Zmiana jest więc zasadnicza, bo wielokrotnie bywało tak, że z powodu zbyt małej liczby chętnych (dotychczas musiała to być grupa siedmiu uczniów) nie dało się stworzyć grupy i lekcji etyki w danej szkole nie było. Można było tworzyć grupy międzyszkolne, ale z tym bywało trudno. Teraz ma się to zmienić.
Minister Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie. W rozmowie z reporterką TOK FM nie ukrywa, że rozporządzenie z kwietnia 1992 roku trzeba zmienić, bo chodzi o realizację wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał już w 2010 roku uznał, że Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, nie dając możliwości wyboru w szkołach etyki zamiast religii. Chodziło o naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz zakazu dyskryminacji. Była to głośna sprawa "Grzelak przeciwko Polsce".
O to, by zmienić próg dotyczący liczby uczniów, którzy mogą stworzyć grupę, apelowali wielokrotnie nauczyciele etyki, ale też Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W sierpniu ubiegłego roku na specjalnej konferencji prasowej przedstawiciele fundacji dowodzili, że mimo wyroku Europejskiego Trybunału nic się w Polsce nie zmieniło.
Pani minister zaznacza, że nie wie, czy ta zmiana rzeczywiście zmieni podejście do etyki, ale to dobry początek. Docelowo MEN chce też "wyjąć" etykę z Rozporządzenia dotyczącego religii, ale to w dalszej kolejności.
Na razie w rozporządzeniu znajdzie się jeszcze jedna zmiana: dotyczy oświadczeń rodziców zbieranych na początku roku - rodzic będzie deklarował, że chce by dziecko chodziło na religię, etykę albo na oba te przedmioty jednocześnie. Bo duża część rodziców w ogóle nie wie, że jest taka możliwość. Minister edukacji wyjaśnia, że taką deklarację w każdej chwili można będzie wycofać. - Ale chodzi o to, by była pewna równowaga w składaniu tych oświadczeń - mówi Kluzik-Rostkowska. Rzecz m.in. w tym, żeby szkoły nie zakładały z góry, że np. 90 procent uczniów chodzi na religię.
Nauczyciel etyki w prywatnym gimnazjum i liceum Paderewskiego w Lublinie Tomasz Kalbarczyk jest jednym z prowadzących portal Etykawszkole.pl. O proponowanych zmianach dowiedział się od nas. - To bardzo dobre informacje - mówi. A zmiany, zgodnie z planami MEN, miałyby wejść w życie od nowego roku szkolnego.
Zmiany będą dotyczyły nie tylko etyki, ale także mniejszości wyznaniowych.
Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>