Andrzej Duda błyskawicznie podpisał ustawę o granicy. Ochojska: Co chcecie ukryć? [KOMENTARZE]

"Andrzej Duda wyraża swoją zgodę na śmierć na granicy kolejnych ludzi", "Znów zawodzi jako strażnik konstytucji", "Wszystko, co niekonstytucyjne, podpisuje bez zbędnej zwłoki" - m.in. takie komentarze pojawiły się po podpisaniu przez prezydenta ustawy o ochronie granicy.
Zobacz wideo "Dlaczego wśród uchodźców są głównie mężczyźni?" [Q&A Gazeta.pl]

We wtorek Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy. Niecałe pięć godzin później dokument został podpisany przez prezydenta. Pośpiech rządzących spowodowany jest końcem stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią - wygasa on o północy. Zgodnie z konstytucją nie można go przedłużyć po raz kolejny.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Andrzej DudaAndrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy. W ekspresowym tempie

"Instytucjonalizacja permanentnego stanu wyjątkowego"

Po błyskawicznie złożonym podpisie pod ustawą pojawiło się wiele komentarzy. "Podpisując nowelizację ustawy, prezydent Andrzej Duda wyraża swoją zgodę na śmierć na granicy kolejnych ludzi. Panie Prezydencie, co Pan i Panowie Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak chcecie ukryć? Boicie się patrzenia Wam na ręce?" - zapytała Janina Ochojska, europosłanka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej.

"Fatalna decyzja, instytucjonalizacja permanentnego stanu wyjątkowego. Prezydent Andrzej Duda znów zawodzi jako strażnik konstytucji" - stwierdził publicysta Jakub Majmurek.

"Cztery godziny mijają od uchwalenia, a ustawa wciąż niepodpisana? Co jest?! Potem trzeba ją jeszcze opublikować, a potem wydać rozporządzenie, i to wszystko przed północą! Co ten Prezydent? 21 dni by chciał wykorzystać? Konstytucji się naczytał?!" - napisał z przekąsem dziennikarz Tomasz Skory. Chwilę później, po tym, jak podano informację, że ustawa została podpisana, dodał: "No! I żeby się to już nie powtórzyło!".

"Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Wszystko, co niekonstytucyjne, podpisuje bez zbędnej zwłoki" - stwierdził Przemysław Szubartowicz.

Inne zdanie na ten temat ma poseł Prawa i Sprawiedliwości. "Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy. Tak działa sprawne Państwo- dziś ustawę zaakceptował Sejm i tego samego dnia podpisał ją Prezydent. Dziękuję Panie Prezydencie! Polska granica nadal będzie w najwyższym stopniu zabezpieczona" - stwierdził Kazimierz Smoliński.

W związku z kryzysem humanitarnym przy granicy polsko-białoruskiej posłanki Urszula Zielińska (Koalicja Obywatelska - Zieloni) i Klaudia Jachira (posłanka niezależna, klub Koalicji Obywatelskiej) otworzą wspólne biuro poselskie w BiałowieżyPosłanki KO otworzyły biuro poselskie na terenie stanu wyjątkowego

Nowelizacja ustawy o granicy. O co chodzi w projekcie?

Nowelizacja umożliwia wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy, szczególnie narażonych na presję migracyjną lub incydenty graniczne. Zakaz będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Najważniejsze założenia projektu:

  • "na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie - na czas określony - zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania";
  • zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji,
  • w rozporządzeniu tym określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych. Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób - w szczególności dziennikarzy,
  • podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania będą mogły otrzymać rekompensaty, za czas jego obowiązywania,
  • funkcjonariusze SG będą mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.
Więcej o: