GOPR

GOPR, czyli Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to polska organizacja zajmująca się zapobieganiem wypadkom oraz ratownictwem górskim. GOPR zostało założone w Zakopanem w 1952 roku. Wówczas do struktur GOPR należało także TOPR, czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dziś TOPR jest jednostką odrębną, działającą niezależnie.

Aby zostać ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego należy spełnić wiele wymagań oraz przejść specjalistyczne testy. Każdy ochotnik musi wykazać się wiedzą medyczną, znajomością terenu i wiedzą teoretyczną, a także dobrą kondycją i odpowiednimi warunkami fizycznymi. Ratownik GOPR musi złożyć przyrzeczenie, w którym zobowiązuje się stawić we wskazanym miejscu w każdej chwili, w razie wezwania przez Naczelnika lub jego Zastępcę. Ratownicy mają do dyspozycji sprzęt, który pozwala im na dokładniejsze namierzanie poszkodowanych i sprawniejsze wykonywanie pracy. Korzystają oni m.in. z GPS–u, samochodów terenowych, detektorów lawinowych czy skuterów śnieżnych. Mają oni także charakterystyczne stroje – polary, spodnie i kurtki w kolorze czerwonym lub czerwono–niebieskim z błękitnym krzyżem oraz poziomym biało–niebieskim pasem na ramieniu.

Dziś GOPR posiada 7 regionalnych oddziałów. Są to grupy: Podhalańska, Bieszczadzka, Krynicka, Jurajska, Beskidzka, Karkonoska oraz Wałbrzysko–Kłodzka. Główna siedziba GOPR znajduje się w Zakopanem przy ul. Piłsudskiego 65. Stacje ratunkowe znajdują się zwykle przy dużych stacjach narciarskich, schroniskach i miejscach, w których pojawia się wielu turystów. Ratownicy GOPR stacjonują tam przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W 2012 roku ratownicy GOPR otrzymali Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego. Ponadto kilka szkół w Polsce nosi imię Ratowników Górskich. Należą do nich m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 w Krynicy–Zdroju, Gimnazjum nr 1 w Świeradowie–Zdroju i Gimnazjum nr 23 w Katowicach.

GOPR

Więcej o:

GOPR

Wypowiedzi na forum o:

GOPR

 • Zachęcam do zapoznania się z GOPR

  GOPR bieszczadzki jeżeli kogoś tez fascynuje to zachęcam

 • GOPR

  Czy sa tutaj jacys GOPR-owcy lub ludzie kochający góry/ Chętnie porozmawiam na ten temat :)) -- zaczynam lubieć sex

 • odszedł wspaniały GOPR'owiec

  W dniu wczorajszym zmarł Kol. Robert Piórkowski, Szef Wyszkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR.

 • Karkonoska grupa GOPR

  Polecam nowy bardzo fachowy serwis karkonoskiego GOPRu . Naprawde świetnie zrobiona strona. Mnóstwo kompleksowych informacji! Czy inne grupy GOPR mają też swoje strony, gdzie by można było zdobyć tyle informacji?

 • Więcej GOPR-u

  Na jurze to do ratowania wystarczy Straż Pożarna i pogotowie. Utrzymywanie Grupy Jurajskiej GOPR to rozrzuitność.

 • GOPR Beskidy vs. GOPR Jura

  Słyszeliście? Beskidzki GOPR otrzymał o 100 tys. mniej pieniędzy na swoją działalność, niż GOPR Jurajski. Chociaż beskidzka grupa ma pod sobą większe terytorium, niż jurajska to jednak Piotr van der Coghen argumentuje, że podział jest sprawiedliwy, bo na Jurze są za to liczne jaskinie. Mimo to,

 • GOPR pokazał superśmigłowiec

  Teraz rozumiem tytuł. Możemy skończyć jak Zakopane. Bez smigłowca i GOPR-owcami narażającymi się, żeby przetransportować wypadkowicza z gór. A tiechnika bolszaja, krasiwaja stoi i wygląda.

 • GOPR-owcy nie wznowią poszukiwań turystów w Ize...

  to w takim przypadku nie można ustalić zgrubnej lokalizacji telefonu z którego dzwoniono do GOPR? Ponadto GOPR, powinien podobnie jak Policja, mieć możliwość rozpoznawania także zastrzeżonych numerów. Właśnie po to by uniknąć głupich żartów.

 • gopr

  wczoraj wieczorem (z moją drugą połową) wróciłem z weekendu w górach , spacerowaliśmy z Korbielowa , przez Miziową , Rysiankę , do Węgierskiej Górki , ale chcę Wam opowiedzieć o sobotnim wieczorze , otóż , po dotarciu na Halę Miziową udaliśmy się do goprówki w celu uzyskania noclegu , zawsze będąc

 • Zmarł Naczelnik GOPR

  Wczoraj zmarł były szef Besdkidzkiej Grupy GOPR Adam Kubala. Więcej szczegółów -- Albrecht