GOPR

GOPR, czyli Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to polska organizacja zajmująca się zapobieganiem wypadkom oraz ratownictwem górskim. GOPR zostało założone w Zakopanem w 1952 roku. Wówczas do struktur GOPR należało także TOPR, czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dziś TOPR jest jednostką odrębną, działającą niezależnie.

Aby zostać ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego należy spełnić wiele wymagań oraz przejść specjalistyczne testy. Każdy ochotnik musi wykazać się wiedzą medyczną, znajomością terenu i wiedzą teoretyczną, a także dobrą kondycją i odpowiednimi warunkami fizycznymi. Ratownik GOPR musi złożyć przyrzeczenie, w którym zobowiązuje się stawić we wskazanym miejscu w każdej chwili, w razie wezwania przez Naczelnika lub jego Zastępcę. Ratownicy mają do dyspozycji sprzęt, który pozwala im na dokładniejsze namierzanie poszkodowanych i sprawniejsze wykonywanie pracy. Korzystają oni m.in. z GPS–u, samochodów terenowych, detektorów lawinowych czy skuterów śnieżnych. Mają oni także charakterystyczne stroje – polary, spodnie i kurtki w kolorze czerwonym lub czerwono–niebieskim z błękitnym krzyżem oraz poziomym biało–niebieskim pasem na ramieniu.

Dziś GOPR posiada 7 regionalnych oddziałów. Są to grupy: Podhalańska, Bieszczadzka, Krynicka, Jurajska, Beskidzka, Karkonoska oraz Wałbrzysko–Kłodzka. Główna siedziba GOPR znajduje się w Zakopanem przy ul. Piłsudskiego 65. Stacje ratunkowe znajdują się zwykle przy dużych stacjach narciarskich, schroniskach i miejscach, w których pojawia się wielu turystów. Ratownicy GOPR stacjonują tam przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W 2012 roku ratownicy GOPR otrzymali Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego. Ponadto kilka szkół w Polsce nosi imię Ratowników Górskich. Należą do nich m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 w Krynicy–Zdroju, Gimnazjum nr 1 w Świeradowie–Zdroju i Gimnazjum nr 23 w Katowicach.

GOPR

Więcej o:

GOPR