Lekcje etyki nawet dla jednego ucznia. Reporterka TOK FM dotarła do projektu rozporządzenia

Już jeden uczeń deklarujący, że chce chodzić na etykę, wystarczy, by takie lekcje się odbywały - to wynika z podpisanego właśnie przez Joannę Kluzik-Rostkowską projektu rozporządzenia dot. organizacji lekcji religii i etyki w szkołach - dowiaduje się nasza reporterka.

Zmiana jest więc zasadnicza, bo wielokrotnie bywało tak, że z powodu zbyt małej liczby chętnych (dotychczas musiała to być grupa siedmiu uczniów) nie dało się stworzyć grupy i lekcji etyki w danej szkole nie było. Można było tworzyć grupy międzyszkolne, ale z tym bywało trudno. Teraz ma się to zmienić.

Minister Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie. W rozmowie z reporterką TOK FM nie ukrywa, że rozporządzenie z kwietnia 1992 roku trzeba zmienić, bo chodzi o realizację wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał już w 2010 roku uznał, że Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, nie dając możliwości wyboru w szkołach etyki zamiast religii. Chodziło o naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz zakazu dyskryminacji. Była to głośna sprawa "Grzelak przeciwko Polsce".

O to, by zmienić próg dotyczący liczby uczniów, którzy mogą stworzyć grupę, apelowali wielokrotnie nauczyciele etyki, ale też Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W sierpniu ubiegłego roku na specjalnej konferencji prasowej przedstawiciele fundacji dowodzili, że mimo wyroku Europejskiego Trybunału nic się w Polsce nie zmieniło.

"To bardzo dobre informacje"

Pani minister zaznacza, że nie wie, czy ta zmiana rzeczywiście zmieni podejście do etyki, ale to dobry początek. Docelowo MEN chce też "wyjąć" etykę z Rozporządzenia dotyczącego religii, ale to w dalszej kolejności.

Na razie w rozporządzeniu znajdzie się jeszcze jedna zmiana: dotyczy oświadczeń rodziców zbieranych na początku roku - rodzic będzie deklarował, że chce by dziecko chodziło na religię, etykę albo na oba te przedmioty jednocześnie. Bo duża część rodziców w ogóle nie wie, że jest taka możliwość. Minister edukacji wyjaśnia, że taką deklarację w każdej chwili można będzie wycofać. - Ale chodzi o to, by była pewna równowaga w składaniu tych oświadczeń - mówi Kluzik-Rostkowska. Rzecz m.in. w tym, żeby szkoły nie zakładały z góry, że np. 90 procent uczniów chodzi na religię.

Nauczyciel etyki w prywatnym gimnazjum i liceum Paderewskiego w Lublinie Tomasz Kalbarczyk jest jednym z prowadzących portal Etykawszkole.pl. O proponowanych zmianach dowiedział się od nas. - To bardzo dobre informacje - mówi. A zmiany, zgodnie z planami MEN, miałyby wejść w życie od nowego roku szkolnego.

Zmiany będą dotyczyły nie tylko etyki, ale także mniejszości wyznaniowych.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>

Więcej o: