Strajk nauczycieli. Po blisko dwóch tygodniach przerwy ruszają rozmowy rządu ze związkowcami

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" o godzinie 10 rozpoczną się wznowione po prawie dwóch tygodniach rozmowy rządu ze strajkującymi nauczycielami.
Zobacz wideo

O zwołanie Rady Dialogu Społecznego wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Jak powiedziała w środę minister edukacji Anna Zalewska, na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia dotyczącą między innymi podwyżek płac. - To cztery miliardy w 2019 roku, 15 procent podwyżki w 2019 roku - przypominała na konferencji prasowej szefowa resortu edukacji. Porozumienie zawiera także między innymi zapisy o skróceniu ścieżki awansu zawodowego i ustaleniu dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 złotych miesięcznie.

Strajk nauczycieli: Czekam jak ktoś potraktuje nasze postulaty poważnie

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych chcą trzydziestoprocentowej podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w tym roku. Wiceprzewodniczący ZNP Krzysztof Baszczyński mówi, że związkowcy odrzucają propozycje rządu. - To jest niedobre porozumienie, nie o takie porozumienie nam chodziło, w związku z czym czekamy aż ktoś poważnie potraktuje strajkujących pracowników oświaty - dodaje Krzysztof Baszczyński.

Strajk nauczycieli rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Według danych ZNP, przystąpiło do niego 75 procent szkół i przedszkoli, według ministerstwa edukacji - niespełna połowa.

W ubiegłym tygodniu, mimo nauczycielskiego strajku, przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym - egzamin ósmoklasisty. Po świętach z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego ma się odbyć okrągły stół poświęcony oświacie.

Więcej o: