Ochojska publikuje treść pisma z Komisji Europejskiej ws. murów granicznych. "Jaśniej się nie da"

"Bariery na granicach zewnętrznych, w tym bariery pływające, nie są sprzeczne z prawem UE, ale nie mogą uniemożliwiać dostępu do procedury azylowej osobom potrzebującym ochrony międzynarodowej" - przekazała w liście do europosłanki Janiny Ochojskiej komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson. "Nie ma żadnego prawa mówiącego o tym, że trzeba zgłosić się do budki granicznej z prośbą o azyl" - podkreśliła europarlamentarzystka.

Europarlamentarzystka Koalicji Europejskiej Janina Ochojska stwierdziła we wtorkowym wpisie w mediach społecznościowych, że rząd i Straż Graniczna "łamią prawo i traktaty międzynarodowe" w kwestii sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

"Mamy udokumentowane przypadki wypychania ludzi na Białoruś, na środek bagien z terenów RP (często dziesiątki kilometrów wgłąb terytorium, np. spod Białegostoku). Straż Graniczna nazywa to "uniemożliwieniem nielegalnego przekroczenia granicy" i chwali się "osiągnięciami" w tej dziedzinie" - dodała europarlamentarzystka.

Polsko-białoruska granicaPolacy nie chcą, by wpuścić do kraju uchodźców z granicy [SONDAŻ]

Ochojska poinformowała o odpowiedzi, którą otrzymała od Ylvy Johansson, Komisarz ds. Wewnętrznych ws. murów granicznych i obowiązków funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Jak zaznaczyła europosłanka, według KE "urzędnicy, którzy mają pierwszy kontakt z osobami ubiegającymi się o ochronę międzynarodową (...) są odpowiedzialni za uznawanie wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz informowanie osób ubiegających się o ochronę o tym, gdzie i w jaki sposób można złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej".

Janina Ochojska podkreśliła, że Straż Graniczna i funkcjonariusze pograniczni tym samym mają obowiązek przyjąć wniosek o azyl.

Zobacz wideo Zgorzelski o raporcie Jakiego: Nie damy wypchnąć Polski z Unii Europejskiej

Ochojska: Mury nie mogą uniemożliwiać dostępu do procedury azylowej

Komisja Europejska przekazała także europarlamentarzystce m.in., że "ochrona granic zewnętrznych, która jest prawem i obowiązkiem państw członkowskich, musi iść w parze z ochroną praw podstawowych, w tym prawa do azylu".

KE stwierdziła również, że "bariery na granicach zewnętrznych, w tym bariery pływające, nie są sprzeczne z prawem UE, ale nie mogą uniemożliwiać dostępu do procedury azylowej osobom potrzebującym ochrony międzynarodowej".

Ogrodzenie na granicyKryzys migracyjny. WP: Migranci znaleźli już sposób na "płot Błaszczaka"

"Mury nie mogą uniemożliwiać dostępu do procedury azylowej. Jaśniej się nie da. Mury mogą istnieć w teorii, ale muszą mieć rozwiązania umożliwiające skorzystanie z prawa do azylu. A wiemy, że Łukaszenka siłą zabrania ludziom docierania do przejść granicznych" - zaznaczyła Janina Ochojska.

W związku z rosnącą liczbą migrantów na granicy z Białorusią, od 2 września w 183 trzech miejscowościach przygranicznych w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy. Wprowadzono go na 30 dni, ale rozporządzenie może zostać przedłużone. Na granicy rozciągnięto zasieki z drutu kolczastego.

Więcej o: