NIK krytykuje reformę oświaty. Minister Zalewska nierzetelnie przygotowała zmiany

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki raportu dotyczącego reformy edukacji wprowadzonej przez minister Annę Zalewską. Według niego ministerstwo nierzetelnie przygotowało się do wprowadzenia zmian i nie oszacowało finansowych i organizacyjnych skutków reformy.
Zobacz wideo

Według raportu NIK była to najszybsza reforma przeprowadzona w historii polskiej oświaty - od przedstawienia projektu do wprowadzenia reformy minęło niecałe dziewięć miesięcy. W tym czasie zmienione zostały struktury szkół, podstawy programowe oraz podręczniki. Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że to właśnie pośpiech przyczynił się do tego, że reforma została nierzetelnie przygotowana. Według instytucji odpowiedzialność za to ponosi minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

NIK zarzuca minister Zalewskiej nierzetelność. W ponad jednej trzeciej szkół pogorszyły się warunki nauczania

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca minister Zalewskiej nierzetelność oraz brak wystarczających analiz, w których znajdowałyby się wszystkie finansowe i organizacyjne skutki reformy. Ponadto dane na temat reformy ministerstwo przedstawiło po uwzględnieniu wyników z zaledwie 13 procent szkół. W raporcie przygotowanym wcześniej przez MEN nie ma m.in. informacji na temat sytuacji ponad 951 gimnazjów, które zgodnie z reformą zostają zlikwidowane.

Przygotowanie i wdrażanie zmian w systemie oświaty przez Ministerstwo Edukacji NarodowejPrzygotowanie i wdrażanie zmian w systemie oświaty przez Ministerstwo Edukacji Narodowej fot. nik.gov.pl

Według NIK największym problemem jest tzw. podwójny rocznik i złe przygotowanie szkół do przyjęcia większej liczby uczniów. W tym roku szkoły ponadpodstawowe przyjmą we wrześniu blisko 370 tysięcy uczniów więcej, niż w poprzednim roku. Nie wszystkie placówki zdążyły się jednak przygotować na większą liczbę klas - zgodnie z raportem warunki nauczania w jednej trzeciej szkół się pogorszyły, a w ponad połowie nie udało się ich poprawić.

Stan przygotowania szkół dla absolwentów podwójnego rocznika na styczeń 2019 r.Stan przygotowania szkół dla absolwentów podwójnego rocznika na styczeń 2019 r. fot. nik.gov.pl

Kolejną zmianą wynikającą z przeprowadzenia reformy jest ograniczenie liczby zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. Krytyka NIK dotyczy też przygotowania nowej systemy programowej - ich autorami tylko w 20 procentach są eksperci rekomendowani przez instytucje związane z oświatą. O tym, że programy są niedostosowane do możliwości uczniów od samego początku zgłaszali dyrektorowie szkół. Dodatkowo mimo zapowiedzi resortu samorządy poniosły o wiele większe koszty wprowadzenia zmian w oświacie, a w zeszłym roku subwencje objęły tylko 38,5 procent środków, o które wystąpiły do ministerstwa.

Zmiany w systemie oświaty zaczęły obowiązywać od 1 września 2017 roku. Dotyczyły one m.in. likwidacji gimnazjów, wydłużenia nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat oraz nauki w liceach i technikach o kolejny rok nauki. Dodatkowo reforma objęła zmiany w podstawie programowej, programach nauczania, systemie egzaminacyjnym i podręcznikach.

Więcej o:
Komentarze (99)
NIK krytykuje reformę oświaty. Minister Zalewska nierzetelnie przygotowała zmiany
Zaloguj się
 • a_figa

  Oceniono 38 razy 38

  To wszystko było wiadome bez raportu NIK, odkąd Zalewska zaczęła psuć polskie szkolnictwo.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 30 razy 30

  Może jakaś mała działeczka dla Zalewskiej na jakąś altankę. Jakieś 15 hektarów za 1000 zł?

 • wagabunda

  Oceniono 28 razy 26

  Oj, ktoś w NIK-u tańczy na kruchym lodzie. Niech nie podskakuje, bo jak się pan prezes o tym dowie...

 • polakadam

  Oceniono 23 razy 23

  Najlepszy system oświaty jest w Finlandii. Możecie sobie obejrzeć na yt jak to działa.
  A konsultacje na jego temat trwały 20 lat.
  Dlaczego się im udało? Bo wprowadzali go Finowie a nie pisowcy.

 • damtek

  Oceniono 22 razy 22

  Do kradzieży ubrań z kontenerów , do kradzieży jabłek, w #AferaPCK dochodzi wątek faszystowski!
  Zatrzymany przez ABW Piotr G. to brat wyprowadzającego pieniądze z wrocławskiego #PCK na finansowanie kampanii polityków PiS. A w tle afery pojawia się nieustannie do Min. Zalewska.
  Arkadiusz Myrcha/twitter

 • kataryniarski

  Oceniono 26 razy 22

  No brawo Ania!

  To co, teraz okrągły stół PiSu z PiSem ws. naprawy szkolnictwa po tej udanej reformie?

 • damtek

  Oceniono 23 razy 21

  Anna Zalewska jeździ limuzyną i pobrała 21 tys. zł kilometrówek. "Rozgranicza prace ministra i posła"
  Bartosz Wieliński/twitter

 • lukibb

  Oceniono 22 razy 20

  Co będzie w liceach, wiadomo było od dawna. Ale co na to rodzice, których dzieci chcą dostać się do zawodówki (obecnie szkoły branżowej) gdy okazuje się że z ponad 150 tyś miasta, będą musieli dojeżdżać do miasteczek odległych o 20 km, bo w mieście brak miejsc w szkołach. Przyjmują tylko tych po gimnazjum.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 17 razy 17

  Czy kontrola zakończyła się wnioskiem do prokuratury? Czy NIK kiedyś skontroluje placówki w których przebywają dzieci pod kontrola i zarządem duchownych katolickich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX