Kamila Gasiuk-Pihowicz w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: Wolta w TK pokazuje, że Kaczyński jest słaby

- Prawo i Sprawiedliwość ordynarnie chce oszukać wyborców i Unię Europejską - tak o nowelizacji ustawy w Sądzie Najwyższym mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Tymi zmianami ma zająć się Trybunał Konstytucyjny, który ma orzekać w tej sprawie 30 maja. PiS chce zmniejszyć liczbę sędziów w Zgromadzeniu Ogólnym i pełnym składzie TK. - Ta wolta pokazuje, że Kaczyński jest słaby - ocenił gościni Porannej Rozmowy Gazeta.pl.
Zobacz wideo Poranna rozmowa Gazeta.pl (9.05.2023)

Z Kamilą Gasiuk-Pihowicz (PO) rozmawialiśmy o burzy wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Ustawa o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym to ustawka. Ta wolta Prawa i Sprawiedliwości, nie była dogadana z Pałacem Prezydenckim i pokazuje, że Jarosław Kaczyński jest bardzo słaby. Kaczyński od lat robił wszystko, żeby upolitycznić TK i włożyć tam swoich ludzi - stwierdziła posłanka w Porannej rozmowie Gazeta.pl. Rozmówczyni Karoliny Hytrek-Prosieckiej oceniła, że "to odkłócanie Trybunału, o które apelował prezydent, po prostu nie wychodzi". Posłanka zapytana o to, czy na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu posłowie będą pracować nad nowelizacją ustawy o TK, przyznała, że "szanse na to są niewielkie".

Gasiuk-Pihowicz w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: PiS chce ordynarnie oszukać UE i wyborców

Kilka dni temu Prawo i Sprawiedliwość wniosło do Sejmu projekt ustawy mający "usprawnić" działalność Trybunału Konstytucyjnego. Projekt zakłada zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów TK do dziewięciu sędziów oraz pełnego składu TK z jedenastu do dziewięciu. W uzasadnieniu napisano, że ma to umożliwić szybsze rozpoznanie spraw o kluczowej wadze i tym samym zapewnić ciągłość działania Trybunału w sytuacjach, w których zebranie odpowiedniej liczby sędziów będzie utrudnione lub obiektywnie niemożliwe.

To jest gniazdo żmij, które nawzajem się żrą, dokładnie jak w pisowskim rządzie. Mamy tam frakcje, które wzajemnie się atakują i Trybunał nie jest w stanie zrobić nic dla wszystkich Polaków. Jest tam totalny paraliż

- mówiła Gasiuk-Pihowicz. Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała też o ustawę zmian w Sądzie Najwyższym, która według jej autorów ma odblokować pieniądze z KPO dla Polski. - Prawo i Sprawiedliwość ordynarnie chce oszukać wyborców i Unię Europejską. Ta ustawa w żaden sposób nie uruchomi tych środków. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy poparli taką ustawę - podkreśliła.

Tragiczna śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy

Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała swoją rozmówczynię o tragiczną śmierć Kamila z Częstochowy i to, czy w programie wyborczym Platformy Obywatelskiej są propozycję, które szczególnie będą chronić dzieci. - Proponujemy wiele rozwiązań dotyczących monitorowania śmierci dzieci, przykładowo na wzór brytyjski, gdzie wnikliwie analizuje przyczyny - mówiła Gasiuk-Pihowicz. Jej zdaniem do tragedii doprowadził między innymi "szereg działań rządu i atmosfera przyzwolenia wynikająca z wypowiedzi polityków PiS-u".

Minister Czarnek, który popiera kary cielesne i jest ich orędownikiem, mówi, że to jest jedyne słuszne rozwiązanie. Rzecznik Praw Dziecka, który mówi, że należałoby umieć rozróżniać klaps od przemocy fizycznej. Minister sprawiedliwości wspominający z rozrzewnieniem nauczyciela, który go bił po rękach i składający wniosek o wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej

- wymieniała posłanka PO. Dodała, że regularnie ograniczane jest finansowanie fundacji, które realnie działają na rzecz ochrony i pomocy dzieciom. 

Gościem Porannej Rozmowy był również były Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, z którym rozmawialiśmy o tragicznej śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy. Przypomnijmy, że o śmierci chłopca poinformowało w poniedziałek rano Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach. "Bezpośrednią przyczyną śmierci chłopca była postępująca niewydolność wielonarządowa. Doprowadziła do niej poważna choroba oparzeniowa i ciężkie zakażenie całego organizmu, spowodowane rozległymi, długo nieleczonymi ranami oparzeniowymi" - czytamy w oświadczeniu lekarzy. Przed południem minister sprawiedliwości, prokurator generalny przekazał, że "wydał polecenie, aby doszło do natychmiastowej zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem".

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: