270 tys. absolwentów szkół przystąpi do matury. Zalewska pisze o "wielkiej uldze"

270 tys. maturzystów będzie mogło w poniedziałek podejść do egzaminu maturalnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych skończyła się już klasyfikacja. Tylko w 200 trzeba było skorzystać z nowej ustawy "maturalnej".
Zobacz wideo

We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych zakończyła się już kwalifikacja uczniów, dzięki której będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego. Część udało się załatwić w tradycyjny sposób, część na podstawie nowej ustawy "maturalnej".

Matury 2019. We wszystkich szkołach zakończyła się klasyfikacja 

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało we wtorek, że 270 tysięcy uczniów pomyślnie przeszło klasyfikację i w najbliższy poniedziałek 6 maja będzie mogło przystąpić do matury. Resort dodaje, że w większości liceów ogólnokształcących i techników w Polsce końcowej klasyfikacji dokonali nauczyciele na podstawie uchwały rady pedagogicznej, czyli w takich sposób, jak odbywało się to do tej pory. Jedynie w 200 szkołach dokonanego tego na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty i ustawy. W tych 200 przypadkach nie udało się zebrać rady pedagogicznej, a wszystkie obowiązki przejęli dyrektorzy placówek.

Chodzi o ekspresowo przyjętą ustawę "maturalną", którą rząd przygotował w związku z trwającym do niedawna strajkiem nauczycieli. Przepisy gwarantowały klasyfikację przyszłych maturzystów w kryzysowych sytuacjach, np. gdyby nauczyciele odmówili wykonywania obowiązków. 

MEN podkreśla, że w żadnej szkole nie było konieczności zastosowania przepisów dotyczących sytuacji, w której klasyfikacji końcowej tegorocznych absolwentów dokona nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę.

To ogromna radość, wielka ulga, że wszyscy uczniowie przystąpią do matury. Teraz mocno trzymamy za nich kciuki

- mówi minister edukacji Anna Zalewska.

Matury 2019 rozpoczną się w 6 maja 2019 roku, a główna sesja maturalna będzie trwała do 25 maja 2019 roku. W najbliższy poniedziałek maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego, we wtorek zajmą się matematyką, a w środę językiem obcym. Czytaj więcej>>>

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

GreenpeaceGreenpeace Fot. Gazeta.pl

Więcej o: