Andrzej Halicki - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Minister administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz. Działacz polityczny z lat 90. Były członek Unii Wolności. Prywatnie kibic Legii oraz hodowca dogów niemieckich. Kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Z pochodzenia warszawiak. Studiował na SGPiS, obecnym SGH, gdzie ukończył kierunek w dziedzinie ekonomiki transportu lotniczego. W tym okresie rozpoczął swoją działalność społeczną. Zapisał się do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, nad którym później na tej uczelni objął przewodnictwo. Po ukończeniu studiów zajął się polityką. Jest pasjonatem piłki nożnej oraz koszykówki. Od ponad czterdziestu lat kibicuje stołecznej Legii Warszawa. Wraz z żoną prowadzi hodowlę dogów niemieckich, znaną i szanowaną na wystawach psów w całej Europie.

Doradca Lewandowskiego, członek Unii Wolności

Na początku lat 90. pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz członka władz krajowych Kongredu Liberalno-Demorkatycznego. Pracował w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller, jako szef działu spraw publicznych, a następnie dyrektor tejże agencji. Był doradcą Janusza Lewandowskiego w okresie jego pracy w rządzie dotyczącej prywatyzacji polskich spółek. Dzięki temu rok później objął funkcję rzecznika programu prywatyzacyjnego. Po połączeniu KLD z Unią Demokratyczną został członkiem Unii Wolności. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych założył agencję PRowa.

Platforma dochodzi do władzy, nowy czas w polityce

W 2001 roku przystąpił do Platformy Obywatelskiej, ale na poważnie polityką zajął się dopiero siedem lat później, kiedy przyszła zmiana władzy. Pożegnał się wtedy z branżą PR-ową i deweloperską. Z ramienia PO dostał się do Sejmu, zastępując Jacka Wojciechowicza. W tym samym roku odbyły się wybory parlamentarne, w których ponownie uzyskał mandat. Dwa lata później został przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i rzecznikiem prasowym klubu parlamentarnego PO. W 2010 został wybrany przewodniczącym regionu mazowieckiego Platformy Obywatelskiej. Ponownie wybrany w wyborach do Sejmu w 2011 roku. W altach 2012-2015 działał na arenie międzynarodowej pełniąc funkcję przedstawiciela parlamentu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

22 września 2014 objął stanowisko ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: