Kluzik-Rostowska: Marzą mi się niewielkie szkoły, ale zapewne zderzę się z rzeczywistością

Marzą mi się niewielkie szkoły, zwłaszcza podstawowe, z dużą ilością nauczycieli, którzy są nie tylko uczącymi w trakcie lekcji, ale też prowadzą zajęcia dodatkowe dla dzieci. Ale zapewne zderzę się z rzeczywistością i nie wszystkie te marzenia da się spełnić - mówiła w TOK FM Joanna Kluzik-Rostkowska, nowa minister edukacji narodowej.

Kluzik-Rostowska zastąpi na stanowisku ministra Krystynę Szumilas. W Instytucie Obywatelskim przygotowała raport o stanie oświaty i koniecznych zmianach. Nie chce jeszcze ujawniać jego treści, chce najpierw zapoznać się z możliwościami w ministerstwie. - Ten raport to kilkadziesiąt stron punktów. Jedna tabelka mówi o tym, jak jest dziś, druga do czego chcemy dojść, a trzecia, jakich instrumentów chcemy użyć. Pozwólcie mi wejść do ministerstwa, przez kilka tygodni dopracować raport i to będzie podstawa do dyskusji - mówiła Kluzik-Rostkowska. - Chodzi o to, żeby od szkoły zamkniętej i autorytarnej przejść do szkoły otwartej, szkoły współpracy. Cieszę się, że będę mogła się tym zająć. Jest czas na poważną debatę, jak powinna wyglądać polska szkoła i z jakimi kompetencjami powinny wychodzić z niej dzieci - dodała.

Nowa minister edukacji mówiła, że debata na temat oświaty powinna być bardzo silna. - Debata toczy się na całym świecie. Chodzi o to, czy jesteśmy w stanie wnieść coś nowego, czy będziemy w ogonie i będziemy powtarzać to, co gdzie indziej zrobiono kilka lat wcześniej - mówiła Kluzik-Rostkowska.

Prowadzący program Jacek Żakowski mówił, że niepokoi go zapowiedź zwolnienia części nauczycieli ze względu na niż demograficzny. - W klasach 1-3 uczniowie mają po trzy, cztery lekcje, a potem przez kilka godzin siedzą w świetlicy. Jak się wyrzuci ze szkoły absolwentów wydziałów pedagogicznych i oni pójdą do sklepu, to będzie marnowanie tej inwestycji - mówił.

- Mówiąc o zwolnieniach nauczycieli, mam nadzieję, że uda się ich zagospodarować w przestrzeni wokółszkolnej - odpowiadała Kluzik-Rostkowska. - Jeśli dziś jest najpoważniejszy problem z sześciolatkami, to on nie jest w tym, że te dzieci nie są gotowe do aktywności szkolnej. Problem jest w tym, że w przedszkolu dziecko przebywa od godz. 8 czy 9 do 17 i ma sensownie zagospodarowany czas, a w szkołach różnie z tym bywa. Jest wiele takich miejsc, gdzie świetlica szkolna jest tylko przechowalnią. Muszę się tym zająć bardzo szybko, żeby zminimalizować obawy rodziców - mówiła nowa minister edukacji.

Ze słuchaczami podzieliła się też swymi marzeniami: - Marzą mi się niewielkie szkoły zwłaszcza podstawowe, z dużą ilością nauczycieli, którzy są nie tylko uczącymi w trakcie lekcji, ale też prowadzą zajęcia dodatkowe dla dzieci. Ale zapewne zderzę się z rzeczywistością i nie wszystkie te marzenia da się spełnić - powiedziała.

Więcej o: