Posłowie PiS: Złożyliśmy pismo 4 listopada. Halicki: Lot był, zdaje się, 2. Widać informacja już się rozeszła

Trzech zawieszonych posłów PiS twierdzi, że 4 listopada złożyli pismo ws. zwrotu pieniędzy na konto Kancelarii Sejmu RP za podróż do Madrytu. Andrzej Halicki mówi w "Faktach po Faktach" TVN 24, że pismo w tej sprawie dostał 5 listopada, a "lot odbył się 2".

Andrzej Halicki z PO, szef polskiej delegacji w Radzie Europy, opowiada o piśmie, które przekazali mu 3 zawieszeni posłowie PiS: Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński. W tym dokumencie, jak twierdzą: "Dokonaliśmy zwrotu całej pobranej zaliczki za ryczałt na przejazd samochodami na konto Kancelarii Sejmu RP. Okoliczności dotyczące podróży do Madrytu zostały przedstawione przez nas samych, co potwierdza pismo z dnia 4 listopada br., w którym zadeklarowaliśmy zwrot całości pobranej zaliczki".

Halicki opowiada, że o całej aferze samolotowej dowiedział się w środę 5 listopada z gazet. - Lot był zdaje się 2, jeśli pamiętam te daty. Widać informacja już się rozeszła, że ten lot nie był spokojny - powiedział w telewizji. Tego samego dnia dostał "naprędce napisane oświadczenie" Kamińskiego o zmianie środka transportu i obietnicy rozliczenia wyjazdu. Posłowie twierdzą, że dostarczyli je 4 listopada, Halicki nie jest w stanie tego potwierdzić.

Zostaną usunięci z partii?

- Będę się domagał usunięcia z partii trzech posłów podejrzewanych o nadużycia w związku z podróżą służbową - powiedział dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w krótkim czasie, choć - jak mówił - nie wie, czy uda się to przed wyborami.

Hofman, Kamiński oraz Rogacki wyjechali służbowo do Hiszpanii 30 października. Media donosiły w ostatnich dniach, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że Kamiński i Hofman wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki; posłowie PiS mieli zgłosić wyjazd samochodem, ale w rzeczywistości polecieć tanimi liniami lotniczymi.

Sikorski prosi o wyjaśnienia

O wyjaśnienia dotyczące delegacji trzech posłów PiS wystąpił marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Kancelaria Sejmu poinformowała, że w związku z "wątpliwościami dotyczącymi wyjazdu" posłów do Madrytu przewodniczący Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) Andrzej Halicki zwrócił się do marszałka Sejmu z wnioskiem "o nierozliczenie środków finansowych przekazanych posłom na pokrycie kosztów delegacji".

W piątkowym oświadczeniu biuro prasowe klubu PiS napisało, że 30 października Hofman, Kamiński i Rogacki uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Madrycie. "Obecność posłów na posiedzeniu Komisji potwierdzają ich podpisy na liście obecności. Rozliczenie zaliczki wraz z przekazaniem Kancelarii Sejmu kart pokładowych nastąpiło od razu po powrocie" - napisano.

Podpisywali się i wychodzili

Z kolei z pisma sekretarza generalnego ZPRE Wojciecha Sawickiego do Halickiego wynika, że posłowie trzykrotnie opuścili spotkanie zaraz po podpisaniu listy obecności. Podczas spotkania 30 października w Madrycie pan Mariusz Kamiński był obecny tylko rano. Panowie Adam Hofman i Adam Rogacki zarejestrowali się (podpisali listę) na spotkaniu późnym popołudniem, około 16.45. Odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania oferowanych przez sekretariat i opuścili budynek Parlamentu, nie wchodząc do sali spotkań - napisał Sawicki.

Ponadto Sawicki poinformował w piśmie o dwóch innych spotkaniach, na które przybyła delegacja trzech posłów. 12 grudnia 2013 roku w Paryżu oraz 27 i 28 maja 2013 roku w Izmirze zarejestrowali się oni w sekretariacie na początku spotkania i opuścili salę krótko po rozpoczęciu spotkania.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: