"Dzisiaj na grzbiecie Karkonoszy panowały iście polarne warunki. Silny wiatr, bardzo niska temperatura odczuwalna, dochodząca do - 20 stopni! Niestety przekonała się o tym trójka turystów, których nasi ratownicy ewakuowali w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki" - poinformowali w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem ratownicy z karkonoskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Z kolei w mediach społecznościowych Karkonoski Park Narodowy przekazał, że w czwartek w górach wieje bardzo silny wiatr. "Radzimy dziś unikać wchodzenia na szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym (...) Podmuchy o 7.16 osiągały na Śnieżce 157.3 km/h" - czytamy w komunikacie parku.
Wiatr na Śnieżce był jeszcze silniejszy po godzinie 10, wówczas wiał z prędkością 175 km/h.
Ratownicy z GOPR przypominają wszystkim osobom, które planują górskie wycieczki, aby dokładnie zaplanowali trasę, sprawdzili raporty pogodowe oraz założyli odpowiednią odzież. Dodatkowo zwracają uwagę, aby turyści mieli przy sobie naładowany telefon z wgraną aplikacją "ratunek" oraz z zapisanymi numerami ratunkowymi. Zachęcają również do zaopatrzenia się w dodatkowy sprzęt taki jak: kije, raczki turystyczne, GPS, mapy, apteczka i latarka czołowa.
Goprowcy radzą turystom, by starali się przed wyprawą oszacować, jak długo im zajmie podróż, aby wrócić z górskiej wycieczki przed zapadnięciem zmroku. "Pamiętajmy, aby mierzyć swoje siły na zamiary i dostosować trasę zimowych wycieczek do swoich możliwości. Poruszanie się, nawet po często uczęszczanych szlakach, wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego! - ostrzegają ratownicy.
W środę GOPR Karkonosze poinformował o lawinie w Kotle Małego Stawu. "Pogoda w szczytowych partiach gór Sudetów Zachodnich zmienia się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich kilkukrotnych zmian temperatury, pokrywa śnieżna uległa przeobrażeniu i na twardych podłożach zalegają sprasowane deski śnieżne, które w ciągu dnia dostają wilgoci, przez co mogą być mniej stabilne" - czytamy w komunikacie. Ratownicy podkreślili, że silny wiat transportuje duże ilości śniegu, co dodatkowo sprzyja lawinom. "Taki czynnik zadziałał właśnie na śnieg zalegający w rejonie Kotła Małego Stawu, który spowodował zejście lawin w rejonie Korytarza Rzepióra, Żlebu Piarżystego, Wrót Przemytników, Filaru Cieplickiego oraz Kopy nad Moreną " - czytamy w środowym komunikacie GOPR. W Karkonoszach nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.