Ewa Kopacz przewodniczącą Parlamentu Europejskiego? "Podobno ma duże poparcie"

Z ustaleń "Politico" wynika, że była premier Polski Ewa Kopacz może być jedną z kandydatek na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Kadencja obecnego szefa PE kończy się już w styczniu 2022 roku.

Jak podaje "Politico", w ubiegłym tygodniu kandydaturę na szefa Parlamentu Europejskiego zgłosił Austriak Othmar Karas z Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Nie on jeden jednak ma być wysnuwany jako kandydat z tego ugrupowania. Według ustaleń dziennikarzy, spore szanse ma także pochodząca z Holandii eurodeputowana Esther de Lange czy była premier Polski Ewa Kopacz. Obie panie również należą do EPP.

Zobacz wideo Kopacz: To porozumienie zawarte między PiS-em a PiS-em, a nie Solidarnością

Ewa Kopacz kandydatką na szefową Parlamentu Europejskiego? "Podobno ma duże poparcie"

"Inni startujący to holenderska eurodeputowana Esther de Lange i była premier Polski Ewa Kopacz - wielu popiera pomysł, by na czele instytucji UE znalazła się proeuropejska postać ze wschodniego kraju, biorąc pod uwagę obecne napięcia między Brukselą a państwami członkowskimi ze wschodu" - czytamy.

"Ewa Kopacz podobno ma duże poparcie wśród tych, którzy uważają, że prounijny polityk z Polski byłby odpowiednim gestem w stronę skłóconych z UE rządzących" - napisała też na Twitterze dziennikarka Dorota Bawołek.

Swoich kandydatów mogą przedstawić także inne grupy w Parlamencie Europejskim. Chęć ubiegania się o stanowisko przewodniczącej PE miała ogłosić także Roberta Metsola (również EPP) z Malty. Kadencja obecnego szefa PE Davida Sassoliego upływa natomiast w styczniu 2022 roku. Przedstawiciel socjalistów nie wykluczył jeszcze ubiegania się o reelekcję.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Ewa Kopacz ma mieć duże poparcie jako kandydatka na szefową Parlamentu Europejskiego

Ewa Kopacz jest obecnie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Ponadto pełni funkcję wiceszefowej Europejskiej Partii Ludowej w PE. Z wykształcenia jest pediatrą - w 1981 roku ukończyła studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Pracowała w pogotowiu ratunkowym oraz w przychodniach w Orońsku, Chlewiskach i Szydłowcu. W tym ostatnim miejscu aż do 2001 roku kierowała zakładem opieki zdrowotnej.

Protest po śmierci 30-letniej Izabeli, GdańskPE interweniuje po śmierci Izabeli z Pszczyny. W czwartek głosowanie

W 2001 roku Ewa Kopacz po raz pierwszy dostała się do Sejmu z ramienia nowopowstałej Platformy Obywatelskiej. Jako posłanka działała w IV, V, VI, VII i VIII kadencji Sejmu (2001-2019). W 2019 roku dostała się do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

W latach 2017-2011 pełniła funkcję ministerki zdrowia, a następnie od 2011 do 2014 roku była marszałkinią Sejmu. Od 2014 do 2015 była szefową Rady Ministrów. W latach 2010-2014 i 2016-2021 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, a w latach 2014-2016 też p.o. przewodniczącego PO.

Więcej o: