Strajk nauczycieli. Po blisko dwóch tygodniach przerwy ruszają rozmowy rządu ze związkowcami

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" o godzinie 10 rozpoczną się wznowione po prawie dwóch tygodniach rozmowy rządu ze strajkującymi nauczycielami.
Zobacz wideo

O zwołanie Rady Dialogu Społecznego wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Jak powiedziała w środę minister edukacji Anna Zalewska, na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia dotyczącą między innymi podwyżek płac. - To cztery miliardy w 2019 roku, 15 procent podwyżki w 2019 roku - przypominała na konferencji prasowej szefowa resortu edukacji. Porozumienie zawiera także między innymi zapisy o skróceniu ścieżki awansu zawodowego i ustaleniu dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 złotych miesięcznie.

Strajk nauczycieli: Czekam jak ktoś potraktuje nasze postulaty poważnie

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych chcą trzydziestoprocentowej podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w tym roku. Wiceprzewodniczący ZNP Krzysztof Baszczyński mówi, że związkowcy odrzucają propozycje rządu. - To jest niedobre porozumienie, nie o takie porozumienie nam chodziło, w związku z czym czekamy aż ktoś poważnie potraktuje strajkujących pracowników oświaty - dodaje Krzysztof Baszczyński.

Strajk nauczycieli rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Według danych ZNP, przystąpiło do niego 75 procent szkół i przedszkoli, według ministerstwa edukacji - niespełna połowa.

W ubiegłym tygodniu, mimo nauczycielskiego strajku, przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym - egzamin ósmoklasisty. Po świętach z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego ma się odbyć okrągły stół poświęcony oświacie.

Więcej o:
Komentarze (82)
Strajk nauczycieli. Po blisko dwóch tygodniach przerwy ruszają rozmowy rządu ze związkowcami
Zaloguj się
 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 13 razy 7

  Jeszcze raz powtarzam jaki powonien być postulat znp i fzz: zawieszenie strajku w zamian za przyznanie Szydło że to jej kolumna samochodów spowodowała kolizję w Oświęcimiu.

 • kemor234

  Oceniono 9 razy 5

  Nie udało się rozwalić szkolnictwa głupimi "reformami", to głodem wezmą.
  Nauczyciele niczego nie dostaną. No bo skąd ???
  CHYBA ŻE Z PIĄTNICY ...

 • kazek100

  Oceniono 3 razy 3

  Jak tam Morawiecki? 1,3 Miliarda na Kurskiego, 40 miliardów, by ukryć przekręty Dewelopera, 15% od miliardów z OFE, ale na w miarę uczciwą podwyżkę dla ludzi pracujących to nadal nie ma?

 • kemor234

  Oceniono 9 razy 3

  Kolejne pseudo działania.
  Ten pisowski pseudo "rząd" NIE MA PIENIĘDZY !!!! WSZYSTKO ROZTRWONILI !!!!
  TERAZ SIĘ BOJĄ I ZROBIĄ WSZYSTKO, ŻEBY NIE ODDAĆ WŁADZY ...

 • obecnytutaj

  Oceniono 11 razy 3

  Niestety PiS pokaże nauczycielom środkowy palec, przecież muszą mieć kasę na kiełbasę wyborczą. Nauczyciele trzymajcie się!

 • psycholog11

  Oceniono 2 razy 2

  Te pieniądze po prostu nauczycielom się należą - nie należą (niepotrzebne skreślić).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX