W Karkonoszach polarne warunki. Wiatr na Śnieżce osiągnął 175 km/h. GOPR ewakuował troje turystów

Wiatr na Śnieżce osiągnął w czwartek prędkość 175 km/h. Temperatura miejscami wynosiła nawet minus 20 stopni. Ratownicy GOPR ostrzegają przed wyprawami w góry i przypominają, o czym należy pamiętać, udając się na szlak.

"Dzisiaj na grzbiecie Karkonoszy panowały iście polarne warunki. Silny wiatr, bardzo niska temperatura odczuwalna, dochodząca do - 20 stopni! Niestety przekonała się o tym trójka turystów, których nasi ratownicy ewakuowali w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki" - poinformowali w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem ratownicy z karkonoskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Z kolei w mediach społecznościowych Karkonoski Park Narodowy przekazał, że w czwartek w górach wieje bardzo silny wiatr. "Radzimy dziś unikać wchodzenia na szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym (...) Podmuchy o 7.16 osiągały na Śnieżce 157.3 km/h" - czytamy w komunikacie parku.

Wiatr na Śnieżce był jeszcze silniejszy po godzinie 10, wówczas wiał z prędkością 175 km/h. 

GOPR: Poruszanie się, nawet po uczęszczanych szlakach, wymaga dobrego przygotowania

Ratownicy z GOPR przypominają wszystkim osobom, które planują górskie wycieczki, aby dokładnie zaplanowali trasę, sprawdzili raporty pogodowe oraz założyli odpowiednią odzież. Dodatkowo zwracają uwagę, aby turyści mieli przy sobie naładowany telefon z wgraną aplikacją "ratunek" oraz z zapisanymi numerami ratunkowymi. Zachęcają również do zaopatrzenia się w dodatkowy sprzęt taki jak: kije, raczki turystyczne, GPS, mapy, apteczka i latarka czołowa. 

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Goprowcy radzą turystom, by starali się przed wyprawą oszacować, jak długo im zajmie podróż, aby wrócić z górskiej wycieczki przed zapadnięciem zmroku. "Pamiętajmy, aby mierzyć swoje siły na zamiary i dostosować trasę zimowych wycieczek do swoich możliwości. Poruszanie się, nawet po często uczęszczanych szlakach, wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego! - ostrzegają ratownicy. 

PakistanPakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Karkonosze. Lawiny w Kotle Małego Stawu

W środę GOPR Karkonosze poinformował o lawinie w Kotle Małego Stawu. "Pogoda w szczytowych partiach gór Sudetów Zachodnich zmienia się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich kilkukrotnych zmian temperatury, pokrywa śnieżna uległa przeobrażeniu i na twardych podłożach zalegają sprasowane deski śnieżne, które w ciągu dnia dostają wilgoci, przez co mogą być mniej stabilne" - czytamy w komunikacie. Ratownicy podkreślili, że silny wiat transportuje duże ilości śniegu, co dodatkowo sprzyja lawinom. "Taki czynnik zadziałał właśnie na śnieg zalegający w rejonie Kotła Małego Stawu, który spowodował zejście lawin w rejonie Korytarza Rzepióra, Żlebu Piarżystego, Wrót Przemytników, Filaru Cieplickiego oraz Kopy nad Moreną " - czytamy w środowym komunikacie GOPR.  W Karkonoszach nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. 

Karkonosze zasypane (zdjęcie ilustracyjne)Karkonosze zasypane. "Na zlodzonym podłożu zalega od 40 do 110 cm śniegu"

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: