Katarzyna Nowak

Autorka i wydawczyni serwisu Wiadomości Gazeta.pl. Najchętniej piszę o sprawach związanych z tematyką społeczną (prawa kobiet, przeciwdziałanie przemocy domowej). Wcześniej zajmowałam się m.in. treściami lokalnymi w portalu Metrowarszawa.

 • Wyciekło nagranie. Ma przedstawiać rozmowę Michała Dworczyka i pracownika PAP. "Formuła jest następująca"

  Wyciekło nagranie. Ma przedstawiać rozmowę Michała Dworczyka i pracownika PAP. "Formuła jest następująca"

  W sieci pojawiły się kolejne maile, które mają przedstawić domniemaną korespondencję pochodzącą z kont szefa KPRM Michała Dworczyka i pracownika PAP. Tym razem oprócz samych wiadomości, dołączono do nich także nagranie. Słychać na nim głos łudząco podobny do głosu Michała Dworczyka. W trakcie rozmowy ustalana jest treść artykułu. Później artykuł - z dokładnie takimi samymi wytycznymi, jak podyktowane w rozmowie - pojawił się na stronie Polskiej Agencji Prasowej.

 • "Strach jest duży", "Pytają: czy mąż może jechać ze mną?". Polska rok po wyroku TK [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Strach jest duży", "Pytają: czy mąż może jechać ze mną?". Polska rok po wyroku TK [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  - Psychiatra rzeczywiście może wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia, ale ostatecznie o wykonaniu aborcji decyduje ginekolog - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Natalia Broniarczyk, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu. Nie wszyscy uprawnieni lekarze chcą wystawiać takie zaświadczenia, wielu nie chce ich respektować. Ale z pomocą przychodzą organizacje takie jak Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia - mówi prawniczka Federacji, Kamila Ferenc.

 • Telefon zaufania dla dzieci. Ministerstwa Zdrowia odrzuciło odwołanie ws. dofinansowania

  Telefon zaufania dla dzieci. Ministerstwa Zdrowia odrzuciło odwołanie ws. dofinansowania

  Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło odwołania od decyzji o unieważnieniu konkursu na prowadzenie telefonu zaufania - podała w piątek Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Jak informują przedstawiciele fundacji, ministerstwo "decyzję swoją podtrzymało, konkurs anulowało", a telefon 116 111 "po raz kolejny nie otrzyma dofinansowania". Obecnie działalność telefonu jest finansowana głównie z darowizn.

 • Czarnek: "Jak przeszkadza wolnym mediom, to niech nie dzwonią". Co dalej z telefonem zaufania dla dzieci?

  Czarnek: "Jak przeszkadza wolnym mediom, to niech nie dzwonią". Co dalej z telefonem zaufania dla dzieci?

  - Nie słyszałem o tym, żeby egzorcysta obsługiwał telefon zaufania. Rzeczywiście członkiem zarządu tej fundacji [która otrzymała dofinansowanie - red.] jest ksiądz profesor psycholog z KUL, który jest jednocześnie egzorcystą. Jak to przeszkadza tak zwanym wolnym mediom, to niech nie dzwonią - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując sprawę dziecięcego telefonu zaufania. O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która apeluje do ministra zdrowia o ponowne rozpatrzenie swojego wniosku o dofinansowanie.

 • "Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam". Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam". Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Były prokuratorkami, sędziami, policjantkami, wykładowczyniami, dziennikarkami i krykiecistkami. Gdy tylko im to umożliwiono, w 2001 roku tłumnie poszły na studia. Po dojściu talibów do władzy afgańskim kobietom ponownie zawalił się świat. Z kraju docierają kolejne relacje o szkołach i uniwersytetach, które zamykają swoje drzwi dla dziewcząt. Kobietom nakazano siedzenie w domach. Niektóre - ryzykując życiem - wychodzą na ulice, by zaprotestować. - Musimy walczyć o nasze prawa - mówią.

 • Piekło kobiet w Afganistanie. "Są niewidzialne". Sędzia: Ścigają mnie mężczyźni, których sama skazywałam

  Piekło kobiet w Afganistanie. "Są niewidzialne". Sędzia: Ścigają mnie mężczyźni, których sama skazywałam

  - Czterech czy pięciu z nich przyszło do mojego domu i spytało: "gdzie ta kobieta, która jest sędzią?". To byli ci sami mężczyźni, których wcześniej skazywałam - mówi w rozmowie z Agencją Reutera afgańska sędzia. - Nie mogłyśmy wejść do naszych biur, nie pozwolili nam. Jesteśmy teraz niewidzialne. Niektóre z nas wolą w ogóle nie wychodzić z domu, boją się. Musimy się ukrywać - relacjonują dziennikarki.

 • Protest pod Sejmem po przyjęciu "lex TVN". "Bandyci, będziecie siedzieć!". Tłum otoczył posła Sośnierza

  Protest pod Sejmem po przyjęciu "lex TVN". "Bandyci, będziecie siedzieć!". Tłum otoczył posła Sośnierza

  "Hańba!", "bandyci", "będziecie siedzieć, nie wybaczymy wam" - to niektóre z okrzyków, które wznoszono pod Sejmem po przyjęciu przez parlamentarzystów PiS i Kukiz'15 ustawy "anty-TVN". Doszło też do kilku incydentów i przepychanek z policją. Grupa protestujących otoczyła posła Konfederacji Dobromira Sośnierza. Popychano go i krzyczano "wyp********". Okolice ul. Wiejskiej opuścił w kordonie policji.

 • Jana Shostak wykrzyczała ból i strach Białorusinów. A w komentarzach zalew seksizmu. To wstyd

  Jana Shostak wykrzyczała ból i strach Białorusinów. A w komentarzach zalew seksizmu. To wstyd

  - Wszystko, co nam pozostaje, to minuta krzyku. Mam nadzieję, że wszyscy i wszystkie na swój sposób zakrzyczymy - mówiła w poruszającym wystąpieniu aktywistka Jana Shostak, odnosząc się do ostatnich działań reżimu Alaksandra Łukaszenki. Na działaczkę spłynęła fala seksizmu i komentarzy wskazujących na całkowite niezrozumienie jej apelu. Politycy i komentatorzy powinni się tych głosów wstydzić.

 • Dlaczego niektórzy nie chcą się szczepić i jak ich przekonać? "Reakcja unikania". Psychologowie radzą

  Dlaczego niektórzy nie chcą się szczepić i jak ich przekonać? "Reakcja unikania". Psychologowie radzą

  Lęki, mała decyzyjność, brak świadomości na temat korzyści wynikających z zaszczepienia się - to głównie te czynniki wpływają na zachowanie osób, które nie chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19. Jak z nimi rozmawiać? Irlandzkie Towarzystwo Psychologiczne opracowało raport, w którym radzi, że kluczowe jest m.in. to, by dotrzeć do ich "bańki informacyjnej". Wskazuje też, że argument "zaszczep się i chroń innych" nie działa tak dobrze, jak początkowo myślano.

 • "Nie ma jak uciec", "Gdzie nie pójdziesz, jesteś celem". Mieszkańcy Strefy Gazy w strachu przed nalotami

  "Nie ma jak uciec", "Gdzie nie pójdziesz, jesteś celem". Mieszkańcy Strefy Gazy w strachu przed nalotami

  - Tu jest jak w więzieniu, nie ma dokąd uciec. (...) Gdziekolwiek nie pójdziesz, jesteś celem - mówią w rozmowie z zagranicznymi korespondentami mieszkańcy Strefy Gazy, która od kilku dni jest bombardowana przez Izrael. Wielu z nich w wyniku nalotów straciło swoje domy. W środę doszło tam też do zniszczenia wieżowca Sunrise Tower przez izraelskie wojsko. W odwecie Hamas ponownie wystrzelił serię rakiet w stronę Izraela. Cierpią cywile - po obu stronach.

 • Toruń. Rydzyk złożył zeznania w procesie karnym, przed sądem kilkunastu policjantów. "Ustawili szpaler"
 • Adam Niedzielski pytany o obłożenie łóżek: Zdecydowanie najgorsze przed nami

  Adam Niedzielski pytany o obłożenie łóżek: Zdecydowanie najgorsze przed nami

  - Zdecydowanie najgorsze przed nami - powiedział w rozmowie z TVN 24 Adam Niedzielski, minister zdrowia, pytany o problem z obłożeniem łóżek na oddziałach covidowych w Polsce. Jak dodał, szczytu zakażeń możemy spodziewać się w tym lub przyszłym tygodniu. - Około tydzień lub 10 dni później będziemy obserwowali szczyt hospitalizacji - dodał.

 • Wilno zamyka kościoły, w Polsce jest inaczej. "Pani jest z policji?", "Donosicielstwo to grzech"

  Wilno zamyka kościoły, w Polsce jest inaczej. "Pani jest z policji?", "Donosicielstwo to grzech"

  - To jest bolesne również dla mnie. Łączmy się we wspólnej modlitwie przez internet, radio i telewizję - to słowa Gintarasa Grušasa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Litwy. Przed Wielkanocą ogłosił, że kościoły w Wilnie i okolicach będą zamknięte. W żadnym z regionów Polski podobnej decyzji nie podjęto, choć dane epidemiczne w ostatnich dniach są zatrważające, a w niektórych szpitalach nie ma już miejsc dla chorych.

 • Planowałeś spotkanie ze znajomymi? Odwołaj je. Co jeszcze robić, by chronić siebie i bliskich?
 • Jak się chronić przed brytyjską mutacją COVID-19? Jeszcze większy nacisk na maski i izolację [ZASADY]

  Jak się chronić przed brytyjską mutacją COVID-19? Jeszcze większy nacisk na maski i izolację [ZASADY]

  Z najnowszych danych wynika, że brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 60 procent przypadków SARS_CoV-2 w Polsce. Jak się chronić przed zakażeniem? Eksperci zwracają uwagę m.in. na konieczność jeszcze większego przestrzegania zasad higieny i jeszcze większego ograniczenia kontaktów towarzyskich. - Teraz, jak jest największa zakażalność, musimy się postarać nie wychodzić, siedzieć w domu, nie spotykać się ze znajomymi. Musimy to przetrwać - apelują medycy.

 • 10 lat wojny w Syrii. "To buzowało powoli. Ucierpiała każda rodzina, mój przyjaciel zginął" [ROZMOWA]

  10 lat wojny w Syrii. "To buzowało powoli. Ucierpiała każda rodzina, mój przyjaciel zginął" [ROZMOWA]

  - Każda rodzina kogoś straciła (...) Pamiętam, jak kiedyś wyszedłem z pracy i widziałem ludzi, którzy przed chwilą strzelali do innych, "broniąc" reżimu Assada. Oni przed chwilą zabijali protestujących, a chwilę później patrzyli na mnie z uśmieszkiem - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Feras Daboul, Syryjczyk, który jest w Polsce od 2012 roku. Dziś sam pracuje w Fundacji Ocalenie, która pomogła mu w pierwszych latach pobytu w naszym kraju.

 • Jeżdżą do Czech i na Słowację na zabieg sterylizacji. "U nas nie wolno", "Zapotrzebowanie wyraźnie wzrosło"

  Jeżdżą do Czech i na Słowację na zabieg sterylizacji. "U nas nie wolno", "Zapotrzebowanie wyraźnie wzrosło"

  Coraz więcej Polek jeździ do prywatnych klinik na Słowację, do Czech i Niemiec, by tam poddać się zabiegowi podwiązania jajowodów. W naszym kraju na zabieg nie mogą zdecydować się legalnie nawet te z nich, które mają już kilkoro dzieci czy przeciwwskazania do zajścia w kolejną ciążę. - Kolejny aspekt, w którym nie możemy o sobie decydować same - mówią. Lekarz wykonujący zabiegi przy granicy z Polską dodaje: - Po wyroku TK liczba zapytań znacząco wzrosła.

 • "Rozwód to zgorszenie". Kto stoi za billboardami "Kochajcie się mamo i tato", które zalały Polskę?

  "Rozwód to zgorszenie". Kto stoi za billboardami "Kochajcie się mamo i tato", które zalały Polskę?

  Polskie miasta zostały zalane przez billboardy z hasłem "Kochajcie się mamo i tato", które okrzyknięto "plakatami antyrozwodowymi", bo promują działania Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar. Ta namawia, by nie rozwodzić się nawet wówczas, gdy w małżeństwie jest przemoc lub problem uzależnienia jednego z partnerów. Billboardy opłaciła fundacja jednego ze stu najbogatszych Polaków w Polsce, właściciela firmy EKO-OKNA.

 • Molestowanie w przedszkolu pod Łodzią? Minister Wójcik: Wstrząsający reportaż. Zleciłem analizę

  Molestowanie w przedszkolu pod Łodzią? Minister Wójcik: Wstrząsający reportaż. Zleciłem analizę

  Minister Michał Wójcik odniósł się do doniesień mediów dotyczących molestowania dzieci w jednym z prywatnych przedszkoli pod Łodzią. O sprawie jako pierwsza poinformowała "Uwaga" TVN, przytaczając m.in. zeznania rodziców dzieci, które były podopiecznymi placówki. - Ten reportaż jest wstrząsający. Zleciłem analizę dotyczącą statusu punktów przedszkolnych w Polsce - powiedział Wójcik.

 • Manifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym. Kilka osób wtargnęło na teren TK, są zatrzymani