, Halicki został jej członkiem.

W 1996 roku Andrzej Halicki założył agencję GGK Public Relations, która działała w ramach międzynarodowej agencji Lowe GGK. W 2007 roku Halicki został zawodowym posłem, zyskał mandat z ramienia Platformy Obywatelskiej, do której dołączył w 2001 roku. Zastąpił wówczas Jacka Wojciechowicza. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku ponownie zdobył mandat, a w 2009 roku zastąpił Krzysztofa Liska jako przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych. W tym samym roku zaczął pełnić funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego PO. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku ponownie uzyskał mandat poselski. W 2014 roku został ministrem administracji i cyfryzacji. Funkcję tę pełnił do listopada 2015 roku. W wyborach w tym samym roku ponownie otrzymał mandat posła.

Pozostali:

Andżelika Możdżanowska - Anita Czerwińska - Anna Maria Anders - Anna Siarkowska - Anna Sobecka

Andrzej Halicki

Więcej o:

Andrzej Halicki