Joanna Kluzik-Rostowska - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Joanna Kluzik-Rostowska to kandydatka na posła Platformy Obywatelskiej z okręgu Warszawa. Obecnie jest ministrem edukacji narodowej w rządzie Ewy Kopacz, a wcześniej w rządzie Donalda Tuska. Była również ministrem pracy i polityki społecznej oraz wiceministrem rozwoju regionalnego.

Pochodzi z Katowic. Jest absolwentką dziennikarstwa na UW. W czasie studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów oraz współpracowała z czasopismami podziemnymi. W 1989 trafiła do "Tygodnika Solidarność", gdzie poznała Jarosława Kaczyńskiego, będącego wtedy naczelnym pisma. była później w redakcjach "Expressu Wieczornego", "Wprost", "Nowego Państwa" oraz "Przyjaciółki", gdzie była wicenaczelną.

Kluzik-Rostkowska - kariera polityczna w PO, PJN i PiS

W 2004 wstąpiła do PiS i zarazem została rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Kiedy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński mianowano ją pełnomocnikiem ds. kobiet i rodziny. W tym samym roku 2005 została podsekretarzem stanu zajmującym się równym statusem kobiet i mężczyzn w rządzie Marcinkiewicza.

W 2007 Jarosław Kaczyński mianował ją podsekretarzem stanu w ministerstwie rozwoju regionalnego, a potem minister pracy i polityki społecznej. W 2010 startowała w wyborach z listy PiS i uzyskała reelekcję, jednak w listopadzie została wykluczona z ugrupowania za "działania na niekorzyść partii". Kluzik-Rostowska została odwołana za wywiad udzielony "Wprost", w którym krytykowała politykę PiS obraną po katastrofie smoleńskiej. Wraz z Elżbietą Jakubiak oraz innymi politykami PiS stworzyła partię Polska Jest Najważniejsza i została jej prezeską. W 2011 w wyniku utraty przywództwa w PJN Kluzik-Rostkowka wystąpiła z ugrupowania. Zaczęła współpracę z PO i wystartowała z ich listy w okręgu rybnickim. Od 2013 jest ministrem edukacji narodowej. W wyborach parlamentarnych jest kandydatką Platformy.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: