Janina Ochojska poparła Szymona Hołownię. "Ludzie z organizacji pozarządowych powinni być w polityce"

"Droga Janko, witamy na pokładzie!" - napisał na Facebooku Szymon Hołownia, po tym jak poparcia udzieliła mu Janina Ochojska. Prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej w maju 2019 r. dostała się do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej.

"Uważam, że ludzie działający w organizacjach pozarządowych powinni angażować się w politykę. Szymon Hołownia jest takim człowiekiem" - w tych słowach znana działaczka humanitarna wyraziła swoje poparcie dla Hołowni. 

Hołownia znany jest przede wszystkim ze swojej działalności medialnej. Od lat działa on jednak również w organizacjach pozarządowych. W przeszłości był jednym z założycieli białostockiego oddziału fundacji „Pomoc Maltańska”. W 2013 r. założył fundację „Kasisi”, która zajmuje się prowadzeniem domu dziecka w Zambii. W 2014 r. powołał z kolei do życia fundację „Dobra Fabryka”, która wspiera mieszkańców krajów takich jak Bangladesz, Mauretania, Rwanda, Burkina Faso czy Senegal.

Hołownia kandyduje na prezydenta

Kampania wyborcza katolickiego dziennikarza i działacza społecznego w ostatnich dniach nabrała tempa. W piątek Hołownia, który jako kandydat niezależny chce kandydować w wyborach prezydenckich, opublikował swój program - czy jak to określił - "wizję prezydentury". Przedstawiono w nim 11 zagadnień, a także wyniki ankiety dot. marzeń oraz obaw Polaków. 

W dokumencie tym czytamy, że "ostatnie prezydentury były okresem pustych haseł, gołosłownych zapewnień, wygodnego milczenia wtedy, gdy różnym grupom społecznym wyrządzano krzywdę". Hołownia zapewnia, że on planuje być innym przywódcą: "Chcę być prezydentem, który wygra, bo ma dobry plan dla Polski: odpowiedź na kryzys klimatyczny, na problemy polskiej szkoły i służby zdrowia, na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i obywatelkom, pomysł na inteligentne i wrażliwe państwo" - pisze Hołownia.

>>> Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Hołownia pokazał "wizję prezydentury". Chce mieć "pomysł na inteligentne i wrażliwe państwo"

Wybory prezydenckie 2020: kto będzie ubiegał się o fotel głowy państwa?

Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się 10 maja.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda 5 lutego zadeklarował gotowość do walki o reelekcję. Poza tym w wyborach kandydować będą: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), były europoseł PiS Mirosław Piotrowski oraz wspomniany Szymon Hołownia. Gotowość do kandydowania zadeklarowali także Piotr Liroy-Marzec i Jan Zbigniew-Potocki.

>>> Andrzej Duda prowadzi w sondażach prezydenckich. Zobacz co mówi o tym Robert Biedroń:

Zobacz wideo

Kim jest Janina Ochojska?

Janina Ochojska to działaczka społeczna i humanitarna. Jest prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej, która udziela pomocy ludziom w 44 krajach na świecie. W maju 2019 roku Janina Ochojska uzyskała mandat europosła do Parlamentu Europejskiego. Działaczka kandydowała w ramach Koalicji Europejskiej.

Ochojska od dzieciństwa zmaga się z chorobą spowodowaną wirusem polio. Polską Akcję Humanitarną założyła w 1994 roku. Do najpopularniejszych działań tej instytucji należy akcja "Pajacyk", która polega na zbieraniu pieniędzy na dożywienie głodnych dzieci w Polsce. Jednak PAH to przede wszystkim pomoc krajom trzeciego świata. Fundacja stara się zapewnić ich mieszkańcom dostęp do wody oraz edukacji, zawozi jedzenie do najuboższych krajów i pomaga w miejscach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Janina Ochojska została doceniona za swoją działalność na rzecz chorych i ubogich. Nagrodzono ją m.in. Legią Honorową, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem św. Jerzego, Orderem Ecce Homo, Orderem Uśmiechu, tytułem Kobieta Roku i wieloma innymi wyróżnieniami.

Więcej o: