270 tys. absolwentów szkół przystąpi do matury. Zalewska pisze o "wielkiej uldze"

270 tys. maturzystów będzie mogło w poniedziałek podejść do egzaminu maturalnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych skończyła się już klasyfikacja. Tylko w 200 trzeba było skorzystać z nowej ustawy "maturalnej".
Zobacz wideo

We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych zakończyła się już kwalifikacja uczniów, dzięki której będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego. Część udało się załatwić w tradycyjny sposób, część na podstawie nowej ustawy "maturalnej".

Matury 2019. We wszystkich szkołach zakończyła się klasyfikacja 

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało we wtorek, że 270 tysięcy uczniów pomyślnie przeszło klasyfikację i w najbliższy poniedziałek 6 maja będzie mogło przystąpić do matury. Resort dodaje, że w większości liceów ogólnokształcących i techników w Polsce końcowej klasyfikacji dokonali nauczyciele na podstawie uchwały rady pedagogicznej, czyli w takich sposób, jak odbywało się to do tej pory. Jedynie w 200 szkołach dokonanego tego na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty i ustawy. W tych 200 przypadkach nie udało się zebrać rady pedagogicznej, a wszystkie obowiązki przejęli dyrektorzy placówek.

Chodzi o ekspresowo przyjętą ustawę "maturalną", którą rząd przygotował w związku z trwającym do niedawna strajkiem nauczycieli. Przepisy gwarantowały klasyfikację przyszłych maturzystów w kryzysowych sytuacjach, np. gdyby nauczyciele odmówili wykonywania obowiązków. 

MEN podkreśla, że w żadnej szkole nie było konieczności zastosowania przepisów dotyczących sytuacji, w której klasyfikacji końcowej tegorocznych absolwentów dokona nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę.

To ogromna radość, wielka ulga, że wszyscy uczniowie przystąpią do matury. Teraz mocno trzymamy za nich kciuki

- mówi minister edukacji Anna Zalewska.

Matury 2019 rozpoczną się w 6 maja 2019 roku, a główna sesja maturalna będzie trwała do 25 maja 2019 roku. W najbliższy poniedziałek maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego, we wtorek zajmą się matematyką, a w środę językiem obcym. Czytaj więcej>>>

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

GreenpeaceGreenpeace Fot. Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (42)
270 tys. absolwentów podejdzie w poniedziałek do matury. Minister Anna Zalewska: Wielka ulga
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 15 razy 11

  "To ogromna radość, wielka ulga, że wszyscy uczniowie przystąpią do matury"
  =========
  Gdy osiągnięcie stanu normalności staje się sukcesem....
  Ręce opadają :((

 • niktwazny126

  Oceniono 20 razy 10

  Zalewska, Zalewska... któż to? to ta, ktora się chowała przed strajkującymi nauczycielami? Znowu sukces?

 • j21p

  Oceniono 18 razy 10

  Ministerstwo Edukacji Narodowej odmówiło przedstawicielowi Biura Rzecznika Praw Obywatelskich udziału w obradach okrągłego stołu edukacyjnego. Tymczasem w debacie biorą udział m.in. Karolina i Tomasz Elbanowscy

  i chcecie zeby te "kadry" poprowadzily polska edukacje?

 • grobelozaur

  Oceniono 17 razy 9

  Niewątpliwie jest to wielka ulga dla tego zakłamanego babsztyla ewakuującego się do Brukseli! Teraz już nic nie będzie "bezczelnie" sypało piachu w jej wiecznie rozdziawioną sztuczną szczękę w drodze do eurokoryta!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 8

  nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie pis-premiera...
  po co ludziom w tym kraju matury skoro babcia klozetowa zarabia więcej niż nauczyciel?

 • hipinka

  Oceniono 16 razy 8

  tej pani juz dziękujemy, niech wykorzysta swoją szansę i wreszcie zamilknie
  chyba, że chce jak Jagna, na taczce z gnojem ....

 • wikal

  Oceniono 6 razy 6

  Ulga nastąpi, gdy ten wyszczerzony nieudacznik wreszcie straci stanowisko i nigdy już nie dostanie następnego.

 • klara551

  Oceniono 10 razy 6

  To to już odzyskało glos? W czasie strajku robiła za milczacą statuję a teraz tokuje niczym głuszec. Milcząc wzięła udział w okrągłym a prostokątnym stole,bo nie odróżnia figur geometrycznych, a wie tylko jak kantować. To było jak milczący strajk ministrzyco,więc pensja za brak efektów i nieobecnoć funkcjonalną a istnienie jako forma ozdoby nie upoważnia do otrzymania za ten czas wynagrodzenia.Nie jest pani na etacie manekina a ministra edukacji.

 • cah50

  Oceniono 16 razy 6

  Ulga nastąpi jak nie będziemy musieli słuchać i patrzeć na ten protezowy ryj !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX