Anna Zalewska

Anna Zalewska

Anna Zalewska urodziła się w 1965 roku w Świebodzicach jako Anna Elżbieta Gąsior. To polska polityk, samorządowiec, a także pedagog - nauczyciel. Pełniła funkcję posła na Sejm VI. VII oraz VIII kadencji. a w 2015 roku otrzymała mianowanie na ministra edukacji narodowej z rąk ówczesnej premier Beaty Szydło. Anna Zalewska jest absolwentką polonistyki ze specjalnością nauczycielską na Uniwersytecie Wrocławskim - studia ukończyła w 1989 roku.

Przez bardzo długi czas jej kariera zawodowa oraz życie prywatne były związane z jej rodzinnymi Świebodzicami: to tak długie lata pracowała jako nauczyciel, a potem także dyrektor tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego. Jej kariera polityczna rozpoczęła się w roku 1997, kiedy to na czas sześciu lat związała się z Unią Wolności. Pod koniec tego okresu, w 2003 roku, ubiegała się o stanowisko burmistrza Świebodzic, jednakże bezskutecznie: przegrała z Janem Wysoczański. W latach 2001-2007 była członkiem rady powiatu świdnickiego i w tym okresie dołączyła do szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Pod koniec swojej kariery w radzie objęła funkcję wicestarosty. W wyborach parlamentarnych z 2005 roku starała się o miejsce w Sejmie, jednakże bez powodzenia - otrzymała zbyt małą liczbę głosów. Kolejne wybory przyniosły jej upragnione stanowisko posła na Sejm VI kadencji.

Startując z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wałbrzyskim otrzymała 10 584 głosy. W 2011 z powodzeniem starała się o reelekcję uzyskując wynik 14 999 głosów. W latach 2009 i 2014 jej starania o członkostwo w Parlamencie Europejskim zakończyły się niepowodzeniem. Sukcesem za to były następne wybory parlamentarne: Anna Zalewska uzyskała reelekcję dzięki 22 402 głosom.

W 2015 roki objęła stanowisko ministra edukacji narodowej. Początek jej rządów na tym stanowisku to początek wielu protestów, strajków i oburzenia społecznego. Na ulice wychodzili nie tylko nauczyciele, ale i rodzice czy uczniowie. Wszystko to z powodu podpisanej i wprowadzanej w życie reformy edukacji z 2017 roku, której najważniejszym i właśnie najbardziej kontrowersyjnym założeniem jest likwidacja gimnazjów i wprowadzenie na nowo ośmioletniej podstawówki. Mimo że wiele osób docenia korzyści płynące z takiego rozwiązania, większość społeczeństwa jest po prostu zdania, że to i tak niewiele zmieni, a tylko wprowadzi ogromne zamieszanie i przyczyni się do utraty pracy przez dziesiątki tysięcy nauczycieli. Mimo licznych kontrowersji reforma jest wprowadzana w życie. Anna Zalewska należała do komisji do spraw Unii Europejskiej oraz komisji zdrowia.

Pozostali:

Antoni Macierewicz - Arkadiusz Mularczyk - Arkadiusz Myrcha - Barbara Borys Damięcka - Barbara Dolniak

Anna Zalewska

Więcej o:

Anna Zalewska