Joanna Kluzik–Rostkowska

Joanna Kluzik–Rostkowska

Joanna Kluzik–Rostkowska urodziła się 14 grudnia 1963 roku w Katowicach. Z zawodu jest dziennikarką. W latach 2013–2015 pełniła funkcję ministra edukacji narodowej. Nieprzerwanie przez trzy kadencje zasiadała w sejmie. W roku 2009 zdobyła tytuł Polki Roku przyznawany przez Wysokie Obcasy. W tym samym roku została także jednym z najlepiej ocenianych polityków rankingu Polityki.

Joanna Kluzik–Rostkowska jest absolwentką IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Już podczas studiów zajęła się działalnością polityczną. Należała do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W czasie stanu wojennego współpracowała z czasopismami drugiego obiegu, takimi jak Tygodnik Mazowsze. Po studiach pracowała w Tygodniku Solidarność jako dziennikarka działu politycznego. Tam też poznała Jarosława Kaczyńskiego, który był wtedy redaktorem naczelnym czasopisma. W 1996 roku zaczęła pracować dla tygodnika Wprost w dziale krajowym i politycznym. W latach 2001–2004 pełniła funkcję zastępcy redaktor naczelnej Przyjaciółki.

W 2004 roku Joanna Kluzik–Rostkowska przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości. Rok później kandydowała w wyborach parlamentarnych z listy PiS w okręgu warszawskim. Nie udało jej się jednak uzyskać mandatu poselskiego. W 2007 roku Jarosław Kaczyński powołał ją na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W tym samym roku udało jej się otrzymać mandat poselski kandydując w okręgu łódzkim z listy PiS. W 2010 roku została wykluczona z partii. Rok później przystąpiła do Platformy Obywatelskiej. Z ramienia tej partii uzyskała mandat poselski. 27 listopada 2013 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski powołał ją na stanowisko ministra edukacji narodowej. Funkcję tę pełniła do 16 listopada 2015 roku. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku uzyskała ponownie mandat posła, startując z listy PO w okręgu warszawskim.

Pozostali:

Joanna Kopcińska - Joanna Lichocka - Joanna Mucha - Joanna Scheuring Wielgus - Joanna Schmidt

joanna kluzik-rostkowska

Więcej o:

joanna kluzik-rostkowska