Beata Kempa

Beata Kempa

Beata Kempa urodziła się 11 lutego 1966 roku w Sycowie na Dolnym Śląsku. Jej panieńskie nazwisko to Płonka. Jej ojciec – Walenty Płonka był członkiem PZPR i dyrektorem Sycowskich Zakładów Przemysłu Terenowego oraz kierownikiem Wojewódzkiej Spółdzielni Transportu Wiejskiego. Jest zamężna, ma dwoje dzieci – syna Cezarego i córkę Ninę.

Jest absolwentką administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat była kuratorem zawodowym dla dorosłych. Pełniła także funkcję radnej rady miasta i gminy Syców w latach 1998 – 2005. W roku 2002 bezskutecznie kandydowała w wyborach na burmistrza Sycowa. W 2004 roku pierwszy raz kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie udało jej się objąć funkcji posła. Uzyskała wówczas 5685 głosów.

Po raz pierwszy mandat poselski uzyskała w 2005 roku. Startowała wówczas z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wrocławskim. W latach 2006 – 2007 była sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2007 roku ponownie została wybrana posłem na Sejm. W 2009 roku wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie udało jej się uzyskać mandatu. Tym razem otrzymała 53 027 głosów. W tym samym roku mianowano ją członkiem sejmowej komisji śledczej ds. zbadania nielegalnych nacisków na kształt ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

W 2011 roku Beata Kempa została pełnomocnikiem okręgowym Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach. W wyborach do sejmu w 2011 roku ponownie uzyskała mandat poselski, startując z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu kieleckim. Przystąpiła do klubu parlamentarnego Solidarna Polska z zamiarem pozostania w PiS. Jednak niedługo po tym wykluczono ją z partii. Otrzymała wówczas funkcję wiceprzewodniczącej klubu Solidarna Polska. Na kongresie założycielskim partii Solidarna Polska w 2012 roku mianowano ją wiceprezesem. Beata Kempa ponownie startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. Wówczas otwierała listę Solidarnej Polski w okręgu dolnośląsko – opolskim, ale ugrupowaniu nie udało się zdobyć mandatów. Niedługo potem powstał nowy klub parlamentarny – Sprawiedliwa Polska, którego Beata Kempa została wiceprzewodniczącą. W marcu 2015 roku zmienił on nazwę na Zjednoczona Prawica.

W 2015 roku ponownie ubiegała się o poselską reelekcję. Kandydowała wówczas z listy PiS w okręgu wrocławskim i zdobyła mandat poselski, otrzymując 29 877 głosów. W tym samym roku została ministrem bez teki w rządzie Beaty Szydło oraz szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pozostali:

Beata Mateusiak Pielucha - Beata Mazurek - Beata Szydło - Bernadeta Krynicka - Bogdan Borusewicz

Beata Kempa

Więcej o:

Beata Kempa