Wójt Gniewina wychodzi z inicjatywą. Uchodźcy? Deklaruje przyjęcie kilku rodzin i pisze list do ministra

"Chciałbym zadeklarować współpracę dotyczącą przyjęcia kilku rodzin uchodźców na terenie gminy Gniewino" - pisze wójt do Andrzeja Halickiego. "Uważam, że grupa kilkunastu uchodźców nie będzie źródłem napięć".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWójt gminy Gniewino w województwie pomorskim chce przyjąć uchodźców. Napisał nawet w tej sprawie list do ministra Halickiego .

Jak deklaruje Zbigniew Walczak, gmina jest gotowa przyjąć kilka rodzin imigrantów. "W związku z toczącą się debatą polityczną i medialną dotyczącą kryzysu związanego z napływem do Unii Europejskiej setek tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu, głównie z Syrii" wójt deklaruje gotowość do współpracy.

Niewielka gmina, ale dużo możliwości

Walczak pisze, że mimo iż Gniewino jest niewielką gminą, to w jej sąsiedztwie istnieje infrastruktura przemysłowa pozwalająca na znalezienie pracy dla przybyszów z Bliskiego Wschodu. Atutem gminy jest też bliskość Trójmiasta, stwarzająca jeszcze więcej możliwości dla nowych mieszkańców.

Gmina ma już doświadczenie z przyjmowaniem obcokrajowców - mieszkają w niej cudzoziemcy pracujący w pobliskiej Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Czy wójt nie boi się "obcej cywilizacji" i tworzenia muzułmańskiego getta? Nie. "Uważam, że grupa kilkunastu uchodźców wobec 7300 mieszkańców gminy nie będzie źródłem napięć społecznych, lecz stosunkowo szybko się zaaklimatyzuje" - pisze w swoim liście.

Najważniejsze zaangażowanie

Co więcej, Walczak uważa, że przyjęcie kwoty imigrantów jest bardzo realne. "Gdyby inne instytucje, w tym samorządy, zdecydowały się na zaangażowanie w tę sprawę".

Brawo, panie wójcie! Czekamy na odpowiedź MAiC.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: