Janina Ochojska

Janina Ochojska to działaczka społeczna i humanitarna, urodzona 12 marca 1955 roku w Gdańsku. Jest prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej, która udziela pomocy ludziom w 44 krajach na świecie. Prywatnie jest żoną Michała Okońskiego – dziennikarza Tygodnika Powszechnego.

Janina Ochojska od dzieciństwa zmaga się z chorobą spowodowaną wirusem polio. To niepełnosprawność w pewnym stopniu pobudziła w niej chęć niesienia pomocy innym. Ochojska dużo zawdzięcza Zakładowi Leczniczo–Wychowawczemu dla Dzieci Kalekich, w którym zaakceptowała swoją chorobę i nauczyła się z nią żyć. Z zawodu jest astronomem. Ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach przez 4 lata pracowała tam w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika. Należała do Solidarności, w której działała także po wprowadzeniu stanu wojennego. Była wolontariuszką fundacji EquiLibre, a w 1989 roku została jedną z twórców jej polskiego oddziału. Polską Akcję Humanitarną założyła w 1994 roku. Do najpopularniejszych działań tej instytucji należy akcja Pajacyk, która polega na zbieraniu pieniędzy na dożywienie głodnych dzieci w Polsce. Jednak PAH to przede wszystkim pomoc krajom trzeciego świata. Fundacja stara się zapewnić ich mieszkańcom dostęp do wody oraz edukacji, zawozi jedzenie do najuboższych krajów i pomaga w miejscach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Polska Akcja Humanitarna posiada dwa biura: w Toruniu i Krakowie.

Janina Ochojska została doceniona za swoją działalność na rzecz chorych i ubogich. Nagrodzono ją m.in. Legią Honorową, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem św. Jerzego, Orderem Ecce Homo, Orderem Uśmiechu, tytułem Kobieta Roku i wieloma innymi wyróżnieniami. W 2000 roku dziennikarz Wojciech Bonowicz przeprowadził z nią wywiad – rzekę, który ukazał się w książce Niebo to inni. Natomiast w roku 2015 wydano książkę Świat według Janki w formie wywiadu – rzeki przeprowadzonego przez Marzenę Zdanowską.

Janina Ochojska

Więcej o:

Janina Ochojska