Ewa Kopacz - najnowsze wiadomości

Ewa Kopacz - najnowsze wiadomości

Ewa Kopacz (z domu Lis) przyszła na świat 3 grudnia 1956 roku w Skaryszewie, jako córka Mieczysława i Krystyny. Wychowywała się w Radomiu, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące. W roku 1981 uzyskała dyplom Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Pracowała zarówno w pogotowiu, jak i w przychodniach, między innymi w Chlewiskach i Szydłowcu, gdzie aż do roku 2001 stała na czele zakładu opieki zdrowotnej.

Kariera polityczna Ewy Kopacz rozpoczęła się już w latach osiemdziesiątych, gdy zapisała się do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W latach dziewięćdziesiątych działała w Unii Wolności i właśnie jako przedstawicielka tej partii w 1998 uzyskała mandat radnej sejmiku mazowieckiego. Od 2001 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej. To właśnie jako kandydatka PO otrzymała mandat poselski w sejmie IV kadencji. W sejmie V kadencji (wybranym w 2005) stanęła na czele Komisji Zdrowia.

Po raz trzeci Ewa Kopacz znalazła się w polskim sejmie po wyborach parlamentarnych w roku 2007. Wtedy też uzyskała stanowisko minister zdrowia w gabinecie premiera Donalda Tuska. Trzy lata później wybrano ją na wiceprzewodniczącą PO. W wyborach w 2011 roku po raz czwarty uzyskała mandat poselski. W tym samym roku przestała pełnić funkcję ministerialną 8 listopada obejmując funkcję marszałka Sejmu i stając się tym samym pierwszą kobietą w polskiej historii na tym stanowisku. 14 grudnia 2013 Kopacz zastąpiła Grzegorza Schetynę na stanowisku pierwszej wiceprzewodniczącej PO.

Przełomowym momentem w karierze politycznej Ewy Kopacz okazał się 15 września 2014 roku. Właśnie wtedy prezydent Bronisław Komorowski desygnował ją na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. 1 października wygłosiła w Sejmie expose, a posłowie udzielili jej rządowi wotum zaufania. 8 listopada tego roku została też przewodniczącą Platformy Obywatelskiej po rezygnacji z tego stanowiska Donalda Tuska. Na czele rządu stała do 12 listopada 2015 roku, kiedy to złożyła dymisję podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji.

Po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych Ewa Kopacz przegrała ze Sławomirem Neumannem walkę o stanowisko przewodniczącego klubu parlamentarnego tej partii. Jednocześnie zdecydowała o to, aby nie kandydować na stanowisko przewodniczącej PO. 16 listopada 2015 roku Platforma przedstawiła swój gabinet cieni. Kopacz objęła w nim funkcję wicepremier.

Mężem Ewy Kopacz (do rozwodu w roku 2008) był prokurator Marek Kopacz. Jej córka Katarzyna, podobnie jak matka, wykonuje zawód lekarki.

Pozostali:

Ewa Lieder - Grzegorz Furgo - Grzegorz Napieralski - Grzegorz Schetyna - Henryk Kowalczyk

Ewa Kopacz

Więcej o:

Ewa Kopacz

Wypowiedzi na forum o:

Ewa Kopacz

 • Ewa Kopacz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejsk

  Ewa Kopacz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Byłą premier wybrano już w I turze Brawa dla Pani Premier

 • Dwie twarze Ewy Kopacz

  Twarz nr 1 jak była premierem w 2015 roku : "Kopacz : Nie rozwiązywać problemów na ulicy" Twarz nr 2 jak Kopacz nie jest premierem a jest w oPOzycji...Totalnej oczywiście , dzisiaj Ewa Kopacz w Radio ZET: "Ewa Kopacz: Tylko wyjście

 • Ewa Kopacz?

  Co do Ewy Kopacz, to prawdą jest cała akcja w Smoleńsku - tyrała E. Kopacz, jak wół zaprzęgany często do pracy ponad siłę i była tam: lekarzem, człowiekiem, przedstawicielem rządu. Jest mądra, pracowita, odważna - wbrew rządowym propozycjom zagłosowała PRZECIW legalizacji uboju rytualnego.

 • zacytuję Ewę kopacz

  napisała: > Opieka lekarska dla VIP-ów. Rząd poszerza zakres usług w związku z koronawiruse > m Ewa Kopacz jako minister Zdrowia na krytykę słabości służby zdrowia i długich kolejek do lekarzy odPOwiedziałą wyborcy , to nie żart (!) to cytat : "Kolejki są bo mamy dobre szpitale" :) Dobre ?

 • Wielkie zwycięstwo Ewy Kopacz

  -- Religia jest dla ludzi bez rozumu. /Józef Piłsudski/

 • Referendalne kłopoty Ewy Kopacz

  Kłopoty to Jej specjalność.:) -- Jestem leczonym psychiatrycznie anarchistą.

 • Wstydzę się za Ewę Kopacz

  Dziś na konferencji prasowej Ewa Kopacz odniosła się do informacji na temat swojej przynależności do ZSL. - Nie przypominam sobie (?) Zawsze myślałam, że moją pierwszą partią była Unia Wolności (...) Sięgnę do archiwów i sprawdzę, jak się mogło zdarzyć, że wstąpiłam do ZSL ? oświadczyła Ewa Kopacz.

 • Ewa Kopacz pupilka władz PRL

  Czyli przeszła generalną próbę robienia ludziom wody z mózgu... Ewa kopacz pupilka PRL -- POZNAJ RAPORT WS. PROPAGANDOWYCH MEDIÓW, OPŁACANYCH PRZEZ RZĄD PO-PSL

 • Ewa Kopacz chce...

  Ewa Kopacz chce debaty z Jarosławem Kaczyńskim Oczekuję debaty przedwyborczej z Jarosławem Kaczyńskim, jako prezesem Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła premier Ewa Kopacz. - Tak się utarło, że to szefowie partii ze sobą debatują - dodała. Czytaj więcej na

 • Gdzie jest Ewa Kopacz?

  Mariusz Kocuj z Porozumienia Zielonogórskiego złożył w komendzie warszawskiej policji zawiadomienie o zaginięciu Ewy Kopacz - podaje "Gazeta Pomorska". W zgłoszeniu napisano, że premier "była ostatni raz widziana 24 grudnia 2014 r. w okolicach Kancelarii Premiera