Nowacka na konwencji: Państwo nie staje twardo po stronie ofiar, a puszcza oko do katów

- Nie możemy się czuć bezpiecznie, kiedy państwo nie staje twardo po stronie ofiar, a puszcza oko do katów - mówiła na konwencji Platformy Obywatelskiej Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej.
Zobacz wideo

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja z udziałem m.in. Platformy Obywatelskiej i Inicjatywy Polskiej. Konwencja pod hasłem "Kobieta, Polska, Europa" rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pamięci Pawła Adamowicza. Następnie przemówili Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka miasta Gdańsk oraz Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. Oboje przypominali, że Adamowicz chciał, by jego miasto było otwarte i był orędownikiem tolerancji oraz równouprawnienia. Kolejnym przemawiającym był Grzegorz Schetyna.

Nowacka: Polska to wielkie marzenie oparte na kilku filarach

Później głos zabrała Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej. - Sto lat temu miały miejsce pierwsze wybory w niepodległej Polsce, wyjątkowo ważne z perspektywy kobiet, które po raz pierwszy mogły głosować i być wybrane - powiedziała Nowacka. - Stąd spotykamy się dzisiaj, by dalej mówić o wielkim marzeniu Polek i Polaków: o państwie równości. Wiemy nawet z ostatnich lat jak łatwo można demokrację, solidarność, prawa i wolności utracić, jak łatwo te wolności mogą być podstępem odebrane - dodała. 

Liderka Inicjatywy Polskiej podkreśliła, że Polska "budowała siebie, wspólnotę i tożsamość, to było zawsze wielkie marzenie oparte na kilku filarach". - Jednym z nich była wolność, drugim była zawsze solidarność - stwierdziła.

Następnie mówiła o nierównościach, których doświadcza "większość kobiet" oraz ich bezpieczeństwie. - Przemoc domowa, to nie tylko przemoc, o której tak często się mówi - powiedziała Nowacka, przypominając o istnieniu przemocy ekonomicznej, psychologicznej i seksualnej. - Musimy być wszędzie bezpieczne, na rynku pracy, w służbie zdrowia, ale przede wszystkim w domu. Jeżeli nie będzie silnego państwa po naszej stronie, może nam się to nie udać - stwierdziła. Następnie powiedziała:

Jak można być bezpieczną, kiedy państwo mówi oprawcy, że pierwsze bicie może być dozwolone w świetle prawa? Nie możemy się czuć bezpiecznie, kiedy państwo nie staje twardo po stronie ofiar, a puszcza oko do katów

Ewa Kopacz: Czuć od was naftaliną

Po niej na mównicę weszła Ewa Kopacz. Była premier także skupiła się na prawach kobiet i postulatach dotyczących równego traktowania. - Tym wszystkim, którzy próbują nas pozbawić możliwości osobistego wyboru i równego traktowania, mówimy jedno: jesteście śmiesznie nieaktualni, czuć od was naftaliną. Nauczcie się wreszcie żyć w społeczeństwie równych kobiet i mężczyzn, nauczcie się żyć w Europie - powiedziała Kopacz. Zwracając się do obecnych na konwencji kobiet, była premier stwierdziła: -  Mamy prawo decydować czy chcemy urodzić dziecko i czy z tym dzieckiem chcemy zostać dłużej w domu niż przewiduje to nasz urlop macierzyński

Według Kopacz rządzący "próbują wmówić,ze nie można być pracującą matką i szczęśliwą kobietą". - Nic bardziej mylnego. Mogłabym was wszystkie matki, ma tej sali, zapytać czy jesteście szczęśliwe - powiedziała. Dodała, że kobiety "mają prawo pójść za rękę w parku z chłopakiem lub dziewczyną". - Tak jest w całym cywilizowanym świecie, a wiecie dlaczego? Bo świat jest różnorodny - stwierdziła.

Więcej o:
Komentarze (154)
Nowacka na konwencji: Państwo nie staje twardo po stronie ofiar
Zaloguj się
 • jozef_zmudzin

  Oceniono 31 razy 13

  Nowacka z całkowitą racją - media prawicowe pokazują i głoszą nienawiść z całą mocą i potęgą,a wtóruje temu PiS

 • polakadam

  Oceniono 21 razy 9

  Nie będzie w tym państwie dobrze dopóki przy sterach rządów będą pseudokatolicy ględzący w kółko o katolickich wartościach i wypaczających je w codziennym życiu.

 • wzaleski1157

  Oceniono 28 razy 8

  eses2 napisał ( bo chyba nie napisała):
  "Kobietony i babiszony, monstra, zero kobiecości, inteligencji, smaku i delikatności". ...
  Tak może mówić tylko facet, który Kobietę uważa za kogoś ( a w/g niego za "coś") niegodnego, gorszego... Czy każdy facet to uosobienie męskości, piękny, inteligentny, mądry, wrażliwy, opiekuńczy, etc? Raczej nie - i dlatego swoją frustrację wylewa na Kobiety.
  Biedny ten kraj, w którym jest tak mały szacunek i ogrom nienawiści do drugiego człowieka, a w szczególności do Kobiet. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Polska, to kraj kulturowo jest bardzo daleki od Europy. Bliżej mu do Azji.
  Powiem tak: Pan Bóg stworzył najpierw mężczyznę. Ponieważ ten eksperyment Mu się nie udał, stworzył Istotę wielokrotnie doskonalszą - Kobietę.

 • wicipinski

  Oceniono 20 razy 8

  Przypomnę wszystkim, że przekonanie kościoła, że ziemia nie jest płaska trwało 300 lat.

 • ewulka987

  Oceniono 9 razy 7

  Szkoda ,że dopiero jako emerytka przejrzałam na oczy i dostrzegłam jak ważne są prawa kobiet i jak bardzo polski Kościół, wciąż pozostający w średniowieczu, nas tych praw pozbawia, choć większość wiernych to kobiety. Czemu kapłani głoszący ,że Bóg dał człowiekowi wolną wolę , zabraniali ją mieć kobietom, gdy nakazują im rodzić dzieci bez względu na cenę ( życia, zdrowia, szczęścia rodziny ) i poświęcać się matkom a od ojców nic nie wymagają. Dlaczego kobiety godzą się na pogardę ze strony KLERU ? Przecież to kobieta więcej daje rodzinie niż mężczyzna i jest gotowa na większe poświęcenie. Brawo pani Barbaro.

 • yuo7leo9

  Oceniono 17 razy 7

  Widzę, że zleciały się tu wszystkie bidusie płci maciusiowej, by wyżalić się na kobiety. Oj, chyba macie duuuuuuuuuuuuuuuuży problem, chopaki

 • staryman

  Oceniono 6 razy 6

  Wszystko fajnie, ale jakoś nie widzę jasnej, jednoznacznej deklaracji, że PO – po dojściu do władzy- podpisze Kartę Praw Podstawowych UE. A to oznacza, że podpisać nie zamierzają, tak samo, jak PIS. A więc polityka się nie zmieni, cała różnica w „piarze” dla maluczkich. Pani Nowacka nawet się na ten temat nie zająknęła – dobrze wie, gdzie jej miejsce i że szczytem jej możliwości jest obecnie wytargowanie paru posadek dla paru związanych z nią „działaczy” (vide pań Joński). Smutne.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 30 razy 6

  "Mamy prawo decydować czy chcemy urodzić dziecko"

  I co pani Kopacz przeszkadzało wam przez 8 lat wcielić to w życie?
  Przypomnieć pani związki partnerskie? Otóż jak było głosowanie to część pani posłów nie przyszła, część się wstrzymała, część była przeciw.
  Co pani powiedziała po głosowaniu?
  Że związki partnerskie są dla was bardzo ważne.
  Mam przypomnieć który minister PO dawał kasę na Reaktor Opatrzności Bożej?
  Albo który zwiększył Fundusz Kościelny o ponad 20 baniek rocznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX