Kamila Gasiuk-Pihowicz

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Prawniczka i ekonomistka, prywatnie żona i matka dwojga dzieci, jest obecnie znana jako jedna z najbardziej znanych i cenionych posłanek na Sejm, cieszy się opinią osoby niesłychanie walecznej, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy związane z porządkiem prawnym i wymiarem sprawiedliwości.

Kamila Gasiuk-Pihowicz urodziła się 8 maja 1983 w Warszawie. W 2007 ukończyła studia magisterskie z zakresu prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednocześnie zdobyła licencjat z finansów i bankowości w Szkole Głównej Handlowej. Po uzyskaniu aplikacji adwokackiej podjęła pracę w międzynarodowej korporacji, by wkrótce przenieść się do znanej kancelarii prawniczej, a wreszcie do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, które to stanowisko sprawowała wówczas Irena Lipowicz, gdzie Gasiuk-Pihowicz zajmowała się problemami konstytucyjnymi w Zespole ds. Prawa Administracyjnego.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku skutecznie startowała do Sejmu z ramienia partii Nowoczesna Ryszarda Petru uzyskując mandat posłanki VIII kadencji. Polityką jednak Kamila Gasiuk-Pihowicz interesowała się od dawna. Jeszcze w okresie studiów działała w młodzieżówce Unii Wolności, z ramienia której w 2004 ubiegała się o mandat eurodeputowanej, zresztą bez powodzenia. Wraz z przyszłym mężem, Michałem Pihowiczem, współpracowała i uczyła się polityki od tak ważnych dla polskiego życia publicznego postaci, jak Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Frasyniuk. Od wielu lat angażuje się też w działalność organizacji pozarządowych, działała między innymi w Fundacji Dialogu Między Narodami.

Kariera polityczna Gasiuk-Pihowicz przebiegała w ciągu ostatnich 2 lat, to jest w trakcie VIII kadencji Sejmu, dość burzliwie. Zaraz po wyborach została rzecznikiem prasowym partii Nowoczesna, członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Zdrowia, a w marcu 2016 przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu do spraw Ładu Konstytucyjnego i Praworządności. Dała się poznać opinii publicznej szczególnie podczas dramatycznych wydarzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Zrezygnowała z funkcji rzecznika partii i odsunęła się nieco w cień, kiedy na skutek błędu popełnionego przez jej męża będącego skarbnikiem, partia straciła dotację budżetową. Jednak ostatnie wydarzenia, przede wszystkim batalia sejmowa o sądy i lipcowe manifestacje z tym związane spowodowały, że Kamila Gasiuk-Pihowicz ponownie stała się, obok kilku innych polityków młodszego pokolenia, twarzą społecznych protestów i synonimem walki o kształt polskiego sądownictwa.

Pozostali:

Katarzyna Lubnauer - Kinga Gajewska Płochocka - Konstanty Radziwiłł - Kornel Morawiecki - Kornelia Wróblewska

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Więcej o:

Kamila Gasiuk-Pihowicz