Ewa Kopacz - najnowsze wiadomości

Ewa Kopacz - najnowsze wiadomości

Ewa Kopacz (z domu Lis) przyszła na świat 3 grudnia 1956 roku w Skaryszewie, jako córka Mieczysława i Krystyny. Wychowywała się w Radomiu, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące. W roku 1981 uzyskała dyplom Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Pracowała zarówno w pogotowiu, jak i w przychodniach, między innymi w Chlewiskach i Szydłowcu, gdzie aż do roku 2001 stała na czele zakładu opieki zdrowotnej.

Kariera polityczna Ewy Kopacz rozpoczęła się już w latach osiemdziesiątych, gdy zapisała się do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W latach dziewięćdziesiątych działała w Unii Wolności i właśnie jako przedstawicielka tej partii w 1998 uzyskała mandat radnej sejmiku mazowieckiego. Od 2001 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej. To właśnie jako kandydatka PO otrzymała mandat poselski w sejmie IV kadencji. W sejmie V kadencji (wybranym w 2005) stanęła na czele Komisji Zdrowia.

Po raz trzeci Ewa Kopacz znalazła się w polskim sejmie po wyborach parlamentarnych w roku 2007. Wtedy też uzyskała stanowisko minister zdrowia w gabinecie premiera Donalda Tuska. Trzy lata później wybrano ją na wiceprzewodniczącą PO. W wyborach w 2011 roku po raz czwarty uzyskała mandat poselski. W tym samym roku przestała pełnić funkcję ministerialną 8 listopada obejmując funkcję marszałka Sejmu i stając się tym samym pierwszą kobietą w polskiej historii na tym stanowisku. 14 grudnia 2013 Kopacz zastąpiła Grzegorza Schetynę na stanowisku pierwszej wiceprzewodniczącej PO.

Przełomowym momentem w karierze politycznej Ewy Kopacz okazał się 15 września 2014 roku. Właśnie wtedy prezydent Bronisław Komorowski desygnował ją na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. 1 października wygłosiła w Sejmie expose, a posłowie udzielili jej rządowi wotum zaufania. 8 listopada tego roku została też przewodniczącą Platformy Obywatelskiej po rezygnacji z tego stanowiska Donalda Tuska. Na czele rządu stała do 12 listopada 2015 roku, kiedy to złożyła dymisję podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji.

Po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych Ewa Kopacz przegrała ze Sławomirem Neumannem walkę o stanowisko przewodniczącego klubu parlamentarnego tej partii. Jednocześnie zdecydowała o to, aby nie kandydować na stanowisko przewodniczącej PO. 16 listopada 2015 roku Platforma przedstawiła swój gabinet cieni. Kopacz objęła w nim funkcję wicepremier.

Mężem Ewy Kopacz (do rozwodu w roku 2008) był prokurator Marek Kopacz. Jej córka Katarzyna, podobnie jak matka, wykonuje zawód lekarki.

Pozostali:

Ewa Lieder - Grzegorz Furgo - Grzegorz Napieralski - Grzegorz Schetyna - Henryk Kowalczyk

Ewa Kopacz

Więcej o:

Ewa Kopacz