Skąd były dane o premiach za PiS i PO? TVP nie powie. "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?"

TVP podaje informacje ws. nagród dla ministrów, a następnie odmawia odpowiedzi o źródło tych danych. Powołuje się przy tym na ochronę informatora.

Nie minął nawet dzień od kiedy szef "Wiadomości" tłumaczył się z manipulacji na temat nagród, a wybuchło kolejne zamieszanie związane z tą sprawą. Przypomnijmy - Jarosław Olechowski zamieścił w sieci swoją korespondencję z dziennikarką "Newsweeka" Renatą Grochal, która pisała o TVP i jego redakcji. Grochal, podczas opracowywania tekstu, zwróciła się z pytaniami do Olechowskiego, a jednym z nich zapytała o materiał, w którym porównano nagrody dla ministrów Beaty Szydło z... nagrodami z czasów PO-PSL dla wszystkich pracowników resortów.

Jak odpowiedział Olechowski, mimo tego, że plansza się pojawiła, to w treści materiału "wyraźnie mówiła o tym, że prezentowana wysokość nagród w przypadku rządów koalicji PO-PSL dotyczy ośmiu lat i wszystkich resortów, natomiast w przypadku PiS chodzi tylko o nagrody z dwóch lat dla konstytucyjnych ministrów". Zaznaczył też, że "infografika była integralną częścią materiału informacyjnego" i "stanowiła całość z treścią informacji". O tym, dlaczego mamy do czynienia z manipulacją, przeczytasz niżej.

Tajne źródła danych

Tymczasem w sieci pojawiła się kolejna korespondencja. Tym razem jest to list, który użytkownik jednej z popularnych politycznych grup na Facebooku otrzymał od TVP. Internauta zwrócił się z prośbą o udostępnienie źródeł, na podstawie których TVP dokonała wyliczeń, że rząd Szydło wydał na nagrody 1,5 miliona zł, a rządy Tuska i Kopacz - 629 mln zł.

Odpowiedź jest niezwykle prosta: "odmawia się udostępnienia informacji publicznej". Publiczny nadawca powołuje się na ustawę o dostępie do informacji publicznej i stwierdza:

Dziennikarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osób udzielających informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania, jeżeli osoby te zastrzegły nieujawnianie powyższych danych. Informacje, o których mowa we wniosku zostały udostępnione na podstawie informacji przekazanych od innych osób, które nie wyraziły zgody na ujawnianie ich tożsamości. W konsekwencji powołanego przepisu, przekazanie wnioskowanych informacji naruszyłoby również ustawę o ochronie danych osobowych

Co ciekawe, 27 kwietnia internauta otrzymał mailowo informację, że nie podjęto jeszcze decyzji ws. odpowiedzi, a gdy list doszedł do adresata, okazało się, że został napisany dzień wcześniej, 26 kwietnia. 

"Nie... bo nie"

Informację o odpowiedzi od TVP opublikowano m.in. na łamach w.w. grupy oraz na Twitterze jej administratora. "TVP odpowiedziało, że nie... bo nie" - napisał administrator grupy i przypomniał cytat z "Misia" Barei: "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?".

"Wiadomości" nie porównały nagród

Problem w tym, że "Wiadomości" porównywały na grafice nagrody bez żadnego opisu (tylko słupki, kwoty i wizerunki premierów), w dodatku na zupełnie innych płaszczyznach, przemilczały też informacje na temat tego, jak PiS nagradzało urzędników. Zwłaszcza że z wyliczeń opartych o doniesienia "Faktu" i "Super Expressu" rząd PiS na nagrody dla urzędników wydał od początku objęcia władzy do końca 2017 roku około 200 mln zł.

To oznacza, że w niewiele ponad dwa lata na bonifikaty (takie same, jakie trafiały do urzędników za rządów PO-PSL) PiS wydał na ten cel 1/3 tego, ile Platforma Obywatelska w osiem lat (626 mln zł między 2007 a 2015 rokiem). Takie porównanie wyglądałoby już mniej "strasznie" niż na prezentacji stworzonej przez "Wiadomości".

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody, senatorowie i posłowie z pensją mniejszą o 20 proc.

Więcej o: